Bu adamı işe alırmıydınız?

İnsan kaynakları müdürü olduğunuzu varsayın hem üretim yapan hem de satış yapan bir şirketde çalışıyorsunuz ve bu adam gelip size iş başvurusu yapıyor.Cv’si de yanında diyor ki zamanında okuldan çok kaçtım. Dergi ve gazete okumam. Trendleri hiç takip etmem ama firmanızda tasarımcı olarak çalışmak istiyorum. Tepkiniz ne olurdu.

Alırım veya almam desenizde işte bu adam P.S.

54 YORUMLAR

 1. önce doğru söyleyip söylemediğini anlamaya çalışır,küçük bir karakter testi yapar ve saçma bir sohbetle zekasını ve kıvraklığını vede işinin profesyoneli olup olmadığını anlar,sonra karar veririm .çünkü gazete okumak trendleri takip etmek insana tasarım yaptırmaz bence.bu bir meziyet ve yetenektir.bu işi yapmak istiyorsa,eğer tasarımda başarılıysa ,neden kazanmayalım ki!!! ön yargılı olmamak gerek.

 2. moda o kadar sıkıcı bir şey ki sıklıkla değiştirmek gerekir… bunun için belirli periyotlarda aynı akımlar moda olmakta… böyle bir adam çalışmayan bir analog saatin günde 2 defa doğru saati gösterdiği gibi mutlaka uygun bir trendi kullanacaktır.. denemeye değer .)

 3. bunu alır pavyonumda kapıda badigardlık yaptırırdım,camcı ibrahimi(çivici ibrahim) de içeri aldırtmazdım,dövdürürdüm ibrahimi.

 4. bu adamı işe alır arkadaşom ibrahim koç a yardımcı veriridim..çok iyi cam ve çivi pazarlarlar bencee

 5. Dergi ve gazete okumayan insanı kesinlikle kabul etmem. Böyle ilginçlikler yaparak işe alınan insandan ne hayır gelir.

 6. ya ünw mezuNları bile iş buLamıo siz neden bahsediyosunuzz..adam ünw mezununu işe alMıo bunumu işe alcak hıh =) =)

 7. belli ki bu adam özel sektörü sevior baksanıza kendine hemen bi tasarım yapmış bile kim bilir belki bu kılık ilerde moda olacak :)) işe alabilirdim ama önce bi sınava tabii tutardım

 8. BEN İNSANLARIN GİYİM VE KUŞAMLARINA BAKARIM ÖNCELİKLE.SONRA BİLGİ VE BİRİKİMLERİNE.YANİ ALMAZDIIIIIIIIM……MUCK

 9. ancak radikal tasarimlar ses getirir tipki krampon seklinde ki topuklu kadin ayakkabisi ve ya butun karisik ve kaba mp3 oynaticilarini iflasin esigine gelmesine sebep olan oldukca "minimalist" bir mp3 oynatici olan i-pod gibi.
  beyefendi de oldukca radikal birisine benziyor =)
  ayrica einstain'in da derslerine bi ayaginda sandalet bi ayaginda ayakkabiy ve birbirinden farkli uzunlukta ki pacalariyla girdigini de eklemeden yapamayacagim…

 10. "Cv'si de yanında diyor ki zamanında okuldan çok kaçtım. Dergi ve gazete okumam. Trendleri hiç takip etmem ama firmanızda tasarımcı olarak çalışmak istiyorum."
  Böyle gelse almam. Ama Cv'si de yanında diyor ki zamanında okuldan çok kaçtım.Günlük gazeteleri dergileri takip ederim. Azda olsa Trendleri takip ederim tasarımcı olarak çalışmak istiyorum. Bu şekilde işe alırdım. (Bu arada resim önemli değil resmini hiç görmesemde olur. )Kendini ifade etmesi önemli. Kendini güncellemesi önemli. Ben ne yaptım, tepki nası,l ölçmesi gerekir. Tepkileri takip etmiyorsa kendini geliştiremez. Yerinde sayar. Her sene aynı şekilde bu şapkayı tasarlar…

 11. cvde yazanların çoğu şişirme şeyler zaten
  ben bu adamda potansiyel görüyorum önemli olan da bu zaten :) :)

 12. çoğu kişi direk alırım demiş..ama bunlar sadeceböle bişey başlarına gelmediii için sölemiş…bnce bu zmanda böle birisini kimse işe almazzzzzzzzzzzz.!!

 13. Hoca sınavda ögrencilere sorar ” risk nedir diye ” ögrencinin biri boş kagıt verir, işte risk budur … Tam hatırlamıyorum ama bu veya buna benzer bir hikaye idi .. Evet tasarım geniş bir konsepti içeriyor ve bazı sektörlerde başka isimlerle adlandırılmıyor bu yüzden ben aranılan pozisyon için tasarım yerine ”yaratıcı beyin” kavramını kullanacağım Ben, böyle bir pozisyon için alım yapacaksam , öncelikle başvuran herkesi ”örnek vaka çalışması ile ” yazılı bir sınava tabi tutarım. Ne yapabiliyor ne yapamıyor ile ilgili elimde güzel bir done olur; ona göre elimine ederim.Belkide bu arkadaşın CV sini hiç görmezdim,göremezdim ( buna deger pratigi olmadıgı için ) Eyer çok iddialı ve işinde çok iyi biriyse, son aşamaya kadar bunu bir şekilde test edip, sonucunda olumlu sonuç alırsam ancak o zaman işe alırdım yada almazdım ”¦ ((((Alınacak pozisyon birçok arkadaşınızın değindiği üzere fikir üretmek esaslı bunun için de dış görüntü o kadar önemli olmasa da firmaların imajı açısından, düzen açısından asgari uyulması gereken kuralların herkese bir şekilde uygulanması gerekir ( home Office çalıştırırdım yada ona özel bir atölye kurup şirket içinde çok fazla görünmemesini sağlardım ,bir formül bir şekilde bulunurdu …))))

 14. iş başvurusundaki yaratıcılık ruhunu tasarım konusundada elinden bırakmayacağının sözünü alır ve aynı gün işe başlatırdım sıradanlığın önemini yitirdiği bir dönemde böyle farlı bir iş baş vurusu gerçekten dikkatimi çeker ve benide etkilerdi.

 15. bende pek gazete kitap okumam, okuldan bu adamın kaçtığından daha çok kaçtım, lisede 9 zayıfım vardı. karnemi hala saklıyorum anı olarak. beni ceo olarak işe alırmıydınız. hemen alırdınız demi. ben alanı göremedim daha. umarım hemen alanlarla da tanışırız bigün. sokakta böyle çok adam var. binlerce kişi tavsiye edebilirim size bizim arkadaşlarada iş bulmuş oluruz

 16. bana göre kendini ve işini ne kadar sevdiğini kendisi oldukça belli ediyor gibi kişinin dış görünüşü kadar kişinin davranış ve hareketlerinden başarılı bir insan olduğunu gösterir arkadaşıma gelince, bana göre sabit fikirleri düşünen insanları sevmem, iş başvuru teklifine gelince farklı bir ortam oluşturmak istemiş ben onu işe alırım. güzel düşünmüş

 17. bu işe neden başvuruyorsun ? neden seni bu işe alayım ? diye sorar
  aldıgım cevaplara göre bir başlangıç yapmasına fırsat verirdim. :)

 18. fotograftaki gibi kafada huni ile gelirse çok zor. ancak kendisinin çok başarılı olacağını idda ediyorsa madem bukadar da uç biri PARA ALMADAN dener sonuçlara göre şirkette kalıp kalmayacağını belirlerdim.

 19. ben olsam dürüst olduğu için onu ilk önce deneme amaçlı başka bir işte çalıştıtır tasarımlarınıda kontrol eder derğerlendirirdim.

 20. Kesinlikle almazdım, görünüşünden dolayı değil asla, dergi ve gazete okumayan trendleri takip etmeyen bi adamla nereye kadar…kendini geliştirmeyi sevmiyo bu açıkça ortada, işte bu yzdn de gelişime açık biri olmadığı için, hem firmaya hemde kendisine, çalıştığı zamanlar boyunca karşılıklı bişe katıp bişe alamayacağı için faydalı olabilceğini düşünmüyorum.

 21. ya bu adamı işe alırım diyenler gerçekten işverenmi?????? bu kıyafetle anca bakır köye gönderirdim işe değil

 22. bence insanın dış görünüşünü düzeltmek kolaydır fakat o insana yetenek veremezsiniz yetenekleri varsa evet alırım

 23. bazıları alırdım bazıları almazdım demış peki bu yazıyı yazan kişi alırmıydı buadamı işe

 24. İşe alırdım sonrada kaptırmamaya bakardım.Trendleri takip etmemesi yeni bir trend oluşturamayacağı anlamına gelmez.Ayrıca dergi ve gazete okumaması onun görüşünü geniş tutmasını sağlar.

 25. o kişiyi alırdım ama hemen işi başlatmadan önce ona o konu ila ilgili kitap verirdim.Dahada tasarımcı birisi olmasını istersem özel derslere yollardım..

 26. İş dünyası diyemem ama popüler kültür bu tip tiplerin omuzlarında yükselmiştir. A.B.D de yırtık kot kumaşlarını imha etmek üzere olan bir firma böyle bir ilginç tipin fikriyle yırtık blujin üretip dönemin ünlü sanatcılarına giydirmiş…(madonna gibi) sonra bir yırtık kot modası almış başını yürümüş… Ellerindeki bütün imalat hatası yırtık kot kumaşları tükettikleri gibi, sağlam kumaşlarıda yırtmak durumunda kalmışlar… Bu manyak zamanın şartlarına uygun evet bir tasarımcı için uygun… hemde cokkkkk uygun. yüksek maaşla alırdım işe…… selam ve dua ile…..

 27. bende “HİÇ DÜŞÜNMEDEN ALIRDIM” önemli olan insanların görünüşleri değildirrrrrrr.o insanın yeteneğidir ki birde tasarım olduğu zaman giyim tarzı vs gibi şeyler ikinci planda kalır.zaten dahilere baktığınız zaman sıradan kişilerdir.normall dediğimiz şeyde aslında tartışılır….

 28. Kesinlikle alırım bu adam kaçırılır mı bu tam bir dehaa!! baksanıza adam resmen mükemmeli oynuor! radyo ve tv izleyip hayal gücünü kısıtlamıyor! düzene uymuyor ! bir tasarımcı olarak mükemmel biri.. çünküüüüüüü… ewt o dünyanın en büyük tasarımcısı ne zman bir markanın yanın + sembolü görsem direkt o aklıma gelir! ^^

 29. kişileri görünüşüne göre değerlendirmek sonderece yanlış bir olay.Enazından kişiyi deneyebilirsiniz.yaratıçılık kişinin dış görünüşünde değil ,onun düşünçesinde ve nesneleri nasıl algıladığına bağlı bir olaydır.Ben kesinlikle bu kişiyi işe alırdım çünki sıra dışı ve farklı bir insan.Mutlaka denenmesi gerekli

 30. öncelikle onunla bi mülakat yapar hayatta hep böyle olup olmadığını anlamaya çalişirdım.Belki bu fikiri ona BAŞKASIDA VERMİŞ OLABİLİR DEYİLMİ

 31. Bence denenmesi lazım gelen birisi. Çünkü sıradışılığı var. Siz belki düzenli kravatlı ve diplomalı birini bekliorsunuz. Alışılagelende bu zaten. Sanatkar ruhların çoğu biraz sıradışı ve anormaldir bence. Düzensiz olabilirler, yaşamları sizin belirlediğiniz prensiplerle çelişiyordur. Bu varoluşunu sorguladığındandır belki bilmiyorum. Bu anlamda es geçilmeyecek bir kişilik. Saygılar..

 32. ben kesinlikle işe alırdım. Yaratıcılık Allaha mesustur ama biz insanlarıda bu yetenekten mehrum etmemiştir. Tasarım = Yaratıcılık demektir. Kendimde web tasarımcısı oldugum için bu konuyu iyi bilirim. Kimseyi görünüşüne göre yargılamamalıyız. Önemli olan o insandaki yetenekler ve cevherler. Bunu ortaya çıkarmasını sağlayabiliyorsak ne mutlu bize…

 33. almazdim! alirim derken biraz gercekci olmak gerek… trend takip etmeyen birisi size yeni olarak zaten varolanlari cizer….

 34. tasarım illa okumakla olmaz.yaratıcı fikirlere dayanır.hiç çizim yapamayan tasarımcılar (paul smith) biliyorum.fakat onları ayakta tutan sadece fikirleridir.ayrıca tasarım işi düzgün giyimli,agır başlı,titiz olmayı gerektirmez.avangarde bir yaşamı olmalıdır.ve ”BEN BU ADAMI İŞE ALIRIM”

 35. Dikkat cekmeye calisiyor,
  yanlis buluyor ve gule gule diyorum….. Yapmadiklarindan ziyade yaptiklarini soylemeli ve bu bakimdan farkliligini belirtmeliydi……

  rastgele O`na.

 36. Tasar1m cesaret gerektirir,farkl1l1k gerektirir, biraz deli olmay1 gerektirir.CV’sinde bu fotoğraf1da kullanm1şsa cesur demektir.Trendi takip etmek değil, trend yaratmak önemlidir.Hunisini k1rm1z1ya boyay1p al1rd1m işe.

 37. Walla ne diyeyim. Eline kalem kağıt koyar bir tasarım yapmasını söylerdim. Eğer yaptığı tasarım hoşuma gittiyse işe alırdım.

 38. Ben alırdım cunku tasarım işi öyle takım elbise kravat cicili bicili gezmeyle ya da iyi bir okuldan mezun olmayla alakalı değildir. Tasarım işi fikir üretmekö fayda sağlamak ve bu faydayı toplumla paylaşmaktır Bu arkadaş dürüst olduğu için zaten işi hakeder….

 39. Kimbilir?belkide bizden daha akıllıdır.”Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz…”

 40. hayatta kapıdan içeri sokmazdım. kendine saygısı olmayanın işine hiç olmaz. tasarım aslında tamamen işine saygıdan geçer.

 41. O anki havama bağlı ama şu anda düşününce alırdım herhalde.ilginç tasarımlar yakalayabilir belkide yeni trendler oluşturabilirdik(BELKİDE )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here