Çaykur ‘Çayevi’ Zinciri Kuracak

Çaykur

Çaykur, başta Starbucks olmak üzere Türkiye’ye birbiri ardına giren kahve (kafe) zincirleriyle yeni açmayı planladığı ’çayevleri’yle mücadele edecek.
Hürriyet Gazetesi’nden Hanife Baş’ın haberine göre; Çaykur Pazarlama Daire Başkanı Rahmi Şenkaya, kafe zincirlerinin sektörü ciddi tehdit etmeye başladığını belirterek, “Biz de onlara karşı yeni projelere bakıyoruz. Çayevleri kurabiliriz” dedi.
ÇAY üreticileri, kahve zincirleriyle mücadeleye hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük çay üreticisi Çaykur, sayıları hızla artan kahve zincirleriyle rekabet etmek için yeni proje başlatmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki çay üretiminin yüzde 60’ını yapan Çaykur, yeni ’çayevleri’ açma projesi yanında gençlere çayı sevdirmek için üniversitelerde konferanslar düzenleyecek.
Şenkaya, kahve zincirlerinin sektörü ciddi olarak tehdit etmeye başladığını belirterek, “Biz de onlara karşı yeni projelere bakıyoruz. Çayevleri kurabiliriz. Ayrıca, yeni gelen kahve markaları nedeniyle zincir mağazalarda raf miktarımız düşüyor. Bunu önlemek için de ’Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’na bir madde ekletmeye çalışıyoruz” dedi. Gençlere yönelik çayı sevdirmek ve tanıtmak için yeni programlar düzenleyeceklerini aktaran Şenkaya, çayı sevdirmek ve tanıtmak için üniversitelerde konferanslar bile vermeye başlayacaklarını kaydetti.

Çay pazarını büyütmek için birçok proje yürüttüklerini de anlatan Şenkaya, bayilerinden çayevleri açılması yönünde öneri geldiğini açıklayarak, bunu kendilerinin de istediğini, bazı özel sektör firmalarının da böyle çalışmalar yaptığını vurguladı. Şenkaya, Çaykur olarak bu tip çalışmalara destek vereceklerini de ifade ederek, “Zincir mağazalar noktasında da sorun yaşıyoruz. Yeni kahve markalarının ve çeşitlerinin gelmesiyle, market raflarında yer almak için büyük ücretler ödemek zorunda kalıyoruz. Yine de raf miktarımız sürekli düşüyor. Yerli üreticiyi korumak için, ’Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’na bir madde ekletmeye çalışıyoruz. Ayrıca mağazaların büyük bir çoğunluğuna raf elemanı koyduracağız. Şu anda 30 çeşidimiz var. Ürün çeşitlendirme çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız” diye konuştu.

10 milyon dolar yatırımla organik çay üretme planı
Çaykur, 10 milyon dolarlık organik çay yatırımı yapıyor. Artvin Hemşin’de yapımına başlanan organik çay fabrikası 2009’da faaliyete geçecek. Çaykur Daire Başkanı Rahmi Şenkaya, organik çay üretimine de hazırlandıklarını dile getirerek, özel sektörün bölgedeki organik çay yatırımlarının başarı şansının az olduğunu, bu alanda en büyük firmanın kendilerinin olacağının altını çizdi. Şenkaya, organik çayın fiyatının siyah çaya göre 2 kat daha pahalı olacağını da aktararak, iç pazarda büyük bir potansiyel gördüklerini, bu çayı Türkiye’ye sevdireceklerini vurguladı. Çay pazarını kahve zincirlerinin çok büyük oranda etkilediğini anlatan Şenkaya, Türkiye çay pazarının 1,5 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu, henüz 4-5 yıllık geçmişi olmasına rağmen kahve pazarının ise, 350 milyon dolara ulaştığını hatırlattı.

Cirosu 600 milyon dolar ’en doğalı’nı üretiyor
Türkiye’nin dev çay üreticisi Çaykur, geçen yılı 600 milyon dolar olan ciroyla kapattı. Rahmi Şenkaya, ihracatlarının 4-5 milyon dolar olduğunu dile getirerek, Rize’nin en önemli gelir kaynağı olan çayda pazar paylarının yüzde 60 olduğunu kaydetti. Şenkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancı markalar yerli damak tadına uyum sağlayamıyor. Yabancı bir markanın poşet çayları suya temas ettiği anda renk vermeye başlıyor. Bizim çayımız ise, bir süre sonra rengini alıyor. Bu nedenle eleştiriliyoruz ancak, hemen renk vermesi çayın içinde katkı maddesi olduğu anlamına geliyor. Bizim çayımız dünyanın en doğal çayı. Kesinlikle ilaç kullanmıyoruz.”

Yılda 25 bin ton kaçak çay geliyor
KAHVE zincirlerinin rekabetine maruz kalan çay üreticilerinin diğer bir sorunu ise kaçak çay. Çaykur Daire Başkanı Rahmi Şenkaya, “Türkiye’ye resmi yolla yılda 3-4 bin ton çay geliyor. Kaçak çay miktarı da, 25 bin ton. Bazı yasa dışı örgütler de kaçak çay işinde. Çok büyük bir rant oluşmuş durumda. Ülkemize katırlarla bile kaçak çay giriyor” diye konuştu.

18 YORUMLAR

 1. ÜCRETSİZ BAYİLİK FIRSATI VE PROFESYONEL DESTEKLE GELİN ADAM GİBİ BİR YER MARKASININ BAYİLİĞİ İLE TANIŞTIRALIM.
  CAFE AÇMAK HAKKINDA HER ŞEY

 2. Çaykur kaliteyi bozdu yıllar önce kalite ve markayidi simdi sadece marka millet tuketmiyor kahveciler kaliteyi ozelde buluyor caykur once caya kattki katmasin on dakikada cay olmaz yarim saatte demlikte bozulmaz cicim caykur kimlerin elinde kaldin ben destan cay ege bolge bayiyim 17 yildir satiyorum kalitemiz degismedi caykur dan musteri dönüyor ve keyifle satiyor millet cay tadi aliyor uretici az uretiyor öz satiyor caykur reklam ve eski marka ile ayakta kaliyor caykurdan vaz gecemeyen kendini yenilememis insanlar caykur diyo katkili cay iciyo geri gidiyorsa tek sorun kalite bozuluyor caykurda

 3. MERHABALAR BENDE BÖYLE BİR İŞ FİKRİ DÜŞÜNÜYORUM AVM ANTALYADA.BAYİLİK VERİLECEKSE ŞARTLARINI VE DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

 4. iyi günler bayilik almak isteyenler bana mail atabilirler ismim mehmet memişoğlu mail adresim: m.memisoglu69@hotmail.com sadece istanbulda açmak isteyenler benimle irtibata geçebilirler. ayrıca kadıköy şubemizin tel. numarası : 0216 414 23 53 bana buradan da ulaşabilirsiniz sadece istanbulda açmak isteyenler arasın istanbul dışıyla ilgilenmiyorum.saygılar

 5. Artvin Hemşin’de yapımına başlanan organik çay fabrikası 2009’da faaliyete geçecek.

  hemşin artvine bağlı değil Rize'ye bağlı yazı yazdınız bari onuda doğru yazın

 6. MERHABALAR BENDE BÖYLE BİR İŞ FİKRİ DÜŞÜNÜYORDUM. BUNU GÖRÜNCE HEMEN YAZMAYA KARAR VERDİM.İSTANBULDA BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE BÖYLE BİR YER AÇMAYI PLANLIYORUM. İÇİNDE HERTÜRLÜ ÇAY ÇEŞİDİNİN ULUNACAĞI HEM TAZE HEMDE KURU ÇAY SATIŞI YAPABİLECEK BİR İŞ PANLIYORUM. BU KONU HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ. NE KADAR SERMAYE GEREKLİDİR.

 7. GÜZEL FİKİR BEN HEP BUNU DÜŞÜNDÜM ZATEN.
  BAY VE BAYANLARIN ÇOCUKLARIN (AİLENİN) GİREBİLECEĞİ BİR ÇAYEVİ …
  KAĞIT OYUNLARI VE SİGARANIN OLMADIĞI…
  ÇAYEVİ İŞLETMEK İSTİYORUM. İLETİŞİM BİLGİLERİNİ ALABİLİRMİYİM.

 8. çaykur elden gidiyor siz çay bahcelerini anlatıyorsunuz çay dalında soldu üretici çayı satamıyor halka özel sektör çayı içirtiliyor rizeli çaykur çayı içmiyor başkası nasıl içsin siz boşverin çaykuru nasıl olsa satılacak başka şeyler üretin mesela kivi filan kilosu en az 3 ytl benden söylemesi

 9. çayevi…farklı bir yaklaşım ama iddialı ki geç bile kalınmış bir çözüm elbetteki günümüzde kagve sektörünün bu kadar gelişmiş olduğu ülkemizde çayın hiçbir şekilde yabana atılmaması gerekiyor.sıkıldım artık bağdat caddesinde 2 dukkandan birinin starbuckks olmasından çaykur çok büyük bir firma bunu yapabilmeye de kesinlikle gücü var zaman kaybına gerek yok umarım yakın zamanlarda görürüz hatta frenchising olma durumunda çay üreticisi ve tiryakisi olan ben böyle bir çalışmayada sahip olabilirim…

 10. merhabalar daha önce çaykurun türkiye çapında çayevleri kuracagını okumuştum ama şimdi yetri kadar acık degil bu yazı bayilk verecekti anladıgım kadarıyla bende iş sahası açılmasını beklyenlerdenim her ilde bayilk diye okumuştum bu sayfada yeterli bilgi yok lütfen bilgilendirimisiniz bayilk verilecekmi illere tşkrler

 11. arkadaşlar boşuna yatırıma heveslenmeyin..çaykurla görüşmeler yapıldı..tarafımızdan 5 mayıs 2007 de proje tescillendi,patentlendi.görüşmeler devam ediyor…bilgileriize.3 şube 2 si avrupa yakasında ,1i anadolu yakasında olmak üzere inşaatı devam ediyor… iletişim ve bilgi almak için lütfen arayın yada mail geçin. info@mpozeyapim.com 0216-442 69 70 … ergün ekşi

 12. Caykur yurtdisinda yeterli pazarlamasini yapamiyor. pazar payini ceylon caylarina terketmis vaziyetinde.

 13. çay evleri güzel bir fikir kacak çayıda engelledinizmi,birde iyi bir rekram işi bitirirsiniz karadeniz bölgesinide kurtarmiş olursunuz.

 14. bence bu kararda geç bile kaldılar,evet ülkemizde hala uluslararası marka olabilme adına atılmış çok ciddi adımlar yok, inşallah böylelikle markalarımızı tüm dünyaya duyurmak adına iyi bir başlangıç yapılmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here