Bu gençlikte iş var, Tüsiad’dan üniversite-sanayi işbirliği projesi

Proje süresince öğrenciler TÜSİAD üyesi firmalarda staj ve girişimcilik, iş planı geliştirme, patent hakları gibi konularda eğitim imkanına sahip olacak. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), gençlerin işsizliğine dikkat çekmek amacıyla, üniversitelerin öğrenci toplulukları işbirliğiyle ‘Bu Gençlikte İş Var!’ projesini başlattı. Proje, işsizlik sorununa öğrencilerin girişimcilik perspektifi ile çözüm üretmeyi amaçlıyor. Bununla üniversite-sanayi işbirliğinin gerçekleşmesi hedefleniyor.


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, projenin tanıtım toplantısında, ekonominin en can alıcı konusunun istihdam ve işsizlikle mücadele olduğunu belirterek, işsizlik oranının aşağı çekilmesi için izlenecek politikalar kapsamında gençler arasında girişimciliğin geliştirilmesinin kritik önem taşıdığını kaydetti. Genç nüfusun bu yoğunlukta olduğu bir ülkede işsizlik problemini aşmak için, istihdamı artıracak önlemlerin yanı sıra özellikle nitelikli işgücünü girişimciliğe yönlendirme gereğinin altını çizen Boyner, bu çerçevede gençlerle birlikte ‘Bu Gençlikte İş Var!’ projesini hazırladıklarını söyledi. Boyner, “İşsizlik sorununa karşı, üniversite gençliğinin girişimcilik perspektifi ile çözüm yolları arayacağı proje kapsamında, ODTÜ ve Bilkent öğrencileri çalışma grupları oluşturarak iyi iş fikirlerini proje haline getirerek yarışacaklar. Bu yarışmanın amacı hem öğrencileri girişimciliğe özendirmek, hem de iş fikirlerinin iş dünyasının içinden gelen üyelerimizle sağlamasını yapıp destek vermek.” diye konuştu. Bu yıl, projeyi ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinin öğrencileriyle, bir tür pilot çalışma olarak başlattıklarını belirten Boyner, “Önümüzdeki yıllarda projenin ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine diğer üniversitelerine yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Eğer yapısal hale gelmiş işsizliğe çözüm istiyorsak, mutlaka üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmeliyiz.” dedi.


TÜSİAD üyesi ve Proje Koordinatörü Metin Akman da proje hakkında bilgi verdi. Buna göre, gençlerin istihdam konusundaki farklılığını artırmayı amaçlayan proje, her dönem istihdamla ilgili farklı bir temayı ele alacak. Bu yılın teması da ‘istihdam ve teknoloji’ olarak belirlendi. Projeye başvuran gruplardan ön elemeyi geçenler 28 Mart 2011’de belirlenecek, 1 Nisan’da ise TÜSİAD üyelerinden gruplara rehberlik yapacak isimler açıklanacak. Öğrenciler, TÜSİAD rehberleri ile birlikte çalışarak başvurularına son halini verecek.Zaman

1 YORUM

  1. Güzel bir projenin Odtü ve Bilkent ile sınırlanması hiç hoş olmamış. Özellikle Anadolu üniversitelerine karşı yapılan bu iki yönlü davranış, anadolu üniversitelerinden mezun olan gençlerin sadece Kpss ve özel sektörde iş aramaya itmekte ve girişimci ruhu yakalama fırsatlarını engellemekte. Tüsiad'a daha geniş bir perspektif diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here