Burak Göktürk web sitesini 100 milyon dolara Google’a sattı

Stanford doktoralı Türk mühendis Burak Göktürk, teknolojisini geliştirdiği “like.com”u internet devi Google’a 100 milyon dolara sattı. 4 yıl önce kurulan “like.com” moda-alışveriş alanında iş yapıyor.

Görsel arama ve yapay zeka alanında yeni teknoloji geliştiren ve bu alanda birçok patentin sahibi olan 34 yaşındaki Türk mühendis Burak Göktürk’ün bundan 4 yıl önce Kaliforniya’da kurduğu “like.com”u, yeni ekonomi devi Google 100 milyon dolara satın aldı.

2006’nın sonunda Munjal Shah’la birlikte like.com yatırımına imza atan, ardından risk sermayedarları ve internet devlerinin gündemine giren Burak Göktürk’un hedefi alışveriş ve insan ilişkisini internette yeni bir boyuta taşımak. Şu anda ABD (like.com) ve İngiltere (like.co.uk) versiyonları bulunan site İngilizce dışında farklı dillerde de hizmet vermek için çalışma yürütüyor.

İşin teknolojisini geliştirdi
“Görüntülü arama tabanlı akıllı alışveriş sitesi” fikrini internette like.com’da hayata geçiren Göktürk, bu işte teknoloji işlerinin sorumluluğunu üstlendi. Şirketin CTO’su, bir diğer ifadeyle teknoloji işlerinin başındaki isim olan Göktürk’ün ortağı Shah ise CEO olarak operasyonel işleri devraldı.

Google görsel arama tabanlı işler yapmasına karşılık Burak Göktürk’ün patentini aldığı ve like.com’da kullandığı teknolojilere yakın bir uygulama-servis geliştiremedi ve yapılan pazarlıklar sonunda like.com, Google’un oldu.
Şirketin yönetiminde devam edecek olan Göktürk, bundan böyle işin çok daha büyük ölçeğe ulaşması, içeriğin moda dünyasından Google’ın arama havuzundaki diğer tüm alanlara yayılması için çalışacak.

Türkiye’nin dahi çocuğu Silikon Vadisi’nde yetişti
– 1976 İstanbul doğumlu.
– 1991’de Anadolu Lisesi sınavlarında 100 bin kişi içinde birinci oldu.
– Üniversite sınavlarında 1 milyon kişi içinde 74’üncülük derecesini aldı.
– 1999’da Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.
– Nesne, yüz tanıma ve takip etme alanında yeni teknolojiler geliştirdi.
– 1998 yılında Beko’nun Ar-Ge bölümünde çalıştı. 1 yıllık süre içinde robot teknolojileri üzere yoğunlaştı.
– 2000 yılında ABD’ye Silikon Vadisi’ne gitti. Kısa bir süre çip üreticisi Intel’de çalıştı.
– Vadinin yaratıcısı Stanford Üniversitesi’nde (burada yetişen gençler Google, Yahoo, Sun, Cisco, HP’nin kuruluşunda rol oynadı) master ve doktora yaptı. Stanford’ta görsel arama ve yapay zeka uygulamaları alanına odaklandı.
– 2004 yılında iki arkadaşıyla birlikte yüz tanıma teknolojileri üzerine iş yapan Riya.com’u kurdu. Girişim fonlarından 20 milyon doların üstünde yatırım aldı.
– 2006 yılında moda alanında iş yapan görsel tanıma-eşleştirme sitesi “like.com” yatırımına imza attı.
– Teknoloji dünyasında 30’u aşkın akademik yayına imza attı. Elinde 14 farklı patenti bulunduruyor.
(Milliyet)

5 YORUMLAR

  1. başarıdan başarıya koşan insanları kutluyorum.başarının sırrıçok çalışmak sabır ve kanaatkar olmak.mustafa kemal türk ,öğün çalış güven dememişmi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here