Cafe Crown

Arada bir Sakarya’dan çıkıp İstanbul’a gitmem gerekiyor ziyaret amaçlı.Bunlar 1 ya da 2 günlük kısa turlar oluyor.Her gittiğimde bir iş ortamını mutlaka incelemeye çalışırım. Geçen hafta İstanbul’da Maltepe Carrefour’a gittim.Birkaç kitapçıda gezindikten sonra yeğenimle beraber bir şeyler içmeye karar verdik.bundan 2 ay öncesinde aynı yerde Starbucks’a gittik. Gerçekten güzel bir deneyimdi.Bu seferde Cafe Crown’a gitmeye karar verdim.Biraz pişman oldum gibi.Ctrl c ve Ctrl v tuşlarını bilirsiniz yani kopyala yapıştır tuşları.Sanki birileri gitmiş Starbucks’a Ctrl c yapıp Ctrl v olarak servise sunmuş.Ama Ctrl c’den sonra sanki bilgi kayıpları olmuş bilgiler ve izlenimler eksik olarak yapıştırılmış.

Şimdi Cafe crown’a bazı morfikirler sunarak yazımıza devam edelim.

1-Servis yapılan bardaklar cam ve çok ağır.Ayrıca verilen servisin ağzı açık.Peki Starbucks’ta bu durum neden ters ona bakalım.Bardaklar karton ve hafif ayrıca ağzı kapalı.Ufak bir içim yeri bırakılmış.Sizce bu kahveyi içene daha fazla lezzet vermek için tasarlanmış olabilir mi?Yudum yudum ve lezzetli bu sayede dil tadı ilk aldığında beyne ulaştırıyor ve keyif almayı sağlıyor olabilir mi?

2-Masalar neden çok basit tasarımlı.Zaten az masa bulunuyor.(Az ama mekan için yeterli) bu masaların tasarımını farklı yaptırmanız mümkün ayrıca masada ufak bir logo bulundurmanızda güzel olur.Bir değişik fikir daha verecek olursam üniversitelerde okuyan tasarımcı gençlere yaptırsanız ve her masada masayı tasarlayanın minik bir hikayesi olsa nasıl olur.Böylece sanırım şu Womm dedikleri modelide uygulamış olursunuz.Öğrenciler kendi aralarında masa tasarımından bahsederken sizdende bahsedecekler ve tasarımı seçilen öğrenciler dükkanınıza kendi arkadaşlarını getirecekler.

3-Menü listeniz çok kalabalık dağınık bir web sayfası gibi ve İngilizce kelimeler ağırlıkta ama burası Türkiye bunu unutmayalım.Birde benim gibi ilk gelenler hangi kahveyi seçeceğini şaşırıyor bu durumda menü bence daha hafif ve seçilebilir olmalı.

4-Şu an gazetelerin konulduğu yer masalara ters kalıyor ve dergiler gazetelerin arkasında kalıyor.Bu durumda farkedilmiyorlar.Ayrıca gazete ve dergilere ilave olarak yazının sonunda da bir ek fikir sunacağım.

5-Masadaki şekerlikte Cafecrown markası yok. Neden acaba?

6-Gene masadaki şeker ve tatlandırıcı olarak tahmin ettiğim paketlerin dışında ne olduğu neden yazmıyor?

7-Her yerde kısaca her masada sigara içilebiliyor.Ya sigara içmeyenler ne yapıcak.Ayrı bir bölüm yapmanız daha mantıklı olacaktır.

8-Tablolar çok basit.Kahve ve kahve bardağı resimleri o kadar basitki sanki iş olsun diye konulmuş.Bu tablolar konusunda da ressamlara tasarımcılar gibi fırsat tanıyabilirsiniz.

9-Dükkana girişte sol taraftaki oturma yerine set koymanız sizin için iyi olur.Nedeni ise tuvalete girip çıkanlar ile sol tarafta oturanlar birbirlerine bakmak zorunda kalıyor.

Şimdi 4 nolu maddedeki gazete olayına gelelim.Gazeteler ve dergilere ilave olarak.Her masaya iki adet – Cafe Crown Kahve Keyfiniz – isimli tek sayfalık bir bülten koysanızda müşterileriniz siparişi beklerken bunu keyifle okusa güzel olmaz mı? Bülteni haftalık olarak çıkartmanız da müşterilerinizin ziyaretini etkileyebilir.İçerik olarak ilginç ve komik konuları tercih etmeniz, müşterilerinizi eğlendirmeniz açısından faydalı olur.

(Unutmadan kendi web sitenizde franchising hakkında da bilgi vermenizi tavsiye ederim.)

7 YORUMLAR

  1. Starbucks’un kapaklı kağıt bardaklarda kahve satmasının sebebi genel olarak ürünlerin mobilitenin fazla olduğu şehir yaşamına yönelik düşünülmüş olmasıdır. “Al kahveni, git işine” anlayışı hakim Starbucks’da diğer fast food zincirlerinde oladuğu gibi. Kahve keyifle içilen bir içecek olmaktan çıkarılmış, hemen orda ayak üstü tüketilebilecek bir içecek haline getirilmiştir.Kahve, bizim kültürümüzde bir keyif ve sohbet aracıdır.Bu noktada, kahve kolalaştırılmış ve içi boşaltılmıştır.Yurdum insanı da ne kadar da meraklıymış o güzelim kahvemizin ayaklar altına alınmasına. Siz o ahım şahım kalitede olmayan kahveleri boğulurcasına içmeye çalışırken bardağın içindeki görüntünün ne denli iç karartıcı olduğunu görmüyorsunuz. Kapağı açın ve dipsiz cadı kazanı kokulu kahveye dikkatlice bakın. Bence, kartonda kahve satmak- diğer sıcak içecekler gibi- çok kötü bir strateji.Hele hele devasa boyutlarda kahve kakalamaya çalışmak en kötüsü. Keşke ince ama sağlam kaplar üretilse de kahve içme zevkine ulaşsak.

  2. Yorumlarınıza katılmıyorum siz iş yerine yeni fikirlerden çok işyerini ziyaret eden bir denetmen gibi davranmışsınız. Bence masa üzerindeki logo hariç diğerleri gereksiz ve firme için ek masraf az bir para gibi gözükebilir ancak toplamda fark edebilir. Bir kahvanen içilmesi içinde ne cam bardak nede kağıt bardak iyidir bence porselen kullanmaları müşteri kalite ve devamlılığını arttıracaktır.

  3. Gazete ve dergiler ilk girişteki sütunun arkasında diye hatırlıyorum.Bu arada menü konusunda da haklısınız.Ne desem ki?

  4. bugün maltepedeki cafe crown daydım sizinde belirtiginiz gibi sıkıs sıkıs masalar yakın ve gereksiz cogunlukta sigara içenlerle içmeyenler bir arada bardaklar kalın cam ve agır eger sıcak su ile ısıtılmamısa içecekleri cabuk sogutuyorlar ki bize gelenler soguktu ben menuye baktım ve hiç birsey anlayamadım o yüzden arkadasımın içtiginden bana ve cocuklarıma da söyledim aradan 5 saat geçti ve hala neden içtigimin 2 dakikada bittigini ve soguk oldugunu anlamadım tuvaleten cıkanlarla karsılıklı sürekli bakıstıgımızda oldu cünkü paravan gibi birsey yoktu gaste demişiniz ben onu hiç göremedim benim bildigim kahve isi zevk işidir muhabet ister ama sakin ortam ister ama orda imkansız alısveris yapanların gürültüsü içeri yansıyor kapalı bir mekan degil yanımızdaki masadaki adamın oturdugum süre boyunca garanti bankasında ki hesabından bahsetmesini ve sigaradumanını cekmek güzel degildi

  5. ben cafe crovn da calısıyorum.sekerlık ve seker konusunda haklısınız ama bırde floryadakı cafe crownw gelın.ıcmek ıstedıgınız kahve hakkında garson arkadaslarımızdan yardım alabılırsınız.kahve damak tadına gore secılık gerektırır.ornegın sert bı kahve ıstıyorsanız kenyayı deneyın.tatlı ve sutlu kahve ıstıyorsanız latte karamelı spıce mocha yı veya cafe flotu deneyın.

  6. En kısa sürede Bursa'daki Cafe Crown'a gidip yazdığın tüm morfikirleri inceliyorum ve düşücelerimi aktarıyorum. Hatta bu hafta sonu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here