Çalışanlarınıza ve Müşterilerinize fırsat tanımak.

Öneri Verme Sistemi
Japon yönetim sisteminde çalışanların işlerini nasıl daha iyi yapılabileceği konusunda düşünmeleri ve önerilerde bulunmaları teşvik ediliyor. Şirketlerde öneri değerlendirme ekipleri kuruluyor.
Verilen her öneri değerlendiriliyor. Her öneri verene geri bildirim yapılıyor. Önerinin uygulanma ya da uygulanamama nedenleri anlatılıyor. Çalışanlar da bu nedenle kendilerine değer verildiğini anlıyor. Öneri değerlendirme uygulamaları ile çalışanlar motive oluyor. Çalışanların şirkete sahip çıkmaları böyle sağlanıyor.

Kaynak: http://ya2005.yeniasir.com.tr/12/24/index.php3?kat=
ana&sayfa=smuter&bolum=yazarlar

Bölgemdeki bir japon firmasında 1 yıl sözleşmeli olarak çalıştım.Öneri verme sistemiylede orada tanıştım.Gerçekten çok güzel bir durumdu çalıştığınız iş ortamında işin daha verimli ve kolay yapılabilmesi için ay sonu öneri formunu doldurmanız yeterliydi.Yukarıdaki yazıdaki gibi işleyiş aynen uygulanıyordu.

Burda anlatmak istediğim tüm firmaların bu sistemle işlemesi.Tekstilde bu uygulamaların yapıldığını düşünüyorumda o kadar çok ilginç fikirler ve öneriler ortaya çıkacaktır ki yönetim kadroları bile bu değişimlere şaşıracaktır.

Bildiğim bir çok ilkokul mezunu arkadaş Japon firmalarına o kadar çok öneri veriyorduki bazen uygulamaya yetiştiremediklerine bile şahit oldum.Günümüzde şikayet olarak değilde müşteri talebi olarak bu tarz bir yaklaşımın pazarlamaya faydalı olacağına inanıyorum.

Hatta ilk öneriyi ben ikea ya vermek istiyorum.
1-Ürünlerinizi internetten takip etmek oldukça zor.Flash içeriğin yanına html yide eklersiniz yavaş bağlantılı bilgisayarlarda da rahatça ürünlerinizi inceleyebiliriz.

2-İstanbula gittiğimde hemen hemen her evde İkea kataloğu gördüm.Ama ben Sakarya’lıyım

3-İnternetten neden satış yapmıyorsunuz.

4-Anadoluda sizi görmek istiyoruz.Heryerde bunu için her yere dev mağazalar açmanıza gerek yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here