Çocuklar için Güvenli Emniyet Kemeri

Güvenli Emniyet Kemeri Yatırımı

İş fikri: Hurphy Durphy, Emniyet kemerlerinin kazalarda çözülmesini önleyerek çocuk koltuklarının güvenli bir şekilde bağlanmasına yardımcı olan bir güvenlik cihazı.
Girişimci : Imogen Mirmikidis, Avusturalya
Finansal ödül: 500,000 dolardan fazla

Hikâyesi: Arabasında yaşadığı korkunç bir an Imogen Mirmikidis’in araç çocuk koltukları için birçok ödül kazanan bir güvenlik cihazı olan Hurpy Durphy’yi düşünmesi için ilham olan kıvılcım oldu. Mirmikidis yoğun bir otoyolda saate 100 km hızla ilerliyordu ve çıkışa doğru yaklaştığında bir yaşındaki oğlunun arka koltukta çözülmüş çocuk koltuğuyla dönüp durduğunu fark etti. Önceki gün arabasına binen bir yolcu fark etmeden çocuk koltuğunu tutan emniyet kemerinin tokasını çözmüştü.

Potansiyel Tehlike
Arabayı durdurup çocuk koltuğunun sabitlenmeden ne kadar gerilebileceğine baktı. Tavana ya da kapıya kadar ulaşabiliyordu, bu yüzden de gerilme sistemini etkisiz hale getiriyordu. Bu sayede çocuk koltuklarının güvenliğini sağlayan emniyet kemeri tokalarının ne kadar kolay bir şekilde çözülebileceğini ve bu olduğunu bunu görmenin ne kadar zor olduğunu fark etti. Aniden fren yaptığında ya da kaza yaptığında olabilecekleri düşününce Mirmikidis koltukları güvenli bir şekilde tutan bir ürün için mağazaları ve interneti araştırdı. Uygun bir şey bulamayınca da işe koyuldu. 5 numara koşum takımı olan tüm çocuk emniyet kemerlerinin potansiyel çözülme riski olduğunu fark ettim ve bununla ilgili bir şey yapmaya karar verdim diyor Mirmikidis.

Bir Mucit Doğuyor
Bazı tasarımlar karalamaya başladı ve sonunda Hurpy Durphy adını verdiği çok güçlü bir emniyet kemeri tokası icat etti. Bu cihaz tokayı kapatarak kazara açılmasını engelleyen ekstra güçlü bir cırt cırtlı kılıf ile birlikte sentetik kauçuk ve plastikten üretildi. Araştırmaları sırasında Mirmikidis Avustralya yollarında her yıl 500’den fazla çocuğun öldüğünü ve iyi takılmamış çocuk emniyet kemerlerinin hayati tehlike oluşturabilecek yaralanma riskini 7 kat arttırdığını keşfetti.

Bir Prototip Oluşturma
Mirmikidis bir miktar sentetik kauçuk alarak bir arkadaşının evine gitti ve arkadaşı da sert ve hazır bir model için onu şekillendirdi. Onun hiç parası yoktu ve ilk yatırım ve prototip masrafları için bir hibe başvurusu yaptı ve aldı. Aynı zamanda plastik tasarım alanındaki bağlantılara ulaşarak prototipini mükemmel kılmak ve tavsiyelerini almak için endüstriyel tasarım eğitim görevlilerini aradı.

Yatırımlarını Güvene Almak
Son tasarımına ulaşır ulaşmaz Mirmikidis yatırımcılar için bir şirket kurdu. Bu buluş fikrine o kadar bağlıydı ki aile evini ikinci kez ipotek ettirdi ve ailesinden ve arkadaşlarından yardım istedi.“Biraz yüzsüzdüm ve ailemle ve arkadaşlarımla bir anlaşma yaptım” diyor
bir röportajda. “Anlaşmaya gire eğer bütün paralarını kaybedersem bir daha asla bundan bahsetmelerine izin yoktu ve hepimiz birbirimizi sevemeye devam edecektik. Kimsenin bununla ilgili bir sorunu yoktu ve hepsi bunu anlayışla karşıladı” Destekçileri ona aynı zamanda deniz aşırı bir imalatçı buldular ama iki küçük çocukla Çin’e gitmesi mümkün değildi ve bir arkadaşından onun yerine gitmesini istedi. Ona göre orada iletişim kurabilmesi için birinin olması gerekiyordu.

Piyasaya Çıkmaya Hazır
Her şeyle birlikte Hurpy Durphy piyasaya çıkmaya hazır olana kadar araştırma, geliştirme ve test etme süreci üç yıldan fazla bir sürdü ve buna Motorlu Araçlar Ruhsat Kurulundan alınan değerlendirme raporu da dâhildi. Şimdi bu ürün Avustralya’da yüzlerce outlet mağazasında ve şirketin web sitesinde satışa sunuluyor. Hurpy Durphy Google arama motoruna kaydettikten sonra bir saat içinde ilk uluslararası siparişini aldı.

Kritik ve Ticari Başarılar
Tüketicilerin gözdesi olmakla birlikte Hurpy Durphy aynı zamanda mucidinin yaratıcılığıyla da sayısız ödülü topladı. Bunların arasında 2008 ICWA (Insurance Commission Of Western Australia
– Batı Avustralya Sigorta Komisyonu) Güvenli Araçlar için Yol Güvenliği Ödülü ve Batı Avustralya Çocuk Güvenliği için Tüketici Koruma Ödülleri de vardı. Mirmikidis ilk ürününü geliştirmek için yoğun bir öğrenme sürecine girişti ve bu deneyiminden dolayı yatırımcı olmak isteyen diğer annelere tavsiyelerde bulunuyor. Ve sırada birçok yenilikçi buluş düşüncesi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here