Coca cola ve Kfc’nin sırrı

COCA COLA’NIN FORMÜLÜ!
Dünyanın en çok kâr eden şirketlerinden Coca Cola’nın formülünü ölesiye saklamasından daha doğal birşey yoktur. Birçok kola markasına rağmen hala dünyanın lideri konumundadır. İçindekileri herkes merak ediyor ama sadece bilinenlerden kabarcıklı su, yüksek oranda fruktoz mısır şurubu, kafein ve kahverengi boya maddesinin olabileceği.

KİM BİLİYOR?
Sadece dünyada 2 kişi… Söylentilere göre 2 kişide formülün yarısını biliyor ve ancak birlikteyken gerçek formül ortaya çıkıyor.

NASIL SIR OLARAK SAKLANABİLİYOR?
Formülün orjinali ve kopyaları Atlanta’daki SunTrust Bankasında tutuluyor. Bu sırrın iyi saklanması için şirket SunTrust Bankasına 48.3 milyon dolar bir pay ayırmış. Coca Cola şirketinin politikaları arasında sırrı bilen 2 kişinin aynı uçaklarda seyahat etmesi yasak. Bütün bu sırra rağmen kolanın içinde coca bitkisinden bir katkı olduğu biliniyor.

KFC’NİN 11 ŞİFALI OTU VE SOSU
KFC firmasının menü sırları 1930’lu yıllarında benzin istasyonu işleten Harland Sanders’ın müşterilerine sattığı tavuklardan geliyor. Kentucky Corbin’den çıkan bir başarı hikayesi. 1936’da savaş sırasında askere katılmamasına rağmen başarılarından dolayı eyaletinden madalya bile almış. Bu alandaki başarılarını devam ettiren Sanders bir restoran zinciri kurmaya başlar ama asıl şirketin en büyük kozlarından biri 11 şifalı ot ve özel sosları olur.

Kim biliyor?
Coca Cola firmasında olduğu gibi sadece 2 yönetici bu sırrı biliyor.

Nasıl sır olarak saklanabiliyor?
KFC’nin ana şirket binasında sır saklanıyor. Görevimiz Tehlike’den Tom Cruise gelse bu formülü alamayabilir çünkü çok iyi bir şekilde korunuyor. Ana üssteki güvenlik şefinin açıklamarına göre, sırrın korunduğu yerin tanımı şöyle: “2 metre kalınlığında duvarları olan bir oda, heryeri kameralarla dolu, 7/24 silahlı görevliler hazırda tutuluyor, 2 farklı anahtarı, 2 farklı PİN şifresi” Evet bunlar bir tavuk için yapılıyor ama dünyanın en çok tavuk satan firması olduğu düşünülünce garip kaçmıyor.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

6 YORUMLAR

  1. hepsi efsane..sırlar bende saklı..mantıklı makul bir fiyata (birkaç milyon dolar gibi..) açıklayabilirim (!)..

  2. Benım merak ettıgım konu su. Bız ıcınde neler oldugunu bılmedıgımız bır ıcecegı ıcıyoruz. Belkı ıcınde barındırdıgı maddeler uzun vade de saglıgımızı cok buyuk tehlıkeye atamakta. Devlet yetkılılerı boyle gızlı bır seyı ıcmemıze ve yememıze nasıl ızın verıyorlar

  3. bunların hepsi reklam onlar gelsin hatayın künefesini adananın şalgamını maraşın dondurmasını yesin formülsüz saklamayada gerekyok merkez bankasında formulüde yok bana o kadar finans sağlanırsa ben dünyaya hiçbir işe yaramayan taşı yok satarım denesin ler

  4. ::( şahsı düşüncem şu i..bu tur formüllerın var olduğunu söleyıp gızem yaratıyolar..buda reklam açısınden fena bı fıkır dııl..bugunku teknolojıde seyreden bu dunyada,yuzlerce yıl oce nesılleı tükenen bır cısmın varıyetını çıkaran(bulan)teknolojı nasıl olurda colanın sırrını bulamuyacakmış ..gulunç gerçkten..takılmayın bölelerıne boşverın..((

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here