CV Nasıl Hazırlanır?

Cv Hazırlamak
Cv Hazırlamanın İncelikleri

İş bulmak isteyenler ya da mevcut işlerini değiştirme hayalini kuranlar için önemli bir yazıyla karşınızdayız. CV oluşturma önemi bilinmesine rağmen CV hazırlama sırasında birçok hatanın yapılabileceğinden yola çıkarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “CV nasıl hazırlanır?”, “CV nasıl yazılır?”, “CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi önemli başlıkları detaylandıracağız. Bu esnada cv doldurma ile ilgili önemli noktaların üzerinde duracağız…

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvuruları yapan kişilerden önce CV’leri firma yetkilileri ile buluşur. Özgeçmiş örnekleri üzerinde çalışan ve en etkili cv örnekleri bulup kendisine uyarlayan kişilerin firma yetkililerini etkileme şansı yüklenir. Neticede CV’ler firma yöneticilerinin ya da insan kaynakları yetkililerinin nezdinde ilk izlenimi yaratan önemli belgelerdir. İşverenlerin açık pozisyona başvuran her kişiyi mülakata çağırması mümkün olmadığından CV’ler eleme aşamasında adayları temsil ederler. En iyi CV örnekleri incelendiğinde CV hazırlamak isteyenlerin akıllarında nasıl CV hazırlayacaklarına dair önemli bilgiler oluşur.

CV hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çeşitli faktörler vardır. Cv örnekleri üzerinden araştırma yapıp kendisi için en uygun cv örneği seçiminde zorlanan kişilerin başvurdukları pozisyonun gerekliliklerini ön planda bulundurmaları gerekir. Günümüzde sv örnekleri sektör bazında değişebilmektedir. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse şöyle bir örnek verebiliriz. Devir yaratıcılık devri, bir reklam ajansına başvuran ve formal bir cv oluşturan adayın çok da dikkat çekmesi beklenemez. Cv şablonları ne kadar doğru kullanılırsa kullanılsın reklam sektörü gibi özellikle yaratıcılık arayan sektörlerde farklı bir şeyler yapılmalıdır. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta da başvuru yapılan firmaya, firma kültürüne ve firma sektörüne uygun bir CV şablonu seçilmesidir.

Örnek Cv’ler incelenerek oluşturulan CV şablonları yaratıcılığı yansıtmalı ve CV’deki tüm bilgilerin doğruluğuna dikkat edilmelidir. Yetkililerin bilmesi gerekmeyen ayrıntılarla Cv doldurma çabalarından vazgeçilmeli, Cv işlevsel hale getirilmelidir. Cv özet bilgi içermesi gereken bir nitelik taşır, kısa ön yazı örnekleri araştırılıp cv ön yazı ile tamamlanabilir. Böylece firma yetkililerine sunuşta avantajlı bir konuma geçilebilir.

CV yazılırken imla kurallarına mutlaka dikkat edilmeli, anlatım bozukluğu yapılmamalı ve kişi kendini ifade ederken tekrar hissi veren anlatımlardan kaçınmalıdır. Başvurulan pozisyon ve firma özelinde CV özelleştirmeli, CV hazırlama konusunda deneyim bulunmuyorsa boş cv örnekleri 2018 yılındaki trendler incelenmelidir. Yanlış ve kuralsız bir CV sunmaktan kaçınmak isteyenlerin cv örnek alternatifleri üzerinde durmaları gerekir.

İlk Kez CV Hazırlayacaklar Dikkat!

İlk kez Cv hazırlayacaksanız ve CV hazırlama sürecinizi şansa bırakmak istemiyorsanız CV hazırlama formu indir online platformlarından destek alabilir, cv hazırlama formu gereksiniminizi karşılayabilirsiniz. Başvuru yapacağınız şirketin faaliyet alanına uygun cv formu seçerek CV doldurmaya başlayabilirsiniz.

CV Nasıl Doldurulur?

Cv hazırlanırken temel nokta kişinin kendisini en doğru ve etkili şekilde ifade edebilmesidir. Bu amaçla iyi bir CV’de bulunması gereken bölümler şu şekilde sıralanabilir:

1. Kişisel Bilgiler

İşe başvuran adayın adı soy adı, adresi, cep telefonu numarası, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durumu, mail adresi gibi bilgiler doğru bir şekilde belirtilmelidir. Buradaki bilgilerin yanlış olması halinde yetkililerin adaya ulaşması mümkün olmayabilir.

2. Eğitim Bilgileri

Pozisyona başvuran adayın hangi okullarda okuduğu, nereden mezun olduğu gibi bilgiler bir CV’nin olmazsa olmazlarıdır. Bazı firmaların işe alma kriterlerinin başında mezuniyet derecelerinin olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda eğitim döneminde alınan sertifikalar ve belgeler de bu bölümde yer bulabilir.

3. Deneyimler

Kişi daha önce farklı bir sektörde ya da firmada çalıştıysa, staj yaptıysa CV’sinde bu bilgilere yer vermelidir. Deneyim yazılırken geçmiş pozisyon bilgileri net bir şekilde belirtilmeli, alınan sorumluluklar yazılmalı, iş hayatında elde edilen başarılar anlatılmalıdır.

4. Kariyer Hedefi

Cv’lerinin etkileyici olmasını isteyen ve rakiplerini geride bırakmayı amaçlayanlar kariyer hedeflerine cvlerinde yer vermelidir. Bu aşamada ön yazı hazırlanabilir ve kariyer hedefleri ile başvurulan pozisyona özel yetenekler anlatılabilir.

5. Referanslar

Cv’lerde en az önemsenen ancak oldukça önemli olan bölümlerden biri de referanslardır. Referanslar önceki deneyimlerle ilişkili olmalıdır. Tanıdıkların referans bölüme yazılması pek bir anlam ifade etmez. Üstelik Cv’leri inceleyen kişilerin de bu referanslara güvendiği söylenemez.

6. Beceriler, Eğitimler ve Sertifikalar

Cv’lerde yabancı dil bilgisine mutlaka yer verilmeli, bilgisayar becerileri eklenmeli, katılım sağlanan kurslar ile ilgili detaylı bilgi yazılmalıdır.

Sonuç olarak CV’lerin bir bütün olduğu, Cv’lerde yer alan bilgilerin birbirini desteklemesi gerektiği gözden kaçırılmamalıdır. Cv’leri ile güçlü mesaj yollayan adayların bir işi kapma olasılığı diğerlerinden daha yüksek olacaktır.

Cv Örnekleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here