Bu iş fikirlerine yatırım yaparmıydınız

Dragons Den 4.bölümüde yayınlandı. Bloglarda ejderlerin davranışları çokça eleştiri alıyor ve bir çok blogcu yatırımcıların iş fikirlerine bakış açılarını beğenmiyor.

Programda girişimciler iş planındaki eksiklik veya iş modelindeki ufak bir eksiklik bile sert eleştirilerin hedef noktası oluyor ve malesef yatırım alamıyorlar. Morfikirler.com daki girişimci sorular kısmında bundan sonra sizlere Dragon’s den’le ilgili yatırım alamayan girişimcilere yer vereceğiz ve sizlere yatırım yaparmısınız diye soracağız.


İlk sorumuzda programın genel özeti halinde geçeceğiz diğer bölümlerde girişimcileri tek tek sunmaya çalışacağız.


Geçen haftaki bölümde 6 girişimci vardı.


1-Simitçimatik-Tacettin Kayapınar


İlk girişimci Tacettin Kayapınar Simitçimatik adlı porjesiyle katıldı. Para ile çalışan simit makinesini anlattı ama yatırım alamadı. Alphan Manas projeyi geliştirebileceğini söylesede oda yatırım yapmadı.
Siz olsaydınız Tacettin bey’e Hisse bedeli %15 hisse karşılığı 150.000 TL yatırım yaparmıydınız.


2-Yemekevi.tv-Fatma Vayni Şahin


İkinci projede Fatma Vayni Şahin yemekevi.tv için 160.000 tl karşılığında %30 hisse önerdi. Projenin amacı profesyonel aşçılar tarafından online anlatılan yemek tarifleri sitesiydi ama oda yatırım alamadı.


3-Organik Mantar Üretimi-Mustafa Metin


Mustafa Metin’in projesi organik Mantar Üretimiydi.Hisse Bedeli %50 hisse karşılığı 122.000 TL isteyen Mustafa bey sunumdaki eksikliklerinden dolayı yatırım alamayanlar kervanına katıldı.


4-Nur Sezgi Koçak- Ayşegül Demirtaş- Fatma Özel-Atık madeni yağların geri dönüşümü.
Atık Yağ Dönüşümüyle ilgili iş fikirleri sunan girişimci bayanlar Hisse Bedeli %15 hisse karşılığı 373.895 TL istediler.


Sonuç olarak Baybars Altuntaş %15Â’ine 73.895 TL teklif etti, Gamze Cizreli %20 hisse karşılığında 100.000 TL teklif etti. Girişimciler talep ettikleri tutarı tamamlayamadıkları için yatırım alamadan ayrıldılar.


5-Engin Kuduğ-Kişiye Özel Beste


Kişiye Özel Beste fikrine karşılık %20 hisse karşılığı 150.000 TL isteyen Engin Kuduğ’da yatırım alamadı. Çeşitli amaçlarla yapılan kişiye özel besteler fikrin ana konusuydu.


6-Serhat Oymak – Helikopter Platform Sistemleri


Helikopter Platform Sistemleri projesine karşılık Serhat bey %25 hisse karşılığı 250.000 TL talep etti. Her türlü deniz platformu ve askeri gemiler için Helikopter Platform-Destek Sistemleri üretimi ve pazarlaması fikride yatırım alamadan ayrıldı.


Sonuç olarak girişimcilerin hiçbiri Dragons Den’in son bölümünde yatırım alamadı. Yukarıdaki iş fikirleri hakkında yorumlarınızı bekliyoruz. Sizce aralarında yatırım yapmaya değen fikir veya fikirler hangileri.

11 YORUMLAR

 1. Bu programı başladığı ilk günden beri hiçbir bölümünü kaçırmadan keyifle izliyorum. Yatırımcıların eleştirilmesine anlam verememkteyim; Kendinizin onların koltuğunda olduğunuzu düşünün; kendi ailelerinin çocuklarının geleceği için yaptıkları tasarruf ve birikimleri dakikalar içerisinde gözden çıkarabilecekleri bir karar verme evresinde oluyorlar; Ve bence sert yaklaşımların birçoğunu daha ürettiği projeye olan inancını bile sergilemekten yoksun girişimci adaylarına az bile; Maden inançduymuyorsun neden programa başvuruyorsun? Ve birtane girişimcide bözek ilacını taklit etmiş ona az bile çemkirdiler Ejderlerimiz. MÖzellikle Alphan Manas a bayılıyoru. Herpsi dürüst sırtı sıvazlanası, akıllı beyinler. Yatırımcılarımızı alkışlıyor, kendi iş yaşamımda onlar gibi bir görüş benimsediğimi belirtmek istiyorum. Eleştrilerin hiçbirini haketmiyorlar.

 2. Simitçimatik diye geliştirdiğiniz proje bizim patentli projemizdir. Bu proje mayıs 2010 'da proje yarışmalarında Türkiye 2. olmuştur. Projeniz hakkında Türk Patent Kurumunda araştırma isteyeceğim.

 3. bu makinenin aynısı patentli üründür isteseniz simitmatik olarak google arayabilirsiniz.bu proje türkiye 2.si olmuştur.patentlidir.lütfen daha dikkat.

 4. simitmatik bence Süper fikir, tüm simit fırınları Bu işe Yönelecekler Çok yakın bir zamanda. Dragon lar profesyonellikten yoksun olduklarını gösterdiler, Ne Kadar mantıksız Bir yaklaşım Bu; Benim simitçimin adı ali mantığı! Kendileri yenilik Yapacak başkalarının yaptığı Kötü Olacak, O Kadar fütürizmden bahseden alphan Manas Da susuyor Orda! Fütürizm temeli makineleşmektir bırakında simitçi ali ve onun Durumunda olanlarda Bişeyler yapması gerektiğini görsün Ve başka işlere yönelsinler. Çip takıp Daha iyisini yaparmış, Ortak olda yap Zaten Oraya oturduysan hakkını ver!

  Eleştiri alıyorlar Tabi alırlar iş Adamı iş yapmıyor resmen hisse avcılığı Yapıyorsa eleştiri de alır Günü Gelince tepe taklakta Olur. %50 – %50 Ortaklık Olmaz Zor Olur diyolar Ama ayaydın Grubu o şekilde Ortaklık kurmuş; Göz Göre Göre erkenden Ne kaparsam kardır diyolar!

  Girişimciler Tabi Yüksek miktar talep edecek Çünkü Ne Kadar büyük Başlangıç Okadar az risk demektir. Meselâ simitmatik Büyük Yatırım Ve pazara ağırlık koyarak girilmesi gereken bir Projedir Ve herkes emin Olsun Çok çok Iyi Para kazandırır.

 5. Yukaridaki is fikirleri gercekten beni hic cezbetmedi. Sanki bazilari taklitci gibi geldi bana ve zaten bazilarida baska markalar adi altinda Türkiyede faaliyet gösteriyorlar. Demem suki, bugün dünyada satis rekorlari kiran ve milyonlarin damak tadi ile taninan ve Türkiyede olmayan bir ürünü Türkiyede yapmaya nedersiniz? Türkiyede TPE'den Patenti ve Marka Tescil Belgesi alinmis bu ürünün Türkiye genelinde Franchise usulü calisarak büyümeyi hedefleyen cesur girisimciler ile haberlesebiliriz. Marka Tescil Belgesi Bedeli 70.000 Euro
  oguz-kag@gmx.de

  Lütfen konu harici e-mail göndermeyiniz ve gida sektöründe deneyimli ciddi girisimci iseniz yazin derim.

 6. Mezvu şu: YATIRIMCILAR PARASIZ ! riske edebilecekleri paraları yok ! Örneğin Big Chefs in sahibi hanımefendi bizzat kendisi söyledi restorantlarını yüzde yüz kredi ile açtığını sanırım hala borç ödüyor:) dolayısıyla bir yatırımcı gözüyle bakabildiğini sanmıyorum. Melek yatırımcı diye bir olay var ki bizim dragonlar onların yanından bile geçemez.

 7. Siz önce bu yatırımcılarla ortak olur muydunuz ? Sizin fikirlerinizi satın alacak kişiler aslında sadece Sermayenin gücü ile orada bulunmuyorlar mı ? Bugünün başarılı (!) ama bir o kadar da Arogant kişilerini ben, bırakın iş ortağı olarak kabul etmeyi , karşıma alıp yemek bile yemeyeceğimi belirtmek isterim.
  Hep sıfırdan başladıklarını idda eden Yatırımcılar (!) acaba o günkü iş fikirlerini bugünkü Dragon’s larla paylaşırlar mıydı ?

 8. programı izledim simitçimatik önü açık bir proje ,zira sitelerine de girdim .simit bitmeye yakın sinyal gönderen modelleri bile varmış ve çok farklı ürünler içinde matikler yapabileceklerini belirtmişler alphan manas daha neyi geliştirecekmiş ki.
  dragonlar maalesef sanki boy göstermeye ,ahkam kesmeye oturmuşlar oraya .pek çok girişimci, ordan sitresle çıkıyor çekimlerin kesintiye uğrayan bölümlerinde neler yaşanıyorsa??

 9. Tüm yatırımcılar için söyleyebileceğim şey; bildikleri ve içinde oldukları sektörlere sıcak bakıyorlar. Tabi burası Türkiye ve ekonomi bazen çok kırılgan olabiliyor, onlarda yoğurdu üfleyerek yiyorlar. Bence yatırımcılar daha paralı ve cesaretli insanlardan oluşmalıydı. Birde bazıları aynen şımarık zengin çocuğu gibi. Bazı konuşmaları ve davranışları hakikaten rahatsız ediyor.
  Programın bir diğer eksiği girişimcilerin yatırımcıların önüne çıkmadan önce uzman bir finansal analist yardımıyla şirketlerine gerçek değeri biçmeleri. Gerçekten çok amatörce ve uçuk değerler biçiyorlar şirketlerine. Bu finansal analist yardımını Bloomberg HT verebilir.
  Simitçimatik konusuna gelince, zaten ticari olarak bu makinelerin satışını yapıyor TV'deki girişimci. Zannedersem fiyatı 2800 TL idi, ama programda söyledi 1300 TL'ye mal ediyormuş. Makineyi satarken iyi kazanıyor anlaşılan :) Ayrıca bu iş için başka yatırımcı bulabilir. Çünkü bence çok potansiyeli var. Tabi sokaktaki simitçiler otomat makinelerine bir zarar vermezse :) Rantı büyük bir iş.

 10. Dikaktimi çeken bazı girişimcilerin iş modellerine inanaılmaz derecede fiyat çekmeleri ortada kazandıran bir sistem yokken bu derece fiyatlar sizcede abartılı değilmi

 11. Simitçimatik otomatı görsel olarak iyileştirilebilir ve içerisindeki ürün adedi arttırılabilir, piyasadan talep göreceği kanısındayım çünkü ülkemizde simit çokça satılan bir ürün. Yatırım konusunda ise proje sahibine önerim Simit sarayıyla görüşmeleri bu onlara artı kazandırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here