Çocuk oto koltuğu

11

Çocuklar yarından itibaren zorunlu olarak otomobillerde ”çocuk oto güvenlik koltuğu”nda seyahat edebilecek ve uygulamaya aykırı hareket edenlere 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.


Alınan bilgiye göre, 9 Haziran 2008’de Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 150. maddesinde yapılan değişiklikle, boyu 135 santimetreden, kilosu 36 kilogramdan az çocuklar, ”çocuk oto güvenlik koltuğu”nda yolculuk edebilecek.
Çocukların can güvenliğinin sağlanması, muhtemel trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaların azaltılması için hayata geçirilecek uygulama, 1 Haziran’dan itibaren zorunlu hale gelecek. Uygulamaya aykırı hareket edenlere, 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.


Para cezası almak istemeyen ve zorunlulukla da olsa çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyenler, 1 Haziran öncesindeki hafta sonunda çocuk koltuğu almak için marketlere, bebek ve çocuk mağazalarına gitti.


Çocuk koltuğu kullanımının zorunlu hale getirilmesi, çocuk mağazalarında ve marketlerin ilgili reyonlarında canlılığa yol açtı. Bebek ve çocuk mağazaları, vitrinlerini çocuk koltuklarıyla doldururken, uyarı yazılarını da ihmal etmedi.


Birçok firma, bu dönemde pazardan daha fazla pay alabilmek, satış rakamlarını artırmak için kampanyalar düzenlerken, bazıları da hediyeli satışlara yöneldi.


-EURO NCAP TESTİNDEN GEÇMİŞ KOLTUKLAR-


Piyasada koltuk fiyatları oldukça değişkenlik gösteriyor. Avrupa standartlarında Euro NCAP testinden geçmiş bin 200 liralık koltuklar kadar çocuğa istenilen güvenliği sağlayamayan 100 liranın altında satılan koltuklar da bulunuyor.


Bursa’da kurulu bir mağazanın satış müdürü Erkan Kızılkaya, zorunluluğun 1 Haziran’dan itibaren başlayacağı yolundaki haberlerin geçen hafta gazete ve televizyonlarda yayımlanmasının ardından çocuk koltuğu satışlarının önemli oranda arttığını söyledi.


Talebin artması üzerine mağazalarındaki çeşitliliği artırdıklarını dile getiren Kızılkaya, şunları kaydetti:


”Çocuk oto koltuklarının fiyatları, güven ve konfor, kullanıldığı malzeme ve kumaşına göre 200 lira ile bin 200 lira arasında değişiyor. Bin 200 liralık koltuklar, üstün özellikleriyle çocuğa, güvenliğin yanı sıra konfor da sağlıyor. Otomobilin şasesine sabitlenebilen bu koltuklar, yerinden hiç oynamıyor. Özel malzeme kullanılan başlıkları, darbe emici özelliğiyle çocukların başını koruyor. Muhtemel kazalarda koltuğun öne doğru savrulmasını önleyen sisteme sahip bu koltuk, yanmaz, tutuşmaz, terletmez kumaşı, kademeli yatış pozisyonlarıyla çocuğa yüksek konfor da salıyor. Dalgalı köpük kullanılan kemerleri, omuz ve göğüs kısımlarına zarar vermiyor. Euro NCAP testinden geçen bu koltuk kadar daha ucuza satılanlar da bulunuyor. Ancak bunlarda güvenlik ve konfordan söz etmek biraz zor.”


Kızılkaya, son günlerde genellikle 500 ile 750 lira arasında satılan koltuklara talep olduğunu belirterek, ailelerin de ucuz olanlarının yeterli güvenliği sağlamayacağını düşündüğünü anlattı.


-”OTO KOLTUĞU TAKLİDİ ÜRÜNLERLE CİNAYETE ORTAK OLMAYIN”-


Önde gelen bir koltuk markasının Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erkin Ültanır ise Türkiye’de çok kaliteli oto koltuğu markaları olmasının yanında, şimdiye kadar süregelen denetimsizlikten dolayı rahatça ithal edilen ve kullanılması son derece sakıncalı oto koltuklarının da bulunduğunu vurguladı.


Özellikle dışarıdan bakıldığında görüntüsü hariç oto koltuğuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, 100 liranın altında fiyatlara satılan ürünlerden uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Ültanır, şunları kaydetti:


”Bu ürünlere daha ziyade ‘oto koltuğu taklidi’ ürünler diyebiliriz. İşin acı yanı, bu ürünleri üreten firmalarla konuştuğunuzda, ürünlerinin oto koltuğu olmadığını iddia ederler. Ancak ürünü incelediğinizde, oto koltuklarında kullanılan kemer bağlantı yerlerine kadar birçok parçanın, ürünün oto koltuğunu andırması için birebir taklit edildiğini görüyoruz. Maalesef sektörümüzde, mağazalarına gelen ve konu hakkında bilgisi zayıf olan tüketicileri kandırarak, bunları oto koltuğu diye satan bebek mağazası sahipleri ya da yetkilileri de bulunuyor. Yıllardır sektördeki insanlara ‘Bu ürünleri tüketiciye satarak, cinayete ortak olmayın’ diyorum ama geldiğimiz noktadaki resim, maalesef bu.”


Ültanır, Avrupa standartlarına uygun belli markalar bulunduğunu ifade ederek, ailelere, yeterli araştırma yaptıktan sonra koltuk almalarını önerdi.


-250 LİRANIN ALTINDA SATILAN KOLTUKLAR-


Uygulamanın başlamasıyla emniyet güçlerinin ilk bakacakları şeyin seyir halindeki otomobilde bulunan çocuğun oto koltuğu kullanıp kullanmadığı olacağını dile getiren Ültanır, ”Çocuğun boyu, kilosu ya da oto koltuğunun standartlara uyup uymadığını kontrol etmesi mümkün değildir. Bu durumda hayati görev, tabii ki ebeveynlere düşecek. Ebeveynler, herkesten önce ve yasaların yaptırımına ihtiyaç duymadan, çocuklarının boy ve kilolarına uygun ve Türkiye’de de uygulanacak standartlara göre bir oto koltuğu edinmelidirler” dedi.


Ültanır, Avrupa standartlarına uyan gerçek bir oto koltuğunun fiyatının 250 liradan başladığını belirterek, ”250 liranın altında perakende satış fiyatı olan oto koltuklarının, Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmesi çok mümkün değil” diye konuştu. Kaynak:Star

3 YORUMLAR

 1. DİKKAT!

  · Araba koltuğunun bebeğiniz için hayati önem taşıdığını Unutmayın. kısa mesafelerde bile çocuğunuzun mutlaka araba koltuğuna oturmasını sağlayın.
  · Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalısın, aldığınız ürün arabanızla uyumlu olmalıdır.
  · 5 nokta emniyet sistemine sahip oto koltukları çocuğunuzu hem omuz hem kalçadan kavrayacağı için daha güvenlidir.
  · Oto koltuğunun emniyet kemerlerinin çocuğu çok sıkmamasına dikkat etmek gerekir.
  · Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.
  · 0 – 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.
  · Bebekler kemikleri güçleninceye yani yaklaşık 1 yaşına kadar oto koltuğunda 45 derecelik açı ve yüz arkaya dönük olacak şekilde oturtulmalıdır.
  · Arabanıza Bebek Var yazısı olması pek çok kotu durumda karşı taraf için caydırıcı olabilir.
  · Taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.
  · Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. eğer arka koltukta kemeriniz yoksa ön koltuğa takabilirsiniz ama sadece 0-9 ay arası olanlarda. Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz üzere hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.
  · Oto koltuğu kumasının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin. Bas kısmına yastık yüzü ya da minik bir havlu koymanız terleme durumunda faydalı olabilir.
  · Kullanım kılavuzunu muhakkak okuyun ve saklayın.
  · Yola çıkacağınız her seferde oto koltuğunun doğru şekilde bağlı olup olmadığını ve sağlamlığını kontrol edin.
  · Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda açın. Araba hareket halindeyken Bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
  · Kaza geçirmiş, kemeri asinmiş yada yırtılmış olan bir oto koltuğunu kesinlikle kullanmayın. 6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştir ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın

  http://www.hepsibayiden.com/Urun/Crystal-Baby-Eco-9-18-Kg-Oto-Koltugu-pmu1564.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here