Cüzdanın yerini mobil cüzdan alacak

Cüzdanın yerini mobil cüzdan alacak
mobil-cuzdan
mobil-cuzdan
mobil-cuzdan

Ciliv, Turkcell cüzdana ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, mobil iletişimin, teknolojide bir devrim olduğunu, dünyada da hem bireysel hem de kurumsal hayatı değiştirdiğini belirterek, eğlence, alışveriş, eğitim, üretim, güvenlik, iletişim, sağlık, otomotiv ve daha birçok alanda değişim yaşandığını kaydetti.

Turkcell olarak, mobil finansta dünyada liderlik yaptıklarını ifade eden Ciliv, şunları söyledi: ”Haziran 2008’de mobil ödemeyle Türkiye’de ilk SMS bazlı ödeme sistemlerini devreye soktuk. 2,5 milyon müşterimiz mobil ödeme servisini kullandı. Nisan 2011’de cep-T cüzdanı, dünyanın ilk ticari NFC çözümüydü. Haziran 2011’de cep-T parayı gündeme getirdik ve bugün 500 bin tane müşterimiz cep-T parayı kullanıyor. Bugün, cüzdanın yerine artık mobil telefon geçecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde cebimizdeki cüzdanlar kullanılmayacak. Bir erkek olarak da bunu dört gözle bekliyoruz. İçinde bir sürü kart olan cüzdan benim vücudumun dengesini bozuyor, arabaya yamuk oturuyorsun. Turkcell cüzdanla bütün ödemelerinizi mobil telefondan yapılabilecek. Turkcell cüzdan için sadece akıllı telefonlardan bahsetmiyorum, Turkcell cüzdan neredeyse bütün telefonlarda kullanılabilecek. Mobil bankacılığı da yapabiliyor olacak. Cebinizdeki mobil telefondan bankacılık işlemlerinizi yapabileceksiniz.”

En az kredi kartı kadar güvenli bir sistem

Ciliv, Turkcell cüzdanın, internet üstünden yapılan alışveriş ve ticarette kullanılabileceğini belirterek, ”İnternet alışverişlerinde, kredi kartınızın numarasını vermeden sadece cep telefonu numaranız ile şifrenizi kullanarak işlem yapabileceğiniz, en az kredi kartı kadar güvenli bir sistem getirdik. Toplu taşıma da bu konuda büyük bir kolaylık olabilecek. Önümüzdeki 3-5 sene içinde toplu taşıma bu alana geçecek. Biz de Türkiye’nin neredeyse bütün şehirlerde toplu taşımanın bu yönde ilerlemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Mobil bankacılık ile ilgili bankalarla birlikte çalıştıklarını ifade eden Ciliv, ”Turkcell cüzdan, Sadakat programıyla indirim fırsatlarını doğru yerde size bildirecek. Turkcell ile MasterCard’ın iş birliğimizi daha da ileri götüreceğiz. Biz bankaların en iyi iş ortağı olma yolundayız. Bankalar için Turkcell cüzdan platformunun teknolojisini sunduk. (Bankalar) Müşterilerine her yerden her zaman ulaşabilecekler” şeklinde konuştu.

Turkcell’in dünyada bu konuda liderlik yaptığını anlatan Ciliv, ”Türkiye, bankacılık online da da liderlik pozisyonundaydı, mobilde de bu pozisyonu alıyoruz. Dünyada uluslararası 4 tane patente başvurduk” dedi. Hürriyet – mobil cüzdan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here