Çocuk odalarına dekoratif boyama

Merhaba Birol bey.
Uzun süren işsizlikten sonra çocuk odalarına dekoratif resim, masal kahramanları ve çizgi kahramanlar yapma düşüncesi bana cazip geldi.
Fakat işin düşünce aşamasından sonraki gerçek aşamalarını çözemiyorum.
Reklamımızı nasıl yapacağız.
Kaç kişiye ulaşabiliriz ve sizce de bu iş tutar mı?
Yardımlarınızı bekliyorum.
Fatma Kıran.

Birol Vural’dan cevap :
Sn, Fatma KIRAN
Her girişim fikri ve teşebbüsünün başarılı olması için iki önemli boyut vardır, Birinci olarak; girişimcinin kişilik, beceri, parasal ve entelektüel sermayesine bağlıdır. İkinci olarak, sektörel ve ekonomik durum ile iş kuracağı yer, bölge ve hedeflediği müşteri kitlesine bağlıdır.
Gerçekten de “çocuk odalarına dekoratif resim, masal kahramanları ve çizgi kahramanlar yapma düşüncesi” cazip. Anne-babaların Çocuk Bakımı için harcadıkları rakam her geçen gün artmakta ve bunu pek çok faktör etkilemektedir. Artık düz renk duvar kâğıtları ve bilinen desenler demode oldu. Yaratıcılığınızı konuşturarak ya da gelen isteklere göre duvar kâğıtları üretilebilirsiniz, Ancak, çocukları için böylesi bir oda hazırlamak isteyen ve bunun için bütçe ayıran bir kitleye ulaşabilirseniz”¦.
Sorularınızı tek tek ele alalım.
Reklâmımızı nasıl yapacağız?
Önce, çocukları için böylesi bir oda hazırlamak isteyen ve bunun için bütçe ayıran bir kitleye ulaşmalısınız. Tanıtım ve reklam faaliyetleriniz bunlara olmalı. Bu konuda bayanların öncelikleri ve tercihleri daha önemli olduğu için onlara odaklanın.
”¢Diğer aile çocuk bakım hizmeti verenlerle bağlantı kurun.
”¢Süpermarket, kuaför, çamaşırhane ve diğer perakende satış yapan yerlere ilanlar asın.
”¢Kreş ve yuvalarla irtibata geçip, bilgi alın, ilanlar verin.
”¢Bölgenizdeki ilkokullar da bu konuda size yardımcı olabilecek yerlerdir.
”¢Sizin ve adınızın – logonuzun bulunduğu çocuk tişörtleri bastırın.
”¢Kendi web-sayfanızı oluşturun.
”¢Potansiyel müşteriniz olacak ailelerden yeni başvurular için destek alın.


Kaç kişiye ulaşabiliriz?
Bu konu tamamen sizin çalışmanıza ve müşteri kitlenize bağlı. Belki sıruyu söyle sormak daha doğru olacaktı. “Kaç kişiye ulaşırsam işimi yürütür ve kendimi geçindiririm. ?” Tabii ki bu da işin mali analizini gerektirir. Bu da bir fizibilite ile mümkündür.


Sizce de bu iş tutar mı?
Fikir olarak güzel. Ama sizin bu işi tutturmanız ve para kazanmanız için, aşağıda belirteceğim başlıklardaki detayları irdelemelisiniz. Böylece bu sorunun da cevabını bulursunuz.
”¢İhtiyacınız olan bilgi ve beceri ne?
”¢Bunlar sizde var mı veya temin edebilir misiniz?
”¢Başlangıç maliyetinizi hesapladınız mı? ( yer, tanıtım, ilk almanız gereken aletler, malzemeler vb.)
”¢Avantajlarını ve dezavantajlarını düşündünüz mü?
”¢Fiyatlandırmanız nasıl olacak? Hizmetinizi ve ürünlerinizi hangi fiyata vereceksiniz. Bu ücretler sizin için karlı, müşterileriniz için uygun olacak mı?
”¢İşi almanın en iyi yolları ne? İlk adımları nasıl atacaksınız? Nereden başlayacaksınız?
Bunlar sizin ev ödeviniz.
Eğer bu konularda çalışıp araştırmalar yapar bize ulaştırırsanız. Doğrularınız ve yanlışlarınızı da tekrar ele alırım. Bu sorunuzu ona göre tekrar cevaplarım.
Başarı ve mutluluk dileklerimle”¦

10 YORUMLAR

 1. umutla, seneler sonra olsa da ; çok şükür bu işten para kazanıyoruz.Umutla ısrarcı olun. Asla umutsuzluğa kapılmayın.Başaracağınıza inanın :)

 2. Tebrik ederim Fatma Hanım. Birilerinin bişileri başarması inan benii çok sevindiriyor. Yolunuz açık olsun. Umarım daha güzel başarılara ulaşırsınız. Saygılar…

 3. Merhaba;

  Ev ödevim için yazıyorum.

  ”¢İhtiyacınız olan bilgi ve beceri ne?

  Bu iş ile ilgili boyacılık ve resim yapma kabiliyeti işin bizde olan tarafı.Bizde olmayan ise bu işte uzmanlaşmış kişilerin deneyimleri, bilgi-becerileri.Yeni başlayacağımız için çok eksiğimiz olabilir.Bu eksikliği yaşadığım şehirde bitirmek çok zor.İstanbul’ a gidip kurs almak gerekecektir.
  Ancak bu kursa ayıracak şu an için ne zamanımız ne de paramız var.Bu da bir diğer gerçek.Sanal ortamdaki araştırmalarla ve yaptığımız çalışmalarla bir yer’e kadar gelebiliriz.Ama ilerisi ise hedef aşılacak çok “ben” var diyebilirim.

  ”¢Bunlar sizde var mı veya temin edebilir misiniz?

  İlk şıktaki açıklama yeterli herhalde bu soru için.

  ”¢Başlangıç maliyetinizi hesapladınız mı? ( yer, tanıtım, ilk almanız gereken aletler, malzemeler vb.)

  Başlangıç maliyeti olarak sadece afiş için para ayırdık.1000 adet renkli afiş bastırdık.2000 ytl bir kazancımız olursa 1000 ytl civarı bir diz üstü bilgisayar almak gerekecek.

  ”¢Avantajlarını ve dezavantajlarını düşündünüz mü?

  Eğer bu iş tutarsa avantajımız olur.Ve umud etmek hayata dair kürek çekmek _tüm sıkıntılara rağmen_ ailemiz için birleştirici bir güzellik.
  Çok fazla para harcamayacağımız için hizmet karşılığında bu işi yapacağımız için dezavantajı yok gibi görüyoruz.Tabi ki ilerisi nasıl olur bilemiyorum.

  ”¢Fiyatlandırmanız nasıl olacak? Hizmetinizi ve ürünlerinizi hangi fiyata vereceksiniz. Bu ücretler sizin için karlı, müşterileriniz için uygun olacak mı?

  Evet en çokta burası önemli.Para kazanmak için hizmet vereceğiz. Belli kitleye ulaşacağımız için ne çok ucuz ne de çok pahalı olmalı.Boyacı yevmiyesi 50 YTL iken, iki günlük bir çocuk odası dekoratif resim işi ile ilgili 150 YTL civarı bir ücret talep ederiz.Komposizyon istenilen durumlarda m2 üzerinden fiyatlandırmaya gidilir.m2 si 150-250 YTL civarı
  yapılan bu iş sanıyorum burada en fazla m2 si 70 YTL civarı gider.

  ”¢İşi almanın en iyi yolları ne? İlk adımları nasıl atacaksınız? Nereden başlayacaksınız?

  Öncelikle sizin gibi insanlarla bu işi paylaşmak desteğinizi almak çok iyi bir başlangıç bizim için.Renkli afişlerimiz basıldı ve belli noktalara dağıtımını yapmaya başladık.Hedefimiz 1 sene içerisinde 100 aileye ulaşmak.Daha önce yapmış olduğumuz çocuk odası çalışmasından sonra örneği gören bir arkadaşımız ilk ailemiz oldu.Ve bu hafta sanıyorum çocuk odası boyanacak.
  Web sayfası için gerekli araştırmayı yapıyoruz.
  Çocuklar için tişört bastırmak ya da kumbara dağıtılması _tanıtım için _ bunlarda gelecek günler için planımız.

  Diye özetleyebiliriz.

  İlginize teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Fatma KIRAN

 4. merrhaba fatma hanım fikrinin çok güzel şu anda hangi aşamada oldugunuzu öğrenmek istredim bu işi yapmaya başlamışsanız size cok cazip bir fikir önerecğim.
  hknercan@hotmail.com
  iyi çalışmalar

 5. sayin fatma kiran ben almanyada yasiyorum nu konu ile ilgili nenide bilgilendirirmisiniz ltf bursalierdi@hotmail com

 6. aslında güzel bir fikir ama bana kalırsa öncelikle kreşleri gezip çocuklarla birebir sohbet edip ilgilerini neler çekiyor öncelikle bunu öğrenmek lazım ve bu doğrultuda yola çıkmak daha mantıklı gidipte duvara iki tane resim çizmekle bu iş olmaz.Sevdikleri renkler sevdikleri kahramanlar iç dekorasyon hakkında bilgi edinmesini tavsiye ederim bol şans

 7. Çok teşekkür ederim ilginize. Bugün 1000 adet afişimizi alıyoruz. Ve güzel bir süpriz; ilk potansiyel ailemize ulaştık.Ve işimiz kendi reklamını yaparsa o aileden başka çevrelere ulaşmamız çok kolay olacak. Ben yazdıklarınızı eşimle beraber görüşüp tekrar döneceğim size. Herşey için çok teşekkürler. Biliyor musunuz bu fikir mor fikirleri takip ederken birden parladı.Sağolun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here