Çiftçiler İçin Son Teknoloji Sulama Sistemi

Çiftçiler İçin Son Teknoloji Sulama Sistemi

CropX adı ile geliştirilen sulama sistemi, çiftçilerin, değerli sularını boşa harcamalarına engel olurken en uygun şekilde sulama işlemini de gerçekleştirerek büyük kolaylık sağlıyor.

cropx1

Yapılan araştırmalara göre dünya büyük bir krizin eşiğinde. Yapılan hesaplamalara göre 2050 yılında dünya şu ankinden %70 daha fazla yiyecek ihtiyacı duyacak. Yiyecek ihtiyacı ile doğru orantılı olarak su ihtiyacı da artacak. Ancak su konusunda insanları bekleyen tehlike, yiyeceğe göre çok daha fazla. Çünkü suyu üretme şansımız yok. Durumun farkında olan araştırmacılar ve bilim insanları sürekli olarak su tüketimini tasarruflu bir hale getirmek amacıyla çalışmalar yapıyor. Son olarak geliştirilen CropX adlı sulama sistemi, akıllı sulama sistemleri arasında, geniş alanları sulayabilen ilk tasarım.

CropX’in en önemli özelliği, suyu efektif bir şekilde tarım arazisine uygulayabilmesi. Ayrıca bu işlemi otomatik olarak yapabiliyor. Bunun yanında sistem, ekilen ekinlere ve tohumlara göre farklı sulama planlamalarını uygulayabiliyor. Takdir edersiniz ki her bitki aynı oranda su ihtiyacı duymaz.

Sistemi sadece akıllı telefon üzerinden kullanabiliyorsunuz.

An itibariyle Amerika’da Missouri, Colorado ve Kansas şehirlerinde uygulanmakta olan sistem, enerji ve su açısından %25’lik bir tasarruf sağlıyor. Firma, yaptığı kampanya ile 9 milyon dolarlık bir fon sahibi de olmuş durumda. Bu nedenle yakın tarihlerde sistemin daha da geliştirlerek tasarruf oranının arttırılması ve yeni özelliklerle donatılması bekleniyor.

1 YORUM

  1. Selamlar.

    “Yapılan araştırmalara göre dünya büyük bir krizin eşiğinde. Yapılan hesaplamalara göre 2050 yılında dünya şu ankinden %70 daha fazla yiyecek ihtiyacı duyacak.” Bu düşünceye kesinlikle katılmıyorum. Tüketim odaklı toplum yapısına sürüklendik. Üretim şuan ihtiyaçtan daha fazla ve buna rağmen dünyanın bir bölümü “AÇLIK” çekiyor. Pazarlama stratejisi olarak, “İhtiyacın var, Almalısın, Yemelisin, Kullanmalısın” mesajları ile kitleler yönetiliyor. Önümüze getirilen yerine arkada bıraktıklarımıza baktığımızda net olarak gereksiz tüketim halimiz anlaşılabilir. 2050 yıllarında tüketim değil tasarruf bazlı stratejilere çoktan geçilmiş olacak. Girişim yapacak olan arkadaşlara ek bir bilgi olarak söylemek isterim.

    İyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here