Cikare Tek masalık restaurant

Sol görüşlü insanların ağırlıkla yerleştiği Etiler Küçük Armutlu’da tek masalık bir restoran açan Gamze Aktan ve Güniz Dalver, iş dünyasının ünlü isimlerinin de gözdesi oldu.

Yan masa yok, garson yok; sizi gözleyen, dinleyen de yok… Etiler’den bir köprüyle ayrılan ve solcuların kalesi sayılan Küçük Armutlu’da dar bir sokakta tekstil atölyesi görünümlü bir yerin girişindeyiz. Kapı açılıp içeri girdiğimizde ise bambaşka bir ortamla karşılaşıyoruz.
14 kişilik ahşap masa, sağlı sollu tel dolaplar, loş bir ışık, hafif bir müzik ve masanın hemen arkasında başlayan bir mutfak karşılıyor bizi… Burası Gamze Aktan ve Güniz Dalver Cikare’si.
Restoran demeye dilimiz pek varmıyor çünkü burada garson yok, yan masa yok, hatta alışıldık anlamda servis bile yok. Aktan ve Dalver, mekanın hem sahibi, hem garsonu hem de aşçısı…
İki ortağın “Mekânın tutması için illa Nişantaşı’nda olması gerekmiyor, yeter ki insanlara farklı ve aradıkları bir şeyi verin” diyerek açtıkları restoran, sanat ve iş dünyasının büyük ilgisiyle karşılaştı. Öyle ki iş bugün bambaşka boyutlara ulaştı, çünkü onlar artık iş dünyasının sırdaşları oldular.
Geçen yıl 100 bin dolarlık yatırımla açtıkları Cikare, kıran kırana geçen kredi toplantılarına, gözlerden uzak özel anlaşmalara imzaların atılmasına sahne oluyor.
Elbette Aktan ve Dalver, iş dünyasının tüm sırlarına vakıf olmalarına rağmen, ser verip sır vermiyor. “Belki 80 yaşıma geldiğimde bir kitap yazar, bütün bu sırları ortaya dökerim” diyen Güniz Dalver, kuytu mekânda yaşanan her şeyin orada kaldığını ve kapıdan dışarı çıkmadığını söylüyor.

Etiler’de bu kadar iş yapmazdık

Gamze Aktan eski bir bankacı… Bankada çalışırken bile yemek tariflerine ve pişirmeye tutkun olan Aktan, ABD ve İngiltere’de yemek eğitimi almış ve farklı tadlar yaratan bir pastacı olmuş. Güniz Dalver ise eski bir bilgisayar mühendisi… İkili geçen yıllarda Bebek’te açtıkları kafeyi kapatıp bu tutkularını farklı bir işe girişerek gerçekleştirmenin peşine düşmüş. Restoranlarına koydukları Cikare adı ise İngilizce’de “Ci” diye okunan G harfinin karesi… Yani Güniz ve Gamze isimlerinin karesi. Gamze Aktan yemek yeme trendlerindeki değişimin Cikare’nin ilham kaynağını oluşturduğunu anlatıyor. “İnsanlarda olağan olana karşı bıkkınlık olduğunu gördük. Yani hâlâ dışarıda yemek yemek istiyorlar ama klasik restorana gitmekten bıkmışlar. Lezzette değişiklik değil aradıkları, ama bir farklılık olsun isteniyor” diyen Aktan, 100 bin dolarlık yatırımla Cikare’yi hayata geçirdikleri süreçte mönüsünden dekorasyonuna mekanın her bir ayrıntısıyla bizzat ilgilendiklerini söylüyor. Mekânın seçiminde Armutlu olmasını ise, “Belki Etiler’de olsak bu kadar dikkat çekmezdik. Burası dünyanın en özel yeri değil ama başarısının en temel anahtarı çok ruhu olan ve farklı olan bir işletme olması” diyerek açıklıyor.

Uykumuzda da mönü yapıyoruz
Armutlu’da ara sokakta, özel fiyatlandırmayla özel müşteri bulabilmenin ardında ise çok sıkı bir çalışma ve deneyim yatıyor. Mesleğinden sıkılmış her insanın hayali kafe restoran açmak olduğunu ancak bunun her zaman doğru adım olmadığını anlatan Aktan, “Ama bu işin incelikleri, zorlukları bilinmediği için maksimum bir iki yıl içinde kapanan işletme sayısı yüzde 90. Biz bunu bildiğimiz için bize sürpriz olmadı. Bu iş böyledir. Uykunuzda bile mönü yapabiliyor, yeni tatlı deniyor olmanız gerekir ki bu işte başarılı olun” diyor. Cikare’nin şimdilik büyüme planı yok. Çünkü ortaklar buranın havasını bozmak istemiyor. Franchise teklifleri yağdığını anlatan Aktan, “İki bayanın servis yapması, ahçılık yapıyor olması çok dikkat çekiyor. Müşteri içeri giriyor, çoğu yemeği bırakıp bizimle sohbet ediyor” diyor. Kimseyi işe almayı düşünmediklerini söyleyen Aktan, “Haftada en az 2-3 telefon alıyoruz, para almadan çalışmak isteyen bir sürü kişi arıyor. Ancak bu işte Güniz’le beraber başından beri çalıştığımız için ellerimiz aynı işliyor. Birbirimizi çok iyi tanıdığımız için mükemmel bir uyumumuz var. Bu büyüyü kimseyi alıp bozmayız. Üçüncü kişi gelirse o çizgiyi bozar. Bütün çabamız buranın havasını bozmamak” diyor.

ABD’de öğrendiğimi yapsam açtık
Farklılığa olan ihtiyacı bilinçli bir şekilde tespit ettiklerini ancak bu kadar talep beklemediklerini söyleyen iki girişimci kadının restoranın tutması konusunda fikri aynı: “Doğru yerde doğru işi yaparsanız insanlarda bunu karşılıksız bırakmıyor.” Sosyeteden bir çok ismin Armutlu’daki ara sokağı tercih etmesinin ardında özel hayata saygı ve kaliteli yemeğin yattığını anlatan Aktan, “Yan masa yok, garson yok, bizi gözleyen dinleyen yok diyerek kaliteli yemek yemeye geliyorlar. Burada konuşulanları ister istemez duyuyoruz ama sonuçta bizim içim o anda orada kalıyor” diyor.
İş dünyasının burayı seçmesinin sebebi ise tamamen özel toplantılar yapabilmeleri ve mekânı kimsenin bilmemesi. “Büyük bir işadamının bankayla kredi toplantısı burada olabiliyor. Bir sonraki gün aynı işadamı başka bir bankanın temsilcisiyle de burada buluşabiliyor. Gözden uzak olmak için burayı seçiyor” diyor. Mekân tamamen rezervasyonla çalışıyor. Öğlen iş yemekleri veriyor ve işadamları çok tercih ediyor. Akşam yemekleri ise farklı bir konsepte hizmet veriyor.
ABD ve İngiltere’de eğitim alan Gamze Aktan, mÖnüyü oluştururken bu eğitimden faydalandığını ancak Türk damak zevkinin öncelikli olduğunu anlatıyor: “Orada öğrendiklerimi burada uygulasam aç kalırdık. Türk halkını iyi tanıyıp, damak zevkini bilmek çok önemli. Birnlerce dolar ödeyip getireceğiniz Fransız şefi çok artistik şeyler yapabilir ama burada tutmaz.”
Türk damak zevkinin son derece konservatif olduğunu dile getiren Aktan, “Ortayı bulmak zorundasınız. Türkler öyle uçuk kaçık şeyler istemiyor. Ama aynı anda Avrupai şeyler de olsun istiyorlar. Yani Akdeniz ile Avrupa’yı sentezleme işi” diyor.
Cikare’de sadece bir restoran da değil. Catering, pastacılık, restoran danışmanlığı alanında da hizmet veriliyor. Aktan, “Burada nasıl 14 kişiye hizmet veriyorsak, catering de aynı kaliteyi korumak gerekiyor. Butik iş yapmaya çalışıyoruz. 250 kişinin üzerinde bir daveti kolay kolay almıyoruz” diyor.

Fiyatlar 70 YTL ile 90 YTL arasında
– Restoran toplam 14 kişilik. 6 kişi gelince de alınıyor ancak mekanın doğru enerjisi kalabalıkla çıkıyor. 2-3 kişi kendini yalnız hissedebiliyor.
– Cikare’de alışılmış anlamda servis yok, mekandaki tel dolaplarda aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz.
– Farklı mönüler var. İlk kez gelenlere standart Cikare mönüsü tavsiye ediliyor. Fiyatlar 70-90 YTL arasında değişiyor.
Kaynak:Referans

8 YORUMLAR

 1. ben kenan çok iyi aşcim ve kebap sok meze sulu yemek ten anarım yurtdışında iş arıyorum kendine inan para kazanmak istenyen varsa iş bende ustalık bende ama citi olan olaşsın ban lütfen ekstıra çok geniş menum var tam kampsamlı [email protected]

 2. 26 yıldır iş hayatında olup türkiyeki iş adamlarına iş yapmış biri olarak konsep çok güzel.pazarlama orginazyonunu yürütmeye talibim .
  [email protected]
  e mail lerini benimle paylaşırsanız memnun olurum .
  saygılar

 3. Kendini "özel" hissetmek ve ve "özel hesabı" göze alan insan o kadar çok ki… Bu tür yerler, kesinlikle iş yapar.

 4. anlatılan civara yakın oturmakla beraber bu yerden haberim yoktu doğrusu Kİ en yakın zamanda birebir gidip kendi gözlemlerimi yapacağım Ancak sanırım artık hepmizin yaşamak istediği doğallık ve samimiyet olgusunu iyi yansıtmışler ki arz taleplerde sorun yaşanmamaya başlamış
  tebrik ediyorum üstelik aynı sektörde bir kişi olarak

 5. (100 bin dolarlık yatırımla ) 14 KİŞİ İLE BU SERMAYEYİ KATLAYABİLİYORLARSA BİZDE BİR YANLIŞLIK VAR DEMEKTİR..

 6. farklılık değil bence.bu fiyatı veren en iyi hizmeti alır.
  para kazanmak bu kadar kolaymı allah aşkına

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here