Çayda inovasyon – Gece Çayı

Çay sektörünün yeni inovasyonu uyku kaçırmayan gece çayı. 5 yıl süren Ar-ge’nin sonunda üretilen çay kafein içermiyor. Rize’de geliştirilen çayın bebek ve çocuklar için vitaminli versiyonları da hayata geçirilecek.

cayTürkiye dünya çay üretiminde en büyük beş ülke arasında yer alıyor. Yılda 6 milyar TL cironun döndüğü sektör Karadeniz Bölgesi’nin de en büyük geçim kaynakları arasında yer alıyor. Ancak son yıllara kadar geleneksel üretim eğilimlerini değiştirmeyen çay endüstrisi bir anlamda yerinde sayarak dünya ligine çıkma iddiasının gerisinde kaldı. 2005’ten itibaren hız kazanan Ar-Ge teşvikleri ise bu tabloyu tersine çevirmeyi başardı. 5 yıl içinde 38 patent ve faydalı model alarak önemli bir çıkış yakalayan üreticiler dünyada bir ilk olarak gösterilen kafeinsiz çayı da bu süreçte üretmeyi başardı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın desteğiyle “kafeinsiz çay” olarak bilinen gece çayının üretimine bu yıl içinde başlanıyor. Konuyla ilgili olarak Rize Ticaret Borsası ve yerel üreticiler de yoğun bir çalışma sergiliyor. Bölgenin önde gelen işadamları gece çayının mevcut tüketimi yüzde 10 civarında artıracağını ifade ediyor.

ÇAYDAN ÜRÜN GENETİĞİ ÇIKARILDI

İşadamları konuyla ilgili olarak şu bilgiyi veriyor: “Çay tüketicileri artık çay içtikten sonra uyku problemi çekmeyecek. Bu soruna neden olan unsurlar çayın içinden çıkarıldı.” Projenin hayata geçmesinde Karadenizli mühendislerin 5 yıllık çalışmasının payı büyük. Çayda kafeini meydana getiren geni tespit eden mühendisler bu genleri ayrı bir alan üzerine kopyalamayı başardı. Böylece, yan etkileri bulunan kafeinin olmadığı ancak çayın ve tüm tat ve kokusunu taşıyan çay üretimi mümkün hale geldi.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here