Büyüyen Bitkilerin Bakterilerinden Elektrik Üretiliyor

UTEC araştırmacıları tarafından geliştirilen masa lambası, büyüyen bitkilerin bakterilerinden elde edilen enerji ile çalışıyor.

bitkiden-enerji-uretimi

Son yıllarda geliştirilen temiz enerji projelerine bir yenisi daha eklenmiş durumda. Özellikle elektrik ve aydınlanma konusunda sıkıntı çeken ülkeler ve bölgeler için tasarlanmış olan bir lamba tasarımı görenleri hayrete düşürüyor.

Tamamen bitkilerden elde edilen enerji ile çalıştırılan lamba bu sayede ekonomik ve çevreye zararsız bir şekilde aydınlanma sağlıyor. Peru’da bulunan Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi araştırmacıları tarafından hayata geçirilen lambalar, büyümekte olan bitkilerde oluşan bakterilerin enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla gerçekleşiyor. Toprak ve gübrede oluşan bakteriler konusunda araştırmalar yapan üniversite çalışanları bu sistemle birlikte herhangi bir maliyet oluşturmadan ve çevreye zarar verilmeden bir çok yoksul ülkenin aydınlanma ihtiyacının karşılanabileceğini belirtiyor. Görünen o ki çevreye duyarlı, ekonomik ve temiz enerji konusundaki çalışmalar giderek artıyor. Yakın zamanlarda bu tarz örnekleri bolca göreceğimizden eminiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here