Çalışan Mutluluğu Nasıl Sağlanır?

İş yaşamı, oluşan problemler ve zaman kısıtlamaları nedeniyle her zaman streslidir. Bu stresin yaratacağı mutsuzluklar hem çalışanları hem işverenleri etkiler. Peki çalışan mutluluğu nasıl sağlanır?

employee-growth-crowded-office_1940x900_33731 Bir lidersiniz ve çalışanlarınızı mutlu tutmak istiyorsunuz. Ancak bu basit gibi görülen hedef pek kolay değildir. Bir lider olarak her zaman baskıyı siz göğüslersiniz. Bu yüzden çalışan mutluluğu gerçekten hedefiniz ise ilk adımı siz atmalısınız. Daha sonrasında bir çok adım kendiliğinden gelecektir. İşte size 4 adımda çalışan mutluluğu için yapmanız gekenler.

1. Sadece tek konuşmayla bir bağ oluşturmaya çalışmayın: Çalışanların size olan inancını sağlamak pek kolay bir iş değildir. Bu yüzden bir konuşma yaparken kişisel bir konu hakkında bilgiler vermelisiniz. Örneğin sevdiğiniz bir müzik grubu ya da sanatçı gibi ve çok kısa zamanda onlardan da aynı şekilde karşılık görmeyi beklemeyin. Gerçek şu ki çoğu çalışan, işverenleri onlarla kişisel birşeyler konuştuğunda kovulma korkusu yaşar. Bu yüzden çalışanlarınızla aranız bağ kurmak zaman alacaktır.

2. Çalışanlarınız ile uzun süreli bir bağ oluşturmayı beklemeyin: Her ne kadar amacınız çalışanlarınızı mutlu etmek olsa da gerektiğinden fazla samimiyet olumsuzlukları da yanında getirecektir. İyi anlaşan birer iş arkadaşı olmanız gerektiğini unutmayınız.

3. Çalışanlarınızla ofisinizin dışında görüşün: Çalışanınızı ofisinize çağırarak gardını düşürüp konuşmak her zaman daha kolaydır. Ancak amacımız çalışanlarla iletişimimizi geliştirerek bir bağ kurmaksa öğle yemeklerine gitmek ve iş haricinde muhabbet etmek mantıklı olabilir.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here