Bu habere dikkat edin.Ayakkabı sektörünü doğrudan ilgilendiriyor.

37 YTL’ye ayakkabı satan Deichmann 400 mağaza açacak.
Türkiye’de üç mağaza ile bir yılda 500 bin çift ayakkabı satan Deichman, önümüzdeki 10 yılda mağaza sayısını 200’e toplam yatırımını ise 126 milyon YTL’ye çıkarmayı planlıyor. Firmanın ucuz ayakkabı satışlarıyla pazardaki dengeleri sarsması bekleniyor.
Alman ayakkabı devi Deichman, son dönemde yabancı markaların ilgi odağı haline gelen Türk ayakkabı pazarına hızlı bir giriş yaptı. Yılda 200 milyon çift ayakkabının satıldığı pazarda, sadece bir yılda üç mağaza ile 500 bin çift ayakkabı satışı yaparak dikkatleri üzerine çeken firma geçen yıl Ankara’da açtığı mağazada müşterilerin büyük izdihamı ile karşılaştı. Firma, İzmit, İzmir’in mağazalarından sonra perşembe günü İstanbul’da da dördüncü mağazasını açacak.

Özellikle ucuz fiyatlarıyla dikkat çeken ve ayakkabı marketçiliği yapan firma, Avrupa’da 112 milyon çift ayakkabı satıyor. Deichmann’ın Türkiye pazarına girişi ise en çok bu konuda faaliyet gösteren Türk firmalarını etkileyecek gibi gözüküyor. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı ve İnci Deri’nin sahibi Ali Murad Kızıltaş, “Deichmann’ın ucuz fiyatları ile Türk markalarından pazar payı çalacak. Sadece markalardan değil pazarlardan bile müşteri çalacak” dedi.

Morfikirler yorumu : Neymiş Ali Bey adamlar pazarı bitirmeye geliyormuşlar.Ne yapmak mı lazım.Tabii ki pazarı yedirtmemek lazım.Sende 100-200’e değil 36’ya sat. Wall mart stratejisi. Sürümden kazan ama sen kazan.TÜRKİYE kazansın.Neyse devam edelim.


10 yılda 200 mağaza açacak. Deichmann’ın Türkiye için hedefleri oldukça büyük. Deichmann Grubu CEO’su Heinrich Deichmann, “Ayakkabıda uygulanan gümrük vergileri büyüme planlarımızı frenleyebilir” dese de Türkiye, 70 milyonluk nüfusu ve düşük yaş ortalamasıyla önemli bir pazar sayılıyor.Bugüne kadar Amerika ve Batı Avrupa’da aktif olduklarını fakat Türkiye ile yeni bir kıtaya daha sıçrama yaptıklarını kaydeden Deichmann, “Türkiye’de önümüzdeki 10 yılda 200 mağaza açabilecek bir potansiyel görüyoruz. Sonrasında da bu sayı 400 mağazaya çıkabilir” dedi.


Firma İstanbul mağazasının ardından Mersin ve Eskişehir mağazalarını açacak. 10 yıl içinde yapılacak mağaza yatırımları ile Türkiye için planladığı yatırımların tutarı 126 milyon YTL’ye ulaşacak. Şu anda Türkiye’de yılda 500 bin çitf ayakkabı sattıklarını kaydeden Deichmann, bu rakamı kısa sürede 1 milyona çıkaracaklarını söylüyor ve ekliyor: “Rakam uzun dönemde 3 milyon çifte de çıkabilir” açıklamasını yaptı. Deichmann mağazalarında satılan ayakkabıların fiyatları ortalama 37 YTL civarında. Fiyatların düşük olmasının en büyük nedeni ise firmanın Uzakdoğu dahil 40 ülkede üretim yaptırması ve yüksek alım uygulaması.

Morfikirler yorumu : Şimdi diyeceksiniz ki biz maliyeti azaltamıyoruz.Bakın adamlar nasıl azaltıyor.


Gümrük kısıtlamaları zorluyor.


Türkiye’deki mağaza cirolarının beklentilerinin çok üzerinde olduğunu kaydeden Deichmann, “Gümrük vergileri açısından alışık olduğumuzdan daha zor şartlar mevcut olsa da müşterilerden gördüğümüz yüksek talep bizim yolumuza devam etmemizi sağlıyor” dedi.


Türkiye’de ayakkabıya uygulanan mevcut gümrük vergileri konusundaki kısıtlamaları hükümetlerin tekrar değerlendireceğine inandıklarını belirten Deichmann, şöyle devam etti: “Koruma amaçlı uygulanan gümrük duvarları topluma fayda yerine zarar getiriyor. Avrupa’da da böyle oldu. Bu konuda bir örnek vereyim. Sattığımız her çitf ayakkabının ortalama fiyatı 37 YTL. Bunların ortalama gümrük vergisi ise 3.53 YTL. Bu nedenle gümrük vergileri gelecekte büyüme planlarımızı ve buna bağlı mağaza yatırımlarımızı güçleştirebilir.” Deichmann fiyatlarının müşteriyi her zaman şaşırtacağını kaydeden Deichmann Türkiye Satış Müdürü Atilla Özkul ise, “Ankara’daki mağazamız bulunduğu alışveriş merkezi içerisinde en yüksek ziyaretçi frekansını yaratan mağaza oldu. Müşteriler fiyatlarımızı açılış fiyatı sanıyorlar ve bize bu rakamları sürdürüp sürdürmeyeceğimizi soruyorlar. Ama fiyatlarla onları sürekli şaşırtacağız” dedi.


Yüzde 40 daha ucuza satıyor.


Türkiye’ye ayakkabı marketçiliğinin gerçek anlamda yapılmadığını belirten TASD Başkanı Kızıltaş ise Deichmann’ın dünyada bu alanın tanınan markalarından biri olduğunu söyledi. Özellikle Deichmann’ın ayakkabı marketçiliği alanında faaliyet gösteren firmalardan pazar payı çalacağına dikkat çeken Kızıltaş, “Türkiye’de bu tarzda faaliyet gösteren Flo ve Ayakkabı Dünyası gibi markalar var. Ama bu markaların ürün gamlarında hem çok daha fazla yerli mal, hem de daha üst kalitede ürünler var. Bu nedenle fiyatları Deichmann’a göre yüzde 30-40 daha yüksek. Oysa Deichman çok daha ucuz fiyatlarla pazara giriş yaptı. Bu mağazalardan önemli oranda müşteri çalacaktır” diye konuştu.


Deichmann ile rekabet etmek isteyen bazı firmaların ithal ürüne yöneleceğine işaret eden Kızıltaş, “Bu da Türkiye’de ayakkabı üreticilerinin azalmasına ve zor duruma düşmesine neden olacak. Daha düşük döviz ve değerli YTL ile üretim yapmaya devam edersek rekabet şansımız hiç kalmayacak” diye konuştu. Türkiye’de Deichmann gibi market mağazacılığı yapan, Flo ve Ayakkabı Dünyası yılda ortalama 2 milyon çitf ayakkabı satışı yapıyor.


Morfikirler yorumu :Ve sonuç olarak bay bay Flo ve Ayakkabı dünyası demek geliyor içimden ama genede demek istemiyorum.Bir pazarınız var ve karşınıza sıkı bir rakip geliyor.Siz de bunun farkındasınız.Rakibinizin stratejisi de belli.
1-Kaliteli ayakkabıyı ucuza verecek.
2-Ürünlerini uzakdoğuda yaptıracak.
3-Çok hızlı bir çoğalma planı uygulayacak.
Vs…Yani her şey ortada.Adam açık oynuyor.Direk diyor ki ben geliyorum ve istediğimi alacağım.Acaba alabilecek mi.Bence acilen Flo ve Ayakkabı Dünyası sorumluları ürünlerini A-B segmenti ve C-D segmentine göre hızla ayarlamalı.Ve inovasyon konusunda hızla yol almalı.Peki ya sizce ne yapmalı?

Haberin kaynağı:
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=70005&ForArsiv=1

17 YORUMLAR

 1. kesınlıkle deıchman cok farklı conseptte farklı ve ınsanların ılqısını cekmeyı başardı her kesimden insana hitap edıyor bi hotic bi inci bi tanca qibi deil ürününün herzaman arkasında müsterıyı maqdur etmıyo ayrıca o yuzden tancası hotıcı suanda son demlerini yasıo diebılırım 8 senelık ayakkabıcıyım iç piyasa dış piyasa bütün fırmaların üretimlerınıde bılıorum bı bayan olarak (: emın olun uzak doquda suan düsük mıktarda her cesıt üretım yaptırabılırsın bu demek deıldırkı malzemelerıde uzak doqudan qelıo onu ayıralım lütfen (: (: deıchmanda calısmakdan cok mutluyumm

 2. daıchmann fiyatları ucuz diyorsunuz ama tamamen göz boyama ÇİNDEN suni malzemelerden yapılan ayakkabılar -ALIP- 37 tl ye satmak marifetmi ? ( iyice inceledim birazda araştırdım ortalama 5,5 dolar çindeki üreticiden çıkışı ) demekki büyük marifet. ben yıllardır bu sektördeyim günlük 1000 çift ayakkabı üretimi yapan bir firmaya sahibim üretimimizin tamamını yurt dışına yapıyoruz, nedeni ise iç piyasadaki zincir mağazaların yönetimlerindeki beceriksiz ve işten anlamayan insanlar. ayakkabı yapmak Türkiyede inanın her kalitede her tür ayakkabı yapabilecek kapasite var ama bunları pazarlayacak firmalar malesef yok anlamak gerek ( TÜRKİYEDE İYİ AYAKKABILAR YAPILIYOR AMA KÖTÜ PAZARLANIYOR HATTA HİÇ PAZARLANAMIYOR ) daıchmann iyi ayakkabı satmıyor iyi pazarlama yapıyorlar 30 dan fazla ülkeden mal alıp pazarlıyorlar ve üretim yapanların çoğundan çok kazanarak mal satıyorlar.

 3. niye diyeceksiniz arkadaşlar? açıklıyayım.Ben yıllardır Flo nun kinetix bayisiyim.adı memlekette bilinmezken ilk başlarda sezonda 10.000 tl siparişle başlarken 2-3 yıl içinde sezondaki şiparişleri 250.000-300.000 e çıkardık yani iddia ediyorum türkiyede marka bildiğimiz kaliteli ayakkabılar olarak memleketimizde %90 kinetix ayakkabıları oldu.Amaaa firmanın yaptığı ne hee markamız tuttu orda mağazamızı kendimiz açalım bayim kazanacağına kazancı hep bana niye olmasınki düşünceleri. hemen açtı flo mağazasını franchise de vermezler ha kendileri açarlar çünkü talep ettim yok memleketiniz daha flo açılacak seviye de değil daha büyük illere veriyoruz. aradan kaç ay geçti kendi açtı böyle bir firmadan ne hayır bekliyeceksiniz. markasını tuttumu bayiyle işi mişi kalmaz böyle bir düşünceye sahibiz. inşaallah en yakında karşısına DIECHMANN olarak bir franchise mağaza açarım. kinetixi verdi bayisine 50 tl.ye kaç gün sonra bakarsın kendi flo mağazasında bayisine 50 liraya verdiği ayakkabıyı 45 e verir zihniyetleri bu.Ayrıca kinetix in ayakkabıları %99 çinde yapıldığı gibi adidas puma nike gibi çoğu bildiğiniz markalarda çinde yapılıyor sonuç ziylanın inadına inşaallah DIECHMANN mağazası açacam hak ettiğini bulacaklar

 4. çin de yaptır sonra alman kalitesi diye millete kaptır ..bu ayakkabıların bu kadar ucuza almanya da yaptıralacağını hiç mantık kabul ediyormu..yerse

 5. deichmann a laf yok arkadaslar . kolaysa türk firmalari dünyaya acilsin. adam is olanagi sagliyor ben bunda kötü birsey göremiyorum. ayrica 2 senedir almanya deichmann da calismaktayim. yalnizca almanyada 1300 e yakin subesi var ve diger 16 ülkede . cetin arkadasimizinda dedigi gibi yani hafife almayin derim, dünya pazari acik yani flo yada diger türk ayakkabi firmalari dünyaya acilabilir. yok kaltiesi kötü yok ucuz bos laflar bunlar.

 6. SELAMLAR AYAKKABI SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN BİRİ OLARAK DEİCHMANN CİDDİ BİR RAKİP OLARAK GÖRMÜYORUM.DEİCHMANN ÜRÜN KALİTESİ GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL.DERİ OLMAYAN VE EMİTASYON VE ÇOĞUNLUĞU ÇİN MALI İLE TÜKETİCİYE NEKADAR İYİ BİR HİZMET KALİTESİ VERECEKLER ŞÜPHELİ.UCUZ ÜRÜNE PARA VERECEK KADAR ZENGİN BİR MİLLETMİYİZ.BUYÜZDEN AYAKKABI DÜNYASI,İNCİ,HOTİÇ, KEMAL TANCA GİBİ FİRMALARIN KORKULU RÜYALARI BİLE OLAMAZANCAK PAZAR ESNAFINA RAKİP OLABİLİRLER.BENCE YERLİ İMALATÇILARIMIZI VE BU SEKTÖRDE ÇALIŞAN DERİ ATÖLYELERİNİ KORUMAMIZ LAZIM.

 7. KALİTELİ AYAKKABILARI UYGUN FİYATA SUNMAK HERKESİN BAŞARABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİLDİR.BİZ NEDEN BİR NUMARAYIZ DİYORUZ ÇÜNKÜ BU HİZMETİ MÜŞTERİLERİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE BİZ VERİYORUZ… (DEICHMANN İZMİT )

 8. SELAMLAR, BU FİRMA İLE GENİŞ BİLGİLERİ HANGİ ADRES DEN ÖĞRENEBİLİRİZ.YARDIMCI OLURSANIZ.İNTERNET ADRESİ VE BENZERİ BİLGİLERİ İÇERN BİLGİLERE ULAŞMAK İSTİYORUM.

 9. hayal aleminde gezmeyelim arkadaslar ben 1 buçuk yildir deichmann ayakkabicilikta gorev yapiyorum ve inanin birakin turkiyede dunyada boyle bir insan yogunlugu gormedim akin akin ayakkabi almaya gelen insanlar var bence bu goz ardi edilmemeli ben rakip tanimiyoruz diyorum baska da bişey demiyorum insanlar bunun farkina varsin artik biz 1 numarayiz yolunuz düşerde birgün ankaraya gelirseniz ankamall deichmann a herkezi bekleriz

 10. türkiyenin en önömli katma değer üreten sanayisi kunduracılıktır. devlet bir cözüm bulmazsa bu söktöre çok ağır darbeler vurulur ve yeni meslek erbabı yetişmez. yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. ithal ayakkabıların ayrıca kansorejen olduğunu bilmek lazım. iyisinin fiatıda türk ayakkabılarının fiatının üç katı.

 11. ARKADAŞLAR PANİK İNSANI YANLIŞA SÜRÜKLER ZATEN O FİRMA GELMESEDE SEKTÖR FARLILAŞIYOR PERAKENDE FİYATLAR İNSANIMIZIN SATINALMA GÜCÜ DÜŞTÜĞÜ İÇİN AŞAĞI GİDİYOR.ONUN İÇİN BIRAKIN GELSİN ONLAR TÜRK İNSANININ TARZINI YAKALYAINCAYA KADAR ZATEN VAKTİMİZ VAR.BİZDE BU ARADA BOŞ DURMUYORUZ.HEM BİZİM MİLLETİMİZ MİLLİYETCİDİR.ÇOK PEMBE Bİ TABLO DEDİĞİNİZİ DUYAR GİBİYİM AMA HAYIR.

 12. ben izmir forum şubesini gezdim. Tam bir hayal kırıklığı. ucuz bir kaç ayakkabı var ve görünümünü hiç beğenmedik, diğerleri zaten dışarıdada aynı fiyata . İnsert üzerine gitmiştik. Almadan döndük. (Ayakkabıcı falan değilim). Bir arkadaşımız avusturyada ayakkabıcı açtı ayakkabıları manisadaki fabrikalardan alıyor ve avrupada satıyor..

 13. bencede hersey ortada DEICHMANN geliyor…..cünkü DEICHMANN uygun fiyatlarla milletimizin yüzünü güldürüyor…..flo ve diger ayakkabicilar gibi bi ayakkabiya verilmicek bi fiyat istemiyor.hani avrupalasmak ugruna fiyatlari yüksek tutan ayakkabicilara gelsin bu lafim.iste avrupanin bir numarali ayakkabiciyi görsünler.deichmanni bence sadece izlesinler rakip olmalari zaten imkansiz.

 14. bence yapılacak sey ortada rakip gümbür gümbür geliyor onun bir hamle yapmasını beklemek hata olur kar oranlarını biraz düsürecek ikinci marka adı altında daha ekonomik ürünler yapılması gerekiyor.bu zamana kadar hersey yolunda gidiyor diye hiç kimse birsey yapmadı sanırım ileriye dönük planlar yapılması gerekirdi aslında ya savaşta kan kaybedeceksin yada cıkıp aslanlar gibi bende varım dıyeceksın ….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here