Çorbada marka oldu sıra franchise adaylarında

40 metrekareydi, çorbalarından marka yarattı. “SHORBA” yaptı”¦ Şimdi franchise vererek zincirini büyütüyor.

2003 yılından beri hizmet veren SHORBA, franchise ile büyüme kararı aldı. 3000 çeşit çorba ile alanında ilk olan SHORBA, şimdiden girişimcilerin yoğun ilgisi altında. Ataşehir’de açılan ilk restoranın ardından 2008 yılında şubeleşmeye kararak vererek Astoria’da ki yerini açtı.

Merkezi Astoria’da bulunan SHORBA, 2 farklı konseptte bayilik veriyor; restoran ve corner. Restoran konseptinin isim hakkı bedeli 20.000€ iken; corner içinse 15.000 € olarak belirlendir. Restoran için 50 – 100 metrekare arası mümkünse bahçeli mekanlar tercih edilirken, corner konsepti için 30 – 50 metrekare arası mekanlar uygun görülüyor. SHORBA, restoran ve corner için; İstanbul’da Ortaköy, Bebek, Levent, Etiler, Kuruçeşme, Yeşilköy, Florya ve Bağdat Caddesi’ni öncelikli tutuyor.

Tüm Türkiye’de yayılmayı hedefleyen dünyanın ilk çorba konseptli restoranı SHORBA, şehirlerarasında önceliği Ankara’ya verirken, Bursa, İzmir ve Antalya’da da şubeleşmek istiyor. 2 yıl içinde yurtdışına da açılma planları olan SHORBA, yurtdışında ismini SHORBA New York, SHORBA London, SHORBA St. Petersburg gibi duyurmayı da planlar dahilinde tutuyor. Yurtdışı planlarında ise ülke önceliği ilk olarak Kuzey ülkeler ve Orta Avrupa ve ardından İngiltere, Fransa”¦

Anneanne Mutfağından İlham Aldı”¦

Restoranın ortaklarından Omurcalı Bolulu bir aileden geliyor. “9 yaşımdan beri mutfaktayım. Bolu’nun soğuk günlerinde, dışarı çıkamayınca evde ailemle mutfakta vakit geçirirdim.” diyen Omurcalı, ilk dükkanı Çorba da Çorba’yı açtığında, müşterilerinin ilgisiyle büyümeye karar verdi. Mekanın adını Farsçada tuzlu su anlamına gelen “Shorba” olarak değiştirip yeni konseptiyle, Bağdat Caddesi’ne geçti. Bahariye Caddesi’ndeki Cafe&Shop’un sahibi Sim Aslanoğlu ile ortak olarak yoluna devam etti. Şimdi iki başarılı kadın girişimcinin hedefi, dünyanın en geniş mutfaklarından birine sahip olan Türk Mutfağı’nın dünyada tanınmasını sağlamak.

Günde 23 Çorba Alternatifi…

İskandinav’dan Arap Mutfağı’na, Sicilya Bölgesi’nden Fas Mutfağı’na, Çin’in Kanton Bölgesi’nden Güney Amerika Mutfağı’na, Endonezya’dan Akdeniz Mutfağı’na kadar tam 3000 çeşit çorba tarifi var Shorba’nın. Bunlardan 23’ü her gün müşterilerin damak tadına sunuluyor. Sadece bol malzemeli çorba değil, gelenlerin Shorba’da bulacakları. Özel soslu ve değişik baharatlarla sunulan yemekler, malzemesi zengin salatalar ve hem Dünya hem de Türk Mutfağı’ndan tatlılar, restoranın ucu bucağı olmayan mönüsünden sayılabilenler.

Baharatların büyük önem taşıdığı restoranın mutfağının en önemli özellikleri ise; doğal, katkısız, günlük sebzelerle hazırlanan çorba ve yemek alternatifleri. Shorba’nın sunduğu çorbaların hepsinin kalorisi düşük, hepsi sağlıklı ve besleyici.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here