Çorap örme konfeksiyon teknisyeni

Mekanik ve elektronik çorap örme makinelerini kullanarak çorap örme işlemlerini yapan kişidir.


GÖREVLER


– Talep edilen işe göre planlama yapar,
– Desen tasarımı yapılan çorapların desenini örme makinesine aktarır,
– İplik bobinlerini seçer,
– Bobinleri çardaklara yerleştirir,
– İplikleri mekiklere takar,
– İlk çorabı örer,
– İlk çorap ile numune çorabı karşılaştırır,
– İlk çorabın kalite kontrolünü yapar. (Renklerin, iplik numaralarının ve çorap ölçülerinin kontrolünü yapar.)
– Çorap örme, burun kapama işlemlerini yapar,
– Ütüleme ve çiftleme işlemlerini yapar,
– Çorabın kontrolünü, etiketleme ve paketlemesini yapar,
– Makinelerin basit arızalarını giderir, temizliğini yapar ve yağlar,
– İş güvenlik ilkelerine ve sağlık kurallarına uyar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Çorap örme makinaları,
– Çorap çekme araçları (tel, kayış vb.),
– Anahtar çeşitleri , bileme taşı,
– Cımbız, iğne, iplik çeşitleri, lastik çeşitleri,
– Lastik çevirme iğneleri, (Transfer iğneleri)örgü platini,
– Plastik torba, platin, selektör, yağ çeşitleri,
– Burun kapama makinası,
– Çorap ütüleme makinası,
– Etiket makinası,
– Kılçık makinası,
– İplikler,
– Kompresör ve hava fanı,
– Bilgisayar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Çorap Örme Konfeksiyon Teknisyeni (Çorap Örme Makinesi Operatörü)
– Şekil ve renk algısı gelişmiş,
– Çizim tasarım ve mekanik yeteneğe sahip,
– El ve parmak becerisi gelişmiş,
– Göz, el ve ayaklarını eş güdümle kullanabilen,
– Uzun süre ayakta ve makineyle çalışmaya dayanıklı,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,
– İnsan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Çorap Örme Konfeksiyon Teknisyenleri, çorap örme konfeksiyon ürünleri üretimi yapan fabrika ve atölyelerde kapalı ortamda çalışırlar. Çalışma ortamı büyük işletmelerde makinelerin çalışmasından dolayı yoğun, gürültülü, tozlu ve dağınıktır. Tam gün, vardiyalı ve haftasonu çalışma sözkonusudur. Alerjik hastalıklar, solunum yolları hastalıkları bulunan kişiler ile ortopedik ve görme özürlü kişiler bu meslekte çalışamazlar. Çalışma hem oturarak hemde ayakta yürütülür.Çalışırken yöneticilerle ve diğer çalışanlarla iletişimde bulunurlar.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bu alanla ile ilgili işletme ve atölyeler açılmaktadır. Çalışmalar özel sektör tarafından yapılmaktadır. Kişiler çorap örme fabrikalarında çalışabilirler. İyi yetişmiş meslek elemanlarının iş bulma sıkıntılarının olmadığı söylenebilir. Kendi işyerlerini açabilirler. Meslek elemanlarının teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri için gelişmeleri yakından izleyerek bilgi ve becerilerini yenilemeleri gerekmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Anadolu Meslek/ Anadolu Kız Meslek, Anadolu Teknik/Anadolu Kız Teknik, Kız Meslek ve Kız Teknik Liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Çorap Örme dalında verilmekte iken yeni uygulamaya gore meslek liselerinde bu isimde bir dal bulunmamakta olup bu meslek Tekstil Teknolojsi alanı altındaki Endüstriyel Örme dalı faaliyetleri arasında geçmektedir.Bakınız Endüstriyel Örme Teknisyeni meslek bilgi dosyası.Bu dosyadaki eğitimle ilgili bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Anadolu Teknik/Anadolu Kız Teknik ve Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak.
Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, Kız Teknik Liselerine girebilmek için ise, Kız Meslek Lisesi eğitiminin 9.sınıfını tamamlamak ve bazı derslerden belirlenen not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Bu mesleğin eğitim süresi mesleki eğitim kurumlarında 4 yıldır.Eğitim süresince; Öğrencilere ders konuları hakkında bilgi verilir. Anlatılan konuların uygulama teknikleri gösterilir. Bilgi ve tekniklere göre öğrencinin uygulama yapması sağlanır. Araştırmacı ve yaratıcı yönleri geliştirilir. Dikkatli, pratik, kurallara uygun çalışma alışkanlıkları kazandırılır.Tekstil konfeksiyon ile ilgili temel bilgi ve beceriler kazandırılır. Çorap örme konfeksiyon alanına giren tüm ürünler ile ilgili uygulamalar yaptırılır. İşletmelerde meslek eğitimi yapılarak öğrencilerin iş ortamını ve sektörün uygulama tekniklerini tanımaları sağlanır.


MESLEKTE İLERLEME
Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Çorap Örme dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı ve Tekstil önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puanı almaları ve “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği”, “Tekstil Öğretmenliği”, “Giyim Öğretmenliği”, ”Giyim Endüstrisi Öğretmenliği”, “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Moda Tasarımı Öğretmenliği”, ”Moda Tasarımı (Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu)” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeni ile diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
3308 sayılı “Çıraklık ve Meslek Eğitim Kanunu” gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilmektedir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar.Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.Meslek eğitimi bittikten sonra, ortalama aylık kazanç en az asgari ücret tutarındadır. Kendi işyerlerinde çalışanlar ise yaptıkları işin yoğunluğuna göre kazanç sağlamaktadırlar.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili eğitim kurumları,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
-Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here