Çelik gemi yapımı teknisyeni / gemi inşaa teknisyeni

Büyük tonajlı yük ve yolcu gemileri, tanker ve benzerlerinin yapımı ve montajından başlayıp kullanıma hazır hale getirilmesine kadar olan işlemlerde mühendis ve teknikerlere yardımcı olan kişidir.


GÖREVLER


- Gemi yapı elemanlarının, dış kaplama, genel yerleştirme resimlerini okur,
- Gemi inşasında kullanılan malzemeleri sınıflandırır ve  muayene eder,
- Çeliklere kullanılacak ısıl işlemlerin yapım tekniklerini uygular,
- Ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerini yapar,
- Soğuk şekillendirme makinelerinde kesme ve bükme uygulamaları yapar,
- Basit gemi elemanlarını yapar,
- Koruyucu gaz ve toz altı kaynak yöntemleri ile temel kaynak işlemleri yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Kağıt, kalem, cetvel, gönye, pergel, mikrometre, kumpas mihengir, komperatör, şablon, rapido, ölçüm ve çizim aletleri,  çeşitli büro malzemeleri, oksijenle kesme aleti, kaynak makine ve el takımları, montaj elemanları gerdirme, aparat, çekiç, balyoz, Bilgisayar ve hesap makinesi


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Çelik gemi yapımı teknisyeni/Gemi inşaa teknisyeni olmak isteyenlerin;
- Matematik ve fiziğe ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı,
- Mekanik yeteneğe sahip,
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip,
- Çizim yeteneğine sahip,
- El becerisi gelişmiş,
- Dikkatli,
- İnce ayrıntıları algılayan,
- Yönergeye uyabilen,
- Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Çelik gemi yapımı teknisyeni /Gemi inşaa teknisyeni kamu ve özel sektöre ait açık havada tersanelerde çalışabileceği gibi, büro ortamında da çalışabilir. Genellikle işini ayakta  yapar. Çalışma    ortamı nemli, gürültülü, kirli, titreşimli, tozlu olabilir. İşin yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler, elektrik çarpması, kesici  aletler ve makinelerden kaynaklanacak iş kazaları ile karşılaşılabilir. Tam gün ve hafta sonu çalışması olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, gemi inşaat mühendisleriyle etkileşim halindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Çelik gemi yapımı teknisyenleri /Gemi inşa teknisyenleri, devlete veya özel sektöre ait tersanelerde görev alabilirler. Ülkemizde son yıllarda denizcilik faaliyetleri hızla artmıştır. İş bulma olanağı oldukça fazladır.  


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, Anadolu Denizcilik Meslek Liselerinde “Gemi İnşaa”Â  bölümü olarak verilmekte iken yeni uygulamaya göre Gemi Yapımı alanı altında Çelik Gemi Yapımı dalı ismiyle verilmeye başlanmıştır.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Anadolu meslek girebilmek için  ilköğretim okullarının 6-7-8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir. 11. ve 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Eğitim süresince;Genel kültür dersleri yanında; Endaze, Teknik Resim Uygulamaları, Mesleki Gelişim,Temel Gemi Yapımı Teknikleri, Ön İmalat, Kaynak Teknikleri, Gemi Yapımı Meslek Resmi, Montaj Uygulamaları dersleri alınır.


MESLEKTE İLERLEME
Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ilgili bölümlerinden mezunu olup da bu mesleği yapanlar;Usta, ustabaşı, formen, şef vb pozisyonlara yükselebilirler.Anadolu Meslek liselerinin Deniz Araçları Yapımı alanı Çelik Gemi Yapımı dalından mezun olanlar,  istedikleri taktirde Gemi İnşaatı önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca; mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Makine (Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu), Makine Resim ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Mekatronik Öğretrmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’ndan, az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.Bütün öğrenci haklarından ve eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.Eğitim sonrası değişik firma ve iş kollarına göre ücret değişiklik göstermekle beraber, En az asgari ücretin 2 katı, en çok asgari ücretin 4 katı  tutarında ücret alınmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili eğitim kurumları,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
-Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube   Müdürlükleri,

1 YORUM

  1. ben 1983 doğumluyum pendik iş kura bağlı özürlü kaynak montajcıyım 5 buçuk sene tersanelerde ustalık ve kaynak yapmışlığım var tamır sıfır donatım açıkta data hidrolik makina fabrikasında 1 buçuk sene gaz altı kaynak yapmışlığım var ayrı yeten 2 adet sertifikam mevcuttur birisi bilok montaj deniz aras meslek eyitim kursundan milli eğitim bakanlığına ait öbürüde gebzeden mig mak kaynağı yani gaz altı kaynağı sertifikam var yani kısacana aradığınız adamım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here