Çalışanların Motivasyonunu Arttırmanın En İyi Yolları

Çalışanların motivasyonu, işyerinde devam eden bir sorundur. Bu sorunun çözümü yazımızda...
Çalışanların Motivasyonunu Arttırmanın En İyi Yolları
5 dk
Son güncellenme: 30/07/2020

Çalışanların Motivasyonunu Nasıl Etkileyebileceğinize İlişkin İpuçları

Çalışanların motivasyonu, işyerinde devam eden bir sorundur. Özellikle çalışanların memnuniyetini benimseyen ve desteklenen bir genel işletme stratejisinin bir parçası olarak vurgulayan çalışma ortamlarında denetçiler ve yöneticiler zorlu bir yol izlemektedir. Hiçbir çalışma ortamı çalışanlara iş yerinde motive edilmiş davranışları seçmeye yardımcı olma çabalarınızı mükemmel şekilde destekleyemez . En destekleyici iş yeri olsalar bile günlük zorluklar yaşar ve sık sık , çalışanların motivasyonunu teşvik etme hedefleriniz ve çabalarınızla çapraz amaçlarla çalışırlar gibi görünürler. 

Çalışanların Motivasyonu Kuruluşunuzun çalışan motivasyonunu desteklemek için hangi iklim koşulları sağladığı önemli değil, sorumluluk alanlarınızın sınırları içerisinde (ve erişim alanınızı genişletmeyi seçerseniz bile), çalışanları motive eden bir ortam yaratabilirsiniz.

Çalışanların Motivasyonuna Etki Eden Fırsatlar

Çalışan memnuniyetini artıracak günlük eylemler yapabilirsiniz . Çalışanlar, yakın tarihli İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (SHRM) tarafından yapılan bir ankette, onların iş tatmini için önem arz eden eylemleri öneriyorlar . Bu alanlardaki yönetim eylemleri, çalışanların motivasyonuna elverişli bir çalışma ortamı oluşturacaktır . Ek olarak, çalışanların motivasyon ipuçlarını verecek alanların belirlenmesinde, okuyucuların çalışanların motivasyonunu ve çalışan memnuniyetini nasıl artırabilecekleri konusunda temel fikirleri vardır . Çalışan motivasyonunda beş önemli husustan dördünde: iş güvencesi, çalışanın yaşı ile artan emeklilik faydalarının önemi ile ücretler (özellikle sağlık hizmetleri), ücret ve çalışma ortamındaki güvenlik konuları ele alınmaktadır. Şirket genelinde ve nadiren bireysel bir müdür veya amirin elinde bulunan konular.

Çalışanların Motivasyonunu Artırmak İçin Özel İşlemler

Bunlar, müdür veya müfettişin çalışan motivasyonundaki artışları hızlandıracak ve etkileyebilecek bir çalışma ortamı oluşturabileceği yedi sonuçlu yollardır. Çalışanların işlerini en etkili şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duydukları her bilgiyi sorumlu ve etkin bir şekilde iletin. Çalışanlar kalabalığa, diğer çalışanların bildiği gibi işte ne olduğunu bilen insanlara üye olmak ister. İşlerini yapmak için gerekli olan bilgiyi istiyorlar. Çalışmaları hakkında iyi kararlar vermek için yeterli bilgiye ihtiyaçları vardır. 

 • Çalışmalarını etkileyebilecek herhangi bir şirket bilgisi hakkında onları güncellemek için yönetim kadrosu toplantılarını takip eden çalışanlarla görüşün. Son tarihlerin değiştirilmesi, müşteri geri bildirimi, ürün geliştirme, eğitim olanakları ve yeni departmanlarda raporlama veya etkileşim yapılarıyla ilgili güncellemelerin hepsi çalışanlar için önemlidir. Gerekli olduğunu düşündüğünüzden çok şey iletin.
 • Özellikle değişimden etkilenen çalışanların çalışma alanını bırakın, daha fazla iletişim kurun. Çalışanın, değişikliğin iş, hedef, zaman tahsisi ve kararları için ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturduğundan emin olun.
 • Size rapor veren her çalışanla günlük olarak iletişim kurun.Bu çalışanın sizinle meşgul olmasını sağlar.
 • Size rapor veren her çalışanla haftalık birebir görüşme yapın. Her hafta bu sefer sahip olacaklarını bilmek isterler. Çalışanları, sorularla hazırlanan, destek talebinde bulunmaya, çalışmalarında fikirleri gidermeye ve zamanında üretmek veya başarısız olmaya kararlı şekilde kör edip hayal kırıklığına uğramayacak bilgileri hazırlamaya teşvik edin.

Çalışanlar, kıdemli yöneticilerin ve yöneticiler arasındaki motivasyon ile etkileşim ve iletişim kurarlar.  Açık, dürüst ve sıklıkla iletişim kurun. Tüm personel toplantılarını periyodik olarak tutun, bölüm toplantılarına düzenli olarak katılın ve çalışanları ilgilendiren çalışma alanlarının etrafında gezinerek ve çalışmalarına ilgi göstererek iletişim kurun.

 • Çalışanlara konuşmak, fikirlerini paylaşmak ve endişeleri tartışmak için açık kapı politikası uygulayın. Yöneticilerin, çözebilecekleri ve çözdükleri sorunları onlara geri döneceğini anladığından emin olun, ancak yürütmenin işi dinlemektir.
 • Personeli yeni bebekler gibi hayat olaylarıyla kutlayın, tatil gezileri hakkında bilgi alın ve hem kişisel hem de şirket etkinliklerinin nasıl çıktığını sorun. Bu tür çalışanların yaşam etkinliklerine ve etkinliklerine uyum sağlamaya özen gösterin.

Çalışanların yetenek  ve yeteneklerini geliştirmelerine fırsat verin.  Çalışanlar bilgi ve becerilerini geliştirmeye devam etmek istiyorlar. Çalışanlar, beyinsiz bir çalışma olarak algıladıkları işleri istemiyorlar. 

 • Personelin, önemli toplantılara, işlev alanlarını aşan toplantılara ve denetçinin normalde katıldığı toplantılara katılmasına izin verin.
 • Çalışanları ilginç, olağandışı olaylarla, etkinliklere ve toplantılara getirin. Bir personelin sizinle bir yönetici toplantısına katılmak ya da yokluğunuzda departmanı temsil etmesi oldukça öğrenme deneyimidir.
 • Çalışanın her çeyrek performans geliştirme planının  (PDP) bir parçası olarak takip etmek istediği birkaç hedefi olduğundan emin olun .
 • Çalışanın beğenmediği veya normal olduğu sorumlulukları yeniden atayın. Daha yeni personel, stajyerler ve sözleşmeli çalışanlar, işi zorlu ve ödüllendirici bulabilir. Ya da en azından tüm çalışanların sırası var.
 • Çalışanın diğer rol ve sorumlulukları paylaşması için fırsat verin. Görevler, işlevler ve projeler için yedek sorumluluklar atayın.

Çalışanlar, eserin doğasından çok fazla motivasyon kazanırlar.  Çalışanlar, karar vermede ve işlerini ve mesleğini yerine getirme yaklaşımlarında özerklik ve bağımsızlık arayışındadırlar. 

 • Çalışanın kendisini yönetmesi ve karar vermesi için daha fazla yetki sağlayın. PDP'nin net çerçevesinde ve devam eden etkin iletişimde, geri bildirim almak istediğiniz sınırlar, sınırlar ve kritik noktalar belirlendikten sonra karar vermeyi delege edin.
 • İşi, yeni, daha üst düzey sorumlulukları içerecek şekilde genişletin. Çalışana, kendisinin beceri ve bilgisini geliştirmesine yardımcı olacak sorumluluklar atayın. Stretching atamalar personel yetenekleri geliştirmek ve işe katkı yeteneğini artırmak. (Aynı zamanda zaman alıcı, daha az arzu edilen bazı iş bileşenlerini de kaldırın, böylece çalışanın devredilen şeyin "daha fazla" iş olduğunu hissetmemesi sağlanır.)
 • Üst düzey toplantılarda çalışanlara bir ses sunun; önemli ve arzu edilen toplantılara ve projelere daha fazla erişim sağlama yetkisi verin.
 • Çalışanı belirli posta listelerine, şirket brifinglerine ve güvende bulundurarak daha fazla bilgi sağlayın.
 • Çalışan için departmanı veya şirket hedeflerini, önceliklerini ve ölçümleri etkilemek için daha fazla fırsat sağlayın.
 • Çalışanı projelere veya takımlara yöneltmek için atayın. Raporlama görevlilerini projelerine veya takımlarına ya da direkt gözetiminde kendi liderliğine atayın.
 • Çalışanı patronuyla daha fazla vakit geçirsin. Çoğu çalışan, bu dikkati ödüllendirici buluyor.

Çalışan endişelerini ve şikayetlerini ortaya çıkarın ve bunları ele alın .  Çalışan şikayetlerini dinlemek ve şikayetinizi nasıl ifade ettiğiniz konusunda çalışanları bilgilendirmek , motive edici bir çalışma ortamı oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Şikayet, çalışanın memnuniyetine çözülemese bile, şikayetinizi ele aldığınız ve şikayetin çalışana değerlendirilmesi ve çözülmesi hakkında geri bildirim sağladığı gerçeği takdir edilmektedir. 

 • Kapınızı açık tutun ve çalışanların meşru kaygılar ve sorularla gelmesini teşvik edin.
 • Belirtilen endişenin statüsü hakkında her zaman adres gönderin ve çalışana geri bildirim verin. Endişe ya da şikayet karanlık bir delikte sonsuza kadar silinemez.

Çalışanların performansının tanınması  motivasyon için çalışanların ihtiyaçları listesinde yüksektir.  Birçok denetçi ödül ve tanımayı parasal hediyelerle eşit tutar. Çalışanlar para kazandırırken, aynı zamanda övgü, sözlü ya da yazılı bir teşekkür ederiz, olağandışı iş içeriği fırsatları ve yöneticilerinden gelen dikkati takdir ediyorlar. 

 • Görmeye devam etmek istediğiniz davranışları çalışana güçlendirmek ve iletmek için belirli bir katkıyı mümkün olduğunca övgüleyen ve teşekkür eden bir teşekkür notu yazın.
 • Çalışanını kendi çalışma alanında ziyaret edin.
 • Çalışana küçük bir şükran belirtisi gösterin. Bir kart veya ufak ödüller bütün ofis için sağlanabilir ve motivasyonu artırır.

Çalışanlar, hemen yöneticileriyle duyarlı ve ilişkili bir ilişki için teşekkür ederiz.

 • Düzenli toplantıları iptal etmekten kaçının ve gerekirse, özür dilemek için çalışanın çalışma alanını bırakın, nedeni belirtin ve derhal yeniden zamanlayın.
 • Size rapor veren her çalışanla günlük konuşun. Günlük etkileşim bu ilişkiyi oluşturur ve zamanlar sıkıntılı olduğunda, hayal kırıklıkları yaşandığında veya çalışanların performans gelişimini ele almanız gerektiğinde çok şey bekler.
 • Bir çalışanın hemen müdürüyle olan etkileşimi, bir çalışanın işten memnuniyetinde en önemli faktördür. Sadece dinlemeyi pratik yapın. Size bir fikir veya gelişme getiren çalışanı cesaretlendirin. Fikirin işe yaramayacağını düşünüyorsanız bile, geçmişte bu fikir başarısız davrandıysa ya da yöneticilik liderliğiniz bunu destekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, çalışanın gözetmeninden duymak istemediği şey bu değildir.
 • Sözsüz iletişimin, çalışanların düşüncelerine, endişelerine ve önerilerine dürüst yanıt vermek için kullandığınız kelimelerden daha açık bir şekilde iletişim kurduğunu unutmayın . Dikkat edin, bilgi edinmek için sorular sorun ve çalışanın iletişimini anlamaya odaklanın. Tepkilerini kaydediniz: Omuz silkti, yuvarlanan gözler veya kısmi dikkat hakaret ve aşağılayıcıdır.
 • Yöneticinin raporlama personeli ile olan ilişkisi, çalışanların kalıcılığında en önemli faktördür. Personelinizin ihtiyaç duyduğu şeyleri esas alın ve çalışanların motivasyonu için bir çalışma ortamı sağlamaya çalışın.

Çalışan motivasyonu, diğer çalışanların denetimini üstlenmekle yükümlü olan denetçilerden ve yöneticilerden gelen ortak bir çıkar. Çalışan motivasyonunu geliştirme çabalarınızı artırabilirsiniz. Çalışanın motivasyonundaki bu önemli faktörlere sürekli olarak dikkat ederseniz iş yerinizde daha verimli bir ortamı oluşturabilirsiniz.

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.