Çevre Dostu Tava

Türk Mutfağında kızartılarak yapılan yemeklerin önemi büyüktür. Fakat kızartma bittikten sonra kızartma yağını saklama kaplarına dökmek mümkün olmadığı için yağdan kurtulmanın kolay yolu olan lavaboya dökmek tercih edilmektedir. Ancak lavaboya dökülen bu yağların 1 litresi, 1 milyon litre temiz içme suyunu kirletmektedir. Evsel atık kirliliğinin %25’ini lavabolara dökülen bitkisel ve hayvansal yağ atıkları oluşturmaktadır.


Çevre Dostu Tava sayesinde hem ev kökenli atık yağın suyu kirletmesi önlenmiş olur hem de kullanılan yağdan maksimum derecede verim alınmış olur. Ağız bölgesindeki tasarım sayesinde içindeki yağın kolay bir şekilde dar ağızlı kaplara dökülmesini sağlar. Ayrıca yağın içindeki tortu ve kalıntıları ağız bölgesindeki süzgeç yardımıyla süzer, böylece geri dönüşüm için yağ temizlenir ya da yağın tekrar daha temiz olarak kullanılmasını sağlar.


Çevre dostu tava Duygu Barutçu ve Sertaç Alpaslan’ın İmmib Endüstriyel tasarım yarışmasında metalden mamul ürünler kategorisinde profesyonel mansiyon ödülü almış tasarımlarıdır.

2 YORUMLAR

  1. Bence kullanışlı bir tasarım, sonuç itibariyle zaten bir yağı yeterli ısılarda bir pişirim yapılmış ise süzülmek şartıyla 1-2 kez daha kullanılabilir. Fakat sadece yağı kullanmak olarak bakmamak gerek. Bildiğiniz üzere atık yağlardan biodizel yakıtlar vs… gibi atık yağların tekrar geridönüşümü mümkündür. Çevre Bakanlığıda bu yağların geri dönüştürülmesi konusunda projeler geliştirmiştir. Yeterli miktarda biriken yağlarınızı 4442845 nolo telefonu arayarak sizden o yağları ücretsiz alabiliyorlar. Tabiki sonuç olarak o yağların dar ağızlı kaplara (bidon, pet şişe vs…) konulmasını ve saklanmasını kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here