Cansuyu kredisine başvurular yarın başlıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 2009 yılının ilk KOSGEB kredi desteği olan ihracatçı KOBİ’lere 1 milyar dolarlık cansuyu kredisine başvuruların yarın başlayacağını bildirdi.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, kredi destek programı çerçevesinde başvuran ve şartlara uyan her KOBİ’ye 6 ay vadeli vade sonunda defaten ödemeli, 200 bin dolara kadar kredi kullandırılacağını, kredinin faiz oranının ise 6 ay için yüzde 1,18 olacağını belirtti.
İhracat cansuyu kredi desteği programına başvuruların 2 Mart pazartesi günü başlayacağını ifade eden Çağlayan, ”Başvurular, hedeflenen 1 milyar dolarlık kredi hacmi kullandırılıncaya kadar devam edecek. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ihracatçı KOBİ’ler direkt olarak bu kredi programı için anlaşma yaptığımız 10 bankaya başvurabilecek. Programa, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, TEB, Şekerbank, Fortisbank, ve HSCB bankaları aracılık edeceklerdir” bilgisini verdi.
Program bütçesinin yüzde 30’unun kalkınmada öncelikli yörelere, yüzde 70’inin de normal ve gelişmiş yörelere tahsis edildiğini belirten Çağlayan, programdan yararlanmak isteyen KOBİ’lerin imalat sanayinde faaliyet göstermesi, 250’den az çalışanı olması, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosunun 25 milyon TL’yi aşmaması, ihracat taahhüt etmesi veya ihraç kayıtlı satış yapması gerektiğini kaydetti.
Başvuruların KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirileceğini ve 1 ay içinde sonuçlandırılacağını ifade eden Bakan Çağlayan, ayrıca başvuruların değerlendirilmesinde başvuru sırasının esas alınacağını, limit dolduktan sonra yapılan başvuruların da yedek listeyi oluşturacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here