Çinde Havadan Para Kazanmak Mümkün

Çinin başta Şanghay ve Pekin olmak üzere bir çok bölgesinde yoğun hava kirliliğinin etkilerini azaltmak için Kanada’dan temiz hava tüpleri ithal edilmeye başlandı.

Günde 4 Bin Kişi Hayatını Kaybediyor

Çin’in en büyük şehirlerinden olan Şanghay’da hava kirliliği gün geçtikçe artıyor. 2010 yılında Çin’de düzenlenen Expo 2010 fuarında hava kirliliğinin normal seviyede olduğunu ancak fuardan sonra hızla artış gösterdiğini Çinli çevre bilimciler açıkladı. Bunun sebebinin ise Expo fuarı süresince hava kirliliğinin önüne geçilmek için bir çok projenin durdurulduğunu bu sayede havanın kirlenmesinin önüne geçildiğini, fuarın son bulmasından sonra alınan tedbirlerin ve denetlemelerin son bulmasıyla birlikte hava kirliliğinin artış gösterdiği gözlemlendi. Bu söylentilerin aksine Şanghay Hava Gözlem merkezi kuzeyden gelen kum fırtınalarının sebep olduğunu belirtti.

Çinde Hava Kirliliği
Çinde Hava Kirliliği

İnsanların Ömrü Saat Başı 20 Dakika Azalıyor

Çinin hava kirliliği felaketine maruz kalması ve bu duruma gereken önlemin alınmaması Pekin de yaşayanların sağlıklarını kötü yönde etkilemeye devam ediyor. Çevre bilimci olan Richard Muller Pekin ziyareti sırasında hava kirliliğinin endişe duyulacak boyutlara ulaştığını belirtirken şu ifadeleri kullandı; “Kirli havayı soluduğum her saat hayat beklentim 20 dakika kısaldı. Bu, her erkek, her kadın ve her çocuğun saat başı 1,5 sigara içmesine benzetilebilir” dedi. Amerika Birleşik Devletlerinde uzmanların yaptığı araştırmaya göre Çinde gerçekleşen ölümlerin yüzde 17’si hava kirliliğine bağlı hastalıklardan kaynaklanıyor.

Çinde Hava Kirliliğine Çözüm ‘ KANADA Havası

Çinin başta Şanghay ve Pekin olmak üzere bir çok bölgesinde yoğun hava kirliliğinin etkilerini azaltmak için Kanada’dan temiz hava tüpleri ithal edilmeye başlandı. Kanadalı firma kendi ülkesinde istediği satış rakamlarına ulaşamaması sonucunda Çinin temiz havaya daha çok ihtiyacı var diyerek ürünlerine Çine pazarlamaya başladı. Kanadanın batısında yer alan Rock dağlarının temiz havasını teneke kutulara dolduran firma iki hafta içerisinde 1000 kutu sattı. Teneke kutuların boyutlarına göre 14 ile 20 dolar arasında satışa sunulduğu öğrenildi.

Kanada Havası
Kanada Havası

Yeşil Enerji

Çinde enerji kaynağı olarak yoğun miktarda kömür kullanılması hava kirliliğini olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktör. Çin Halk Cumhuriyeti kömür yerine alternatif bir enerji kaynağı bulmayı hedefliyor. Eğer böyle giderse Çin’de 15 yıl daha hava kirliliğinin önüne geçilemeyeceği anlaşıldı.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here