Çiğköfte sektörü yüzde 30 büyüdü

Çiğköfteyi markalaştırıp alışveriş merkezlerine bile giren üreticiler hedef büyüttü. 2009’u 350 milyon liralık ciroyla kapatan sektör, bu yıl 450 milyon liraya ulaşacak. 20 civarındaki çiğköfte zincirinin büyük bölümü ise Adıyamanlı girişimcilerin imzasını taşıyor.


Güneydoğu sofrasının vazgeçilmez tatlarından çiğköfte restoran zincirlerine alternatif olmaya başladı. Franchise yoluyla markalaşan ve hızla büyüyen çiğköfte üreticileri şimdiden bin 500 bayie (merdiven altı dahil) ulaştı. Sektörde çalışan sayısı ise 5 bin 500’ü buldu. Geçen yılı 350 milyon lira ciro ile kapatan firmalar bu yıl 450 milyon lirayı bulacak. 2009’da sektöre 7 farklı marka giriş yapmıştı. Böylece pazardaki oyuncu sayısı 20’ye ulaştı. Bunların bir kısmı bölgesel çapta faaliyet gösterirken, 3-4 marka ülke genelinde bayilik kanalıyla büyüyor.


Önde gelen çiğ köfte zincirlerinden Komagene’nin Genel Müdürü Çetin Tekdemir, sektörde istihdamın yüzde 25’inin bu yıl açılan şubelerden sağlandığını söyledi. Tekdemir, tarım ve süt hayvancılığı başta olmak üzere ambalaj ve lojistik sektörlerine de canlılık katarak dolaylı yoldan da çok sayıda kişiye daha iş imkanı sağladıklarını aktardı. Firma, bu ay açılacak mağazalarla 130 satış noktasına ulaşacak. 8 milyon liralık ciro hedefleyen şirket, 2 bin 100 metrekarelik yeni üretim tesisini de geçen mayıs ayında hizmete açmıştı. Şirketin merkezinde 50 kişi çalışıyor. Ancak francise şubelerle birlikte istihdam sayısı 400’ü buluyor.


Hızla büyüyen markalardan biri de Oses Çiğ Köfte. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yaşar, geçen yıl 70 civarında olan bayi sayılarını bu yıl 118’e çıkardıklarını, yıl bitmeden 120’ye tamamlayacaklarını açıkladı. Çiğ köfte sektöründe doyumun yüzde 60 seviyelerinde olduğunu belirten Yaşar, “Özellikle Anadolu’da ciddi bir boşluk söz konusu. Sektör 2012 sonuna kadar en az 7 bin kişiyi daha istihdam edecek. Biz de bayi sayımızı 200’e tamamlayacağız.” dedi. Sektörde ilk markalaşan firma Adıyaman Çiğköftecisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aybak da bu yıl hem sektörün hem kendilerinin yüzde 30 büyüdüğü bilgisini verdi. 2009’da 220 olan bayi sayılarının bu yıl 360’a ulaştığını kaydederken, bayiler dışında çalışan sayılarının 60’a ulaştığını, toplamda ise 850 kişiyle hizmet verdiklerini dile getirdi.


İYİ ÇİĞKÖFTE NASIL YAPILIR?


Bulguru kaynar su ile ıslatıp biraz tuz ekleyin. Soğanları rendeleyip yağda biraz kavurun. Ardından salçayı ekleyin. Soğanı ocaktan almaya yakın baharatları katın. Kaynar su ile şişmiş bulgurların üzerine soğanlı karışımı ve nar ekşisini dökün ve iyice yoğurun. İnce ince kıyılmış maydanoz ve soğanları bulgura karıştırın. Damak tadınıza göre acı biber ve tuz ekleyin. Tekrar iyice yoğurun, ardından da köfte şeklini verin.Kaynak : Zaman


SEKTÖRDEKİ BAZI MARKALAR


Komagene


Adıyaman Çiğköfte


Oses Çiğköfte


Sait Çiğköfte


Kahta Çiğtöfte


Ziyafet Çiğköfte


Damga Çiğköfte


Gazi Çiğköfte


Ramazan Usta


Mehmet Usta


Öz Adıyaman

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here