Cep telefonuyla bağırarak konuşanlar

Kamuya açık alanda cep telefonuyla konuşurken sesini yüksek tutanlar artık sessiz konuşacak.


Alman mühendisler kamuya açık alanda cep telefonuyla konuşurken sesini kontrol edemeyip çevresini rahatsız edenleri ‘sessiz’ konuşmaya ikna edecek bir mobil cihaz geliştiriyor. Daha önce NASA tarafından benzeri denenen sistem, konuşurken yüzde oluşan kas hareketlerini tanıyıp bunları sözcüğe çeviriyor. Ntvmsnbc’nin haberine göre Yeni geliştirilen mobil donanım, çok kısık sesle bile konuşulsa yüz hareketlerini sözcüklere dönüştürüp telefonun diğer ucundaki kişiye sesli iletiyor.


Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden Tanja Schultz, otobüs, metro, mağaza gibi yerlerde bazı insanların cep telefonuyla konuşurken ses derecesine dikkat etmediğini, bundan şahsen çok rahatsız olduğu için ‘cazip’ bir sistem planladığını söyledi.


“Bir keresinde banliyö treninde yanımda oturan kadın, tüm yol boyunca durmadan cep telefonuyla konuştu. Dayanılmaz bir şeydi. Buna bir son vermek gerektiğini hissettim” diye konuşan Schultz, ‘sessiz iletişim’in zamanı geldiğini vurguladı.


Almanya’daki CeBIT fuarında ilk prototipi sergilenen mobil cihaz, konuşan bir kişinin yüzündeki kas hareketleriyle ortaya çıkan çok hafif elektrik sinyallerini tespit edip bunları sese çeviriyor ve cep telefonuyla görüşülen kişiye iletiyor. Böylece kamuya açık alanda cep telefonuyla konuşan kişi, çok kısık sesle dahi konuşsa karşı taraf ne dediğini anlıyor.


Schultz, cihazın çalışması için aslında kişinin ses bile çıkamasına gerek olmadığını söylüyor. Dolayısıyla cihazı hastalık yüzünden sesini yitirenler de kullanabiliyor. Yazılım ve donanım geliştirme çalışmaları süren cihazın ileride çeviri de yapabilmesi planlanıyor.
Kaynak:Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here