CeBIT 2011’de Türkiye partner ülke

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından birisi olan ve bu yıl Türkiye’nin partner ülke olarak katılacağı CeBIT’te 1-4 Mart 2011 tarihleri arasında Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile Almanya Bilişim Sanayini temsil eden BITKOM 5 ayrı etkinlik düzenliyor. CeBIT 2011’in açılış günü olan 1 Mart’ta TÜBİSAD ile BITKOM ortak basın toplantısı ve Zirve düzenleyecek. Her iki etkinlikte de Türk ve Alman hükümet yetkilileri ve bilişim sektörü temsilcileri bir araya gelecek. CeBIT açılışının hemen ardından düzenlenecek Basın Toplantısı’na Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy ve BITKOM Başkanı Prof. August-Wilhelm Scheer, Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Hans-Joachim Otto, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer katılacak.

TÜRK-ALMAN BİLİŞİM ZİRVESİ

1 Mart tarihinde yine TÜBİSAD-BITKOM işbirliği ile Türk Alman Bilişim Zirvesi düzenlenecek. Zirvenin açılış konuşmalarını Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Ernst Raue, BITKOM Başkanı Prof. August-Wilhelm Scheer, TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, Türkiye Cumhuriyeti Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Hans-Joachim Otto yapacak. Açılış konuşmalarının ardından yapılacak yuvarlak masa toplantısında ise Türk ve Alman bilişim sektörlerini temsil eden şirketlerin yöneticileri işbirliği fırsatlarını ve önümüzdeki döneme ilişkin karşılıklı beklentilerini gündeme getirerek tartışacak.

3 ORTAK ATÖLYE ÇALIŞMASI
CeBIT süresince iki kuruluş ortak olarak 3 atölye çalışmasını da hayata geçirecek. 2 Mart’ta düzenlenecek atölye çalışmasının konusu “Finansal IT” olacak. 3 Mart’taki atölye çalışmasında ise “Mobil Uygulamalar” konusu işlenecek. 4 Mart’ta ise son dönemin önemli konusu “Bulut Bilişim” konusu ele alınacak. Tüm atölye çalışmalarında, Türk ve Alman bilişim sektörü temsilcileri karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakalayacak. CeBIT öncesi yapılacak etkinlikleri değerlendiren TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, TÜBİSAD’ın Türk teknoloji şirketlerinin yurtdışına açılmasını hızlandırmak, Avrupa’da tanınırlıklarını artırmak amacıyla Almanya Bilişim Sanayini temsil eden BITKOM ile “Partner Ülke” anlaşması imzaladığını belirterek şunları söyledi: “Almanya’nın bilgi, iletişim ve yeni medya sektörlerini ve bu sektörlerin ürettiği 135 milyar Avro’luk bir ciroyu temsil eden BITKOM ile yaptığımız işbirliği anlaşması çerçevesinde 2011 senesi boyunca birçok faaliyeti birlikte düzenleyeceğiz. Bu faaliyetlerin ilki, 1-5 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen ve Dünya’nın en büyük bilişim etkinliklerinden birisi olan CeBIT olacak. Yaptığımız işbirliği ile Türk şirketleri, Almanya ve Avrupa’nın birçok ülkesinde kendilerini tanıtma, daha yakın ilişkiler kurma fırsatı yakalayacaklar. Biz Almanya’yı hem bölgemizdeki fırsatlar, hem de Avrupa’da Türkiye bilişim sektörünün gücünün ve varlığının tanınması açısından kilit bir ülke olarak görüyoruz. Bu nedenle gerek CeBIT gerekse 2011 süresince BITKOM ile birlikte yapacağımız etkinliklerin, iki ülke sektör temsilcilerini buluşturarak, sektörlerin birbirini tanıması yolunda önemli basamaklar oluşturacağını düşünüyoruz”.

TÜBİSAD-BITKOM anlaşması çerçevesinde CeBIT’in ardından 2011 yılı içinde birçok ortak etkinlik yapılacak.

Ekim 2011’de Almanya’nın Nurnberg şehrinde düzenlenecek “Bilgi Teknolojileri Güvenliği” zirvesi ve yine Ekim ayında Stutgart’da düzenlenecek “Bilgi Teknolojileri ve Ticaret Fuarı ve Konferansları’na TÜBİSAD da partner olacak.

TÜBİSAD ayrıca CeBIT’de 12. Hol C23/9’da yer alan standıyla da Türk ve Alman bilişim sektörü temsilcileri ve fuar katılımcılarına destek verecek. TÜBİSAD- CeBIT etkinlik programı hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here