A’dan Z’ye Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

A’dan Z’ye Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
rawpixel / Freepik

Ülkemizdeki büyükbaş hayvan sayısı giderek azalıyor, artan nüfus ile tezat oluşturan rakamların alınması hükumetin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği hakkında destek paketlerinin çoğalmasına yol açıyor. Büyükbaş hayvancılık uzun vadede kar getiren bir işin sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihlerinden olsa da yol açtığı zorlukların ve risklerin henüz iş kurma sürecine başlanmadan bilinmesi gerekiyor.

Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum fikrini benimseyenlerdenseniz; çiftlik kurmak için gerekli sermayeyi, büyükbaş hayvancılık süreçlerini, büyükbaş hayvanlar özelinde yaşanabilecek sağlık problemlerini göz önünde bulundurmalısınız. Yasal gereksinimlerin de farkında olarak büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilir, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili soru işaretlerinizden kurtulabilirsiniz.

Büyükbaş Hayvancılık Terimleri

Büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlere bazı terimlerin açıklamasını sunmak istiyoruz.

Mera Hayvancılığı Nedir?: İklim koşullarının el verdiği ölçüde otlaklarda ve yaylalarda yapılan bir hayvancılık türüdür. Hayvanlar doğal koşulların sunduğu olanaklardan yararlanır. İklimsel olduğu için mera hayvancılığı genellikle uzun vadeli yüksek verim sunmaz.

Besi Hayvancılığı Nedir?: Modern hayvancılık olarak da bilinen besi hayvancılığı; büyükbaş hayvancılık yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Besi hayvancılığında hayvanlar otlakların azalmasından ve hava koşullarından etkilenmezler. Besi hayvancılığı, modern ahırlarda veya çiftliklerde iyi cins hayvanların yetiştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Süt İnekçiliği Nedir?: Hayvanların ürettikleri sütün satımına dayanan büyükbaş hayvancılık iş koludur. Çok süt veren ineklerin besi hayvancılığı ile yetiştirilmesini ve sütlerinin düzenli olarak sağılmasını gerektirir.
Buzağı Nedir?: Erkek ya da dişi olabilen; 0-3 ay arasındaki inekler için kullanılan bir isimdir.
Dana Nedir?: Erkek ya da dişi olabilen danalar, 3 -6 ay arasındaki inekleri için kullanılan bir isimdir.
Düve Nedir?: Henüz doğum yapmayan ve 6 aydan büyük olan dişi inek yavrusuna düve denir.
Tosun Nedir?: 15-24 aylık erkek inek yavrusuna tosun denir.
Boğa Nedir?: 2 yaşı geçkin erkek sığırlara boğa denir.
Öküz Nedir?: Öküz, kısırlaştırılmış boğa anlamına gelir.
İnek Nedir?: 2 yaşını dolduran, damızlıkta kullanılan dişi sığırdır.

Büyükbaş Hayvancılık Yaparak Para Kazanmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle büyükbaş hayvancılık yapmak için çiftlik kurmak isteyenlerdenseniz doğru yolda olduğunuzu söyleyebiliriz. Çiftlik kurarak hayvanlardan maksimum gelir elde ederken onların güvenliğini daha kolay sağlayabilir, bakımlarını daha kolay yapabilir, olası zararları engelleyebilir ve doğal olarak çiftlik geliri artışından kar elde edebilirsiniz.

Çiftlik geliri artırmak için strateji belirlemeden önce hangi hayvanların besisini yapacağınıza karar vermelisiniz. Sığır, manda ve dana gibi büyükbaş hayvanlar size hem et hem süt hem de tüy getirisi sağlayabilir. Türkiye iklim ve yeryüzü şekilleri gereği büyükbaş hayvancılık yapmaya çok uygun görünse de çiftliği kuracağınız lokasyonun özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Hayvanların barınaklarını inşa etmeli, barınakların havalandırma sistemlerini kurmalı, hayvanların bakımını yaptırmalı ve sağlık sorunları yaşamadıklarını belgelemelisiniz.

Sadece yetiştireceğiniz hayvanı belirlemeniz de bu aşamada yetmez, hangi alt faaliyet alanını  seçeceğinizi de belirlemeniz ve ekipmanlarınızı o doğrultuda seçmeniz gerekir. Bu nedenle büyükbaş hayvancılığını ek gelir elde edebileceğiniz bir iş fikri olarak görmemeli, tüm vaktinizi bu işe odaklamalısınız.

Neticede her iş fikri gibi; büyükbaş hayvancılık da sermayeye ek olarak zaman, emek ve tecrübe gerektirir. Tecrübesi olmayanlar çiftlik geliri artıracak profesyonellerle çalışabilir ya da deneyimli kişilerden sürekli destek alabilir. Teorik anlamda bilgi önemlidir ancak yine de yetiştiricilik pratiği önemini korur.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gerekenler

Çiftlik kurmak kapsamlı bir planlama yapılmasına ihtiyaç duyar. Girişimcinin maliyetlerini hesaplayarak işe başlaması gerekir, aksi halde büyükbaş hayvancılık kardan ziyade zarara neden olabilir.

  • Büyükbaş çiftliği kurmak isteyenlerin ilk olarak hayvan seçimi yapması gerekir. Ancak hayvan seçimi de alelade yapılamaz. Hayvanlar yetiştirilme amacına göre tercih edilmelidir. Örneğin süt inekçiliği yapılacaksa ve sermaye sıkıntısı varsa; maliyeti düşük verimi yüksek olan hayvan ırklarına yönelmek doğru olacaktır. Seçim yaparken büyükbaş hayvan fiyatları hakkındaki araştırmalar derinleştirilmelidir.
  • Büyükbaş hayvancılık çiftliği kurmak için mutlaka bir ahır temin edilmelidir. Ortalama olarak 1 inek için yaklaşık 20 metrekarelik ihtiyaç olacağı düşünülmesi, alınacak hayvan sayısına göre ahır alanı belirlenmelidir.
  • Hayvanların beslenmesi için mümkün olduğunca kaliteli yemler alınmalı, yem seçimine özen gösterilmelidir.
  • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği zahmetli bir iştir, bu nedenle girişimcinin tek başına bu işin üstesinden gelmesi neredeyse imkansızdır. Ortalama olarak her 10 hayvan için bir personel gereksinim duyulur.
  • Büyükbaş hayvan çiftliği kurulum maliyeti beslenecek hayvan sayısına göre değişebilir. Bir büyükbaş hayvan maliyeti ortalama 4500 – 5000 TL’dir. Çiftlik arazisi ve ahır alanı özelinde yaklaşık 100 büyükbaş hayvan alınsa yaklaşık 500 bin TL dolayında bir maliyet çıkacaktır. Ahır maliyeti, yem maliyeti, personel giderleri, arazi maliyeti ve ağıl maliyeti de bu hesaba eklenirse yaklaşık 900 bin – 1 milyon TL arasında sermaye ihtiyacı ortaya çıkar. Bu rakamlar hayvan sayısı doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Sığır Yetiştiriciliği

Bilimsel olarak ıslak çalışmalarının başlaması ilk olarak İngiltere’de gerçekleşmiş ve sığır yetiştiriciliğinin kuralları oluşturulmuştur. Sığır yetiştiriciliği yapmak için ilk olarak besi sığırcılığının mı süt sığırcılığının mı yoksa her iki iş alanının birden mi sizin için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Vereceğiniz karar ne olursa olsun temel faaliyet alanınıza göre hayvan seçimi yapmalısınız. Böylelikle açtığınız inek çiftliği sayesinde orta ve uzun vadede yüksek gelir elde edebilirsiniz. Düşük maliyetli olmasına rağmen maksimum fayda sağlayan yemleri bulmalı; et ya da süt ihtiyacınıza hizmet eden tercihler yapmalısınız.

Manda Yetiştiriciliği

İş planı tüm değişkenler göz önünde bulundurularak yapıldığında ortalama 1 sene içerisinde yatırımların amorti edilme imkanı bulunan manda yetiştiriciliği devlet desteği alınan iş fikirleri arasında bulunur. Manda sütünün oldukça değerli olması; manda kaymağı, manda sütünden yapılan peynirlerin ve manda yoğurdu gibi ürünlerin çok tercih edilmesi manda yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin sayısını arttırır. Siz de karlı bir alanda büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorsanız manda yetiştiriciliği alanına giriş yapabilirsiniz.

At Yetiştiriciliği

Büyükbaş hayvancılık faaliyet alanının en özeli belki de at yetiştiriciliğidir. Ciddi bir sermaye, deneyim, bilgi ve emek gerektiren at yetiştiriciliği girişimciye farklı kazanç kapıları sunar. Özellikle yarış atlarının yetiştirilmesi veya at çiftliklerinin sermayeye döndürülmesi binicilik merakı olan birçok kişinin ilgisini at çiftliklerine çeker. Siz de at yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız tüm iş fikirlerinde olduğu gibi piyasadaki rakiplerinizi analiz etmeli, doğru ırk seçimi yaparak veterinerlerin de desteğiyle bol kazanç sağlamaya devam edebilirsiniz.

Eşek Yetiştiriciliği

Eşek sütü ile ilgili bilimsel araştırmaların çoğalması ve bu sütün faydalarının bir kere daha gündeme gelmesiyle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği iş fikrine ilgi duyanların dikkati eşek yetiştiriciliğine kayıyor. Anne sütüne yakın besin değerleri ile sağlıklı yaşamak isteyenlerin kalbini kazanan eşek sütü bağışıklık sistemini güçlendiriyor, solunum sistemi hastalıklarına iyi geliyor ve tüm bu özellikleri bu süt çeşidinin ilaç sektöründe de kullanılmasına yol açıyor. 1 kilosu yaklaşık 100 TL’den alıcı bulan eşek sütü, eşek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin karar verme sürecini de hızlandırıyor.

Sonuç olarak, ülkemizde zaman içerisinde azalan büyükbaş hayvancılık devlet destekleri sayesinde yeniden gündeme oturdu. Büyükbaş hayvancılığın farklı alanlarının olması kazanç seçeneklerini çeşitlendirdiği için, farklı sermaye birikimlerine sahip girişimcilerin hareket yetenekleri de çoğaldı.

Büyükbaş hayvanların eti ve sütü değerli olduğu; üstelik bu besinlerin sürekli talep gördüğü gerçeği düşünüldüğünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği önemi rahatlıkla anlaşılabilir. Siz de sürekli gelir kazanabileceğiniz bir iş fikri arayışındaysanız büyükbaş hayvancılık için çiftlik kurma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Tüm değişkenleri düşünerek oluşturduğunuz iş planına uyarak, tüm vaktinizi işinize odaklayarak, sermaye akışı sağlayıp ana faaliyet alanınıza uygun hayvan ırkları seçerek karlı bir yatırımı başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here