Çay Makinesi

Öncelikle demlenmesi planlanan çay, siyah çay, yeşil çay, bitki çayları vb. gibi ürünler demlik kısmındaki kapağın içerisinde bulunan süzgeç kısmına yerleştiriliyor.

Süzgeç çevirilerek kapağa kilitlendikten sonra kapak da çevirilerek demliğe kilitleniyor. Daha sonra alt kısımdaki sıcak su bölmesine kaynatılmış su konularak onunda ağzı sıkıca kapatılıyor.

Demlik ve sıcak su bölmeleri birbirlerine merkezlenerek yaklaştırıldıklarında iç kısımlardaki mıknatıslar yardımıyla birbirine yapışıyor. Merkezdeki farklı çaplara sahip ağızların birbirlerinin içerisine geçmesi sayesinde tek açma şekli dik bir şekilde ürünleri ayırmak oluyor.

Ürün bu şekilde 8 saate yakın bir süre kullanıma hazır şekilde bekleyebiliyor. Kullanıcı çay demlemek istendiği zaman ürün demlik kısmı aşağıda kalacak şekilde düz bir zemine yerleştiriliyor. Daha sonra orta kısımda bulunan halkaları “demlik” ikonuna gelecek şekilde çevriliyor.

Bu şekilde 15 dakikalık bir geri sayım süreci başlamış oluyor. Bu süre zarfında halkaların çevrilmesi ile açılmış olan açıklıktan sıcak su demliğe, çay yapraklarının üstüne akıyor. 15 dakika dolduğunda halkalar dönerek tekrar “kilit” ikonunun üstüne gelmiş oluyor.

Bu konumda demlik ve sıcak su kısmı birbirlerinden dik bir açıyla çekilerek ayrılıyor. Daha sonra demlik ve sıcak su haznesinin parçanın halkaları “kilit açık” ikonuna getiriliyor. Geleneksel Türk çay servisine uygun olarak dem ve sıcak su ayrı ayrı eklenerek çay servisi yapılabiliyor.


Savaş Onur Eroğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here