Daha İyi Bir Girişimci Olmak İçin 7 Yaşam Tarzı Değişikliği

Sizi daha iyi bir girişimci yapabilen, daha iyi fikirler veren, daha net kararlar vermenize ve takımınızla daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek sihirli bir düğme olsaydı buna kesinlikle basardınız.  Girişimciler özellikle kendilerini daha iyi işletme sahiplerine dönüştüren alanlarda iyileştirme yapma arzusundadır. Açıkçası bu konuda sihirli bir düğme yok, ancak liderlik ve iş zekası arttırmak için birçok strateji vardır.

Girişimcilere Tavsiye Niteliğinde 7 Yaşam Tarzı Değişikliği

7 Yaşam Tarzı

Daha iyi bir girişimci olmanın basit yolları olarak bir eğitim programından geçebilir veya akranlarınız ile beyin fırtınası oturumları yapabilirsiniz. Bu yaklaşımlar, bilgi edinme veya yeni bir beceri seti üzerinde yoğunlaşmanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte, aşamalı olarak dahil edilebilen ve zihninizi tam potansiyeline ulaştırmak için şart koşan yaşam biçimi faktörleri de vardır. Bu yaşam tarzı değişiklikleri basit, kolaylıkla benimsenebilir ve girişimci performansınıza güçlü etkiler yapabilir.

1Daha fazla mola verin.

Mola vermek verimliliğinizi artırabilir. Mola saatlerinizi günde 3 kere 10 dakika olarak arttırın ve bu düzene uyun. Zihninizi tazelemek, daha fazla odaklanmak ve motivasyonu arttırmak için bu küçük molaları vermeniz gerekir. Bazen molaları kısa süreli tatillere de dönüştürebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ise aşırı derecede uzun molalar vererek işe olan tutkunuzu kaybetmesidir. Bu yüzden kısa molalar sizi daha rahat ettirecektir.

2Daha fazla uyuyun ve Kaylule yapın.

Yeterli miktarlarda uyku uyumak önemlidir. “Sekiz saat” önerilen uyku aralığı olsa da daha fazla uyumak veya az uyumak konsantrasyon kaybetmenize sebep olabilir. İş aralarında özellikle öğleden sonra kısa bir uykuya dalmak günün geri kalanında daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Bu konuda peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) gündüz uykusunu müminlere tavsiye etmiştir. Kaylule veya Şekerleme yapmakta diyebileceğimiz bu uyku için ideal süre 15 ile 60 dakika arasında. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda öğlen uykusu işe odaklanmayı, verimliliği arttırmayı, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirdiği belirlenmiştir.

3Her gün okuyun.

Okumaya vakit ayırın. Günümüzde bir çok girişimci yerli ve yabancı iş kitaplarını okumak için bir çaba sarf etmezler. Bu yüzden genellikle en az satılan kitaplar iş kitaplarıdır. Farklı fikirleri ve yapılan işleri analiz etmenizi sağlayacak olan kitap okuma alışkanlığı işinizde size bir çok yeni bakış açısı sağlayacaktır. Bu konuda şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Konu:  Girişimciler için okunması gereken kitaplar 

4Daha fazla insanla konuşun.

Ekibinizden işiniz hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Rakipler ve akranlarınız ile konuşun. Ağ etkinliklerinde alanınızı diğer profesyonellerle tartışmak için fırsatlar arayın. Sokakta rastgele yabancılarla konuşun. Günlük rutininizin parçası olmayan insanlarla etkileşime girdikçe, iletişim kurmada da o kadar yetenekli olursunuz. Problemleri çözmenize ve bireysel ihtiyaçlarınızı giderebilmenize yardımcı olabilecek yeni fikirleri ve perspektifleri insanlar ile konuşarak edinebilirsiniz.

5Daha sağlıklı gıdaları tüketin.

Yediğiniz yiyecekler zihninizde ve vücudunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Doğru beslenme olmadan düzgün çalışamayabilirsiniz. Hepimiz sezgisel olarak abur cubur yiyeceğinin sahip olabileceği enerji sürtüşmelerini yaşıyoruz ve hepimiz açken çalışmanın nasıl bir şey olduğunu biliyoruz. Vücudunuzu sağlıklı ve besleyici yoğun gıdalar ile besleyin. Genel bir kural olarak, ne kadar çok meyve ve sebze yerseniz o kadar iyidir.

6Yardım istemek için istekli olun.

Kaçınılmaz olarak bir çok girişimci işinde iyi olduğunu düşünür. Bununla birlikte, bunu istikrarlı bir şekilde yapmak hemen hemen her zaman sıkıntılı iş programlarına, yüksek düzeyde strese ve uygun olmayan prosedürlere (özellikle uzmanlığınız dışında bir hedefle mücadele edilmesi durumunda) yol açar. Bu olumsuz sonuçları önlemek için dış kaynaklardan yardım istemeyi öğrenmeniz önemlidir. Örneğin, görevlerinizi ekip üyelerinizden birine devredebilir, bir akıl hocanızdan fikir alabilir veya beyin fırtınasında yardımcı olması için bir aile üyesinden yardım isteyebilirsiniz.

7Teknolojiye olan bağımlılığı azaltın.

Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu muhtemelen işinizin neredeyse her alanında kullanıyorsunuzdur. . Teknoloji içeren ürünlerinizi aralıklarla birkaç saat bile olsa kapatmak uzun vadede sizin için yararlı olabilir. Bu sayede odaklanmayı arttırabilir, stresinizi azaltabilir ve size daha önemli şeyler için zaman tanıyabilirsiniz. Yoğun bir iş günün ardından sosyal medya veya haber sitelerinde vakit geçirmek sizi dinlendirmediği gibi bazen istemediğiniz tartışmalara girmenize de sebep olabilir.

Bu yaşam tarzı değişikliklerinden bazıları size daha fazla hitap edebilir, ancak hepsine adil bir tavır takınmalısınız. Her gece yeterince uyku almanız veya teknolojiden uzaklaşmak sizin için zor görünse bile, bu önemli alanlarda ilerlemeye kendiniz için meydan okumanız gerekir. Daha başarılı olmak için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir bu yüzden farklı alanlarda yapılan bu tavsiyeleri yapmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Konu: Girişimcilerde Bulunması Gereken 21 İyi Alışkanlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here