Büyük İş Engellerini Aşmak İçin 5 İpucu

94
İş Engelleri

Bazen küçük bir şey, başarısız veya başarılı işlerin arasındaki farkı oluşturabilir. Yapılan araştırmalar şirketlerin yaklaşık üçte ikisinin iş hayatında iki yıl ayakta kalabildiğini ve diğer şirketlerinde devam edebilmek için çok fazla engeli başarıyla aşması gerektiğini göstermektedir.

İş dünyası yerinde duran bir yapıya sahip değildir. Belirli bir dönemde işinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Çağdaş dünyamızda işletmeleri hayatta tutabilmek için yüzlerce engel ile karşılaşabilirsiniz. Bu engelleri aşmaya hazır değilseniz işiniz kısa sürede istenmeyen sonuçlara maruz kalacaktır.

Önemli iş engelleri karşısında kararlı kalmanın beş yolu vardır:

1Zorlukları bekleyin ve acil durum planları yapın.

Meydan okuma, işin bir parçasıdır. Çoğu girişimci, işini başlatabilmek için maddi kaynak sağlamak zorundadır. Bununla birlikte, işler beklendiği gibi gelişmez ise acil durum planlarının oluşturulması gereklidir. Tıpkı muazzam bir satış ve kar beklediğiniz gibi, siz de meydan okumalara karşı hazır olmalısınız.

Hangi sektörde olursa olsun acil durum planı yapmazsanız bir başka şirket sizi alt edebilmek için harekete geçtiğinde açıkta kalırsınız. Acil durum planı çalışanların yönetimi, gelir – gider yönetimi, devletin yenilenen yönetmelikleri, kar oranlarınız ve pazarlama çalışmalarınız gibi bir çok alanda geçerli olmalıdır. Örneğin 2 tane çok sağlam müşteriniz var ve sadece bunlara ürün tedarik ediyorsunuz. İlk bakışta bu sişze yetebilir ama ya bu iki müşteriden birisi sizden alım yapmayı bırakırsa ve rakiplerinizden birini tercih ederse ne yaparsınız. İşte bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için önceden mutlaka bir acil durum planı yapmalısınız.

2Değişiklikleri öngörün ve uygun şekilde adapte olun.

İş dünyası büyük ölçüde tüketici zevk ve davranışlarındaki değişikliklerle ilgilidir, ancak herhangi bir işi herhangi bir noktada etkileyebilecek politik, sosyal, ekonomik ve çevresel değişiklikler de bulunmaktadır. Günümüzde fark ettiyseniz çok hızlı bir değişim söz konusudur.

E ticaretin çok hızlı büyümesi ve ulusal boyutta kolaylaşması, ülkelerin ekonomik değerlerinde ki yükselmeler ve düşüşler, dünya genelinde trendlerin çok sık değişmesi ve popüler olan bir ürünün kısa sürede tekrar unutulması gibi bir çok değişikliğe siz ve şirketiniz hızlı şekilde uyum sağlamalısınız. Örneğin stres çarkı daha bu sene çılgın bir şekilde satış rakamlarına ulaşmıştı ama aynı sene içerisinde tekrar düşüşe başladı. Aynı şekilde bir çok ürün birden satış patlamaları yaşıyor ve kısa sürede düşüşe geçiyor. Bu yüzden bu gelişmeleri yakından takip etmeli ve ürünlerinizi, pazarlama çalışmalarınızı ve ekiplerinizi sürekli değişime adapte etmelisiniz.

3Dijital teknolojinin kullanımını yoğunlaştırın.

Dijital teknoloji , iş dünyasının başına gelmiş şimdiye kadarki en iyi şeydir. Bu sayede işletmeler sosyal medya reklamcılığı, pazarlama, iş uygulamaları ve yazılımlardan yararlanıyorlar. İşletmelerin modern dünyada bir tür çevrimiçi pazarlama stratejisi olmadan ayakta kalmaları çok zordur. Yeni teknolojilere uyum sağlayamıyorsanız, iPhone ve Android’deki mevcut uygulamalarınız yoksa, siteniz mobil uyumlu değilse ve hala bir facebook sayfanız yoksa karşınıza bir çok engel çıkacaktır. Eskiden web siteleri için önemsiz gözüyle bakan bir çok şirket artık günümüz için geçerli özelliklere sahip web siteleri yaptırmaya başladı. Unutmayın web dünyası aynı zamanda yeni müşteriler bulmanın en kolay yolu olmaktadır.

4İş rekabetine odaklanın.

Bugünün iş dünyası güçlü kişilerin hayatta kalmasına odaklıdır. Günümüzde pek çok işletme yoğun rekabete bağlı olarak ayakta kalmaya çalışıyor. Farklı ve yenilikçi değilseniz büyük olasılıkla bir başarısızlığa neden olabilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinize odaklanmalı ve bu konu üzerinde çok çalışmalısınız. Web dünyası her ne kadar yeni müşterileri bulmayı kolaylaştırsa da aynı zamanda ürününüzün rakip fiyatlarını bulmayı da kolaylaştırıyor. Bu yüzden iş rekabetinde radikal kurallar uygulamanız gerekmektedir. Örneğin 9.90’a satılan bir ürünü 14.90’a satmaya çalışmak mantıksızdır. Bu biraz müşteriyi aptal yerine koymak gibi bir şeydir.

5İş bilgilerinizi güncelleyin.

Bilgi iş başarısı için hayati önem taşımaktadır. İşletmenizi başlatmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgi yeterli değildir. Aynı zamanda işinizi ayakta tutmak ve büyütmek içinde farklı bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Bunun için başarılı girişimcilerle ilişki kurun, iş kitapları ve makaleleri okuyun ve iş konferanslarına ve seminerlere katılın. Bunlar mutlaka sizi aydınlatacak ve duyarlılaştıracaktır. Doğru bilgiye sahip olduğunuzdan, engellerin ortasında başarılı bir şekilde iş yönetebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here