Cilt bakımı ve güzellik meslek elemanı

Cilt bakımı ve güzellik sektöründe çağın teknolojisini kullanarak, müşterilerinin istekleri doğrultusunda vücut ve cilt bakımı, epilasyon, makyaj, masaj, el, ayak ve tırnak bakımını tekniğine uygun olarak yapan kişidir.


GÖREVLER


Cilt bakımı ve güzellik meslek elemanı;
İşyerinin temizliğini ve düzenini sağlar,
Müşterileriyle iletişim kurar,
Kullandığı aletlerin hijyen, bakım ve kontrolünü yapar,
Randevu sistemine göre müşterilerini karşılar,
Kişinin yüz ve vücut yapısını inceler,
Müşterinin sağlık durumunun işleme uygunluğunu belirler,
Vücut ve cilt bakımı, epilasyon yapar,
Müşterilerinin istek ve beklentilerine göre masaj yapar,
Tırnak, el ayak bakımı yapar. ( pedikür, manikür yapar.),
Müşterilerinin yüz hatlarına ve tenine uygun makyaj yapar,
Solaryum (bronzlaşma) işlemini uygular.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Ayaklı büyüteç (lup), wapozon (buhar makinesi),
Compakt Set, solaryum ünitesi,
Epilasyon cihazı, zayıflama ünitesi
Sedye, masaj aleti,
Cilt bakım cihazı,
Ağda cihazı,
Parafin cihazı,
Yosun battaniyesi,
El ayak tırnak bakımı aletleri ve makineleri
Makyaj malzemeleri,
Vücut, cilt, saç bakım ürünleri,


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Cilt bakımı ve güzellik uzmanı olmak isteyenlerin;
El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
Estetik görüşe sahip,
Renkleri ayırt edebilen,
Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
Güler yüzlü, sabırlı müşterilerinin duygularına ve ihtiyaçlarına karşı anlayışlı,
İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
Dış görünümüne özen gösteren, bakımlı, temiz, kimseler olması gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Güzellik merkezleri, güzellik salonları, masaj salonları gibi kapalı yerlerde, yoğun bir şekilde çalışır. Çalışma ortamında müşteriler ve diğer çalışanlarla sürekli iletişim halindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Cilt Bakımı ve Güzellik Meslek Elemanları kendilerine ait iş yeri açabilirler.
Kamu ve özel sektör kuruluşlarında Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı olarak çalışabilirler. Meslek elemanları ayrıca kozmetik ürün satışı yapılan mağazalarda reyon uzmanı olarak da çalışabilmektedirler.
Meslek teknolojik gelişmelerden etkilenmekte, kullanılan malzeme, ürün ve araçlarda çeşitlilik artmaktadır. Ayrıca, meslek elemanlarının çalışabileceği iş yerlerinin çeşitlendiği ve çoğaldığı da söylenebilir. Meslek elemanları cilt doktorları ve fizyoterapistlerle çalışabildikleri gibi rehabilitasyon merkezlerinde de iş bulabilmektedirler. Ayrıca, fizik tedavide masaj, plastik cerrahi kliniklerinde ameliyat öncesi ve sonrası cilt bakımı, sahne sanatlarında makyaj da yaptıkları işler arasında sayılabilir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının cilt bakımı ve güzellik bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Cilt Bakımı ve Güzellik, Cilt Bakımı ve Kuaförlük, Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Epilasyon, Kuaförlük, Kuaförlük-Saç Bakımı ve yapımı alan/dal ve bölümlerinden mezun olanlar meslek yüksekokullarının cilt bakımı ve güzellik programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşulları sağlamaları halinde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar / olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonucu kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler. Bunun için isteklilerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan öğrenci seçme sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli SÖZ-1 Puanı almaları gereklidir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
1-DÖNEM:
Türk Dili – I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I, İngilizce – I, Bilgisayar – I, Cilt Bakımı Uygulamaları – I, Cilt ve Vücut Bakımı Kozmetik Bilgisi, Temel Makyaj, Etik, Estetik, İşletme Yönetimi, Psikoloji
2-DÖNEM:
Türk Dili – II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II, İngilizce – II, Bilgisayar – II, Vücut Bakımı Uygulamaları – I, Vücut Makyajı, İnsan İlişkileri ve İletişim, Epilasyon, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Mesleki Resim
3-DÖNEM:
Mesleki İngilizce – I, Mesleki Bilgisayar – I, El, Ayak ve Tırnak Bakımı, Sahne ve Objektif Makyajı, Cilt Bakımı Uygulamaları – II, Mesleki Uygulama – I, Sosyolojiye Giriş, Sanat Etkinliklerini İzleme, Diksiyon
4-DÖNEM:
Mesleki İngilizce – II, Mesleki Bilgisayar – II, Mesleki Masaj, Yönlendirilmiş Çalışma, Vücut Bakımı ve Uygulamaları – II, Mesleki Uygulama – II, Kalite Güvence ve Standartları, Mantık, Çevre ve İnsan, Hızlı Okuma Teknikleri derslerini görürler, ayrıca işletmelerde 30 ile 60 işgünü arasında öğrenimini gördüğü Meslek Yüksek Okuluna göre değişen sürelerde staj görürler.


MESLEKTE İLERLEME
Cilt Bakımı ve Güzellik ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurum Genel Müdürlüğünce verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilir.
Çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilirler.
Cilt bakımı ve güzellik meslek elemanın kazanç durumları çalıştıkları işyerlerinin büyüklüğü ve meslek mensuplarının tanınmışlığı, tecrübesine göre değişiklik göstermekle birlikte, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı oranında değişiklik göstermektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi.
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here