Damla sulamayla bozkırda çilek ürettiler

Konya’nın Bozkır ilçesine bağlı Armutlu Köyü’nde geçen yıl başlayan çilek üretimi, bu yıl rekor seviye ulaştı. Konya İl Özel İdare’sin projesiyle başlayan üretim için geçen yıl 8 çiftçi ile yola çıkılmış. Bozkır Tarım İl Müdürü Mehmet Şenarslan’ın verdiği bilgiye göre proje için önce çiftçiler istekli değilmiş. Ancak damlama sulama yöntemiyle ekime başlayan 8 çiftçi, geçen yıl yüksek miktarda ürün almış.


Şenarslan, “Bu çilek çeşidi yediveren cinsinden. Neredeyse kar yağıncaya kadar ürün veriyor. İlk yıl ekimi sadece deneme amaçlı yaptık. Vatandaş pek para kazanmadı. Bu yıl 7 kişiye daha yaptırmaya başladık. Toplam 15 dekarda 15 kişiye yaptırmış olduk. Dekar başına 4 bin tane çilek fidesi dağıtıldı. Bu yıl haftalık 1.5 tonluk üretim başladı” diyor.


Çiftçiler, çileği, Konya’daki marketlere satarak direkt bu işi paraya çevirmiş. Daha sonra diğer çiftçilerden de yoğun talep almaya başladıklarını söyleyen Şenarslan, “100 dekarlık bir alanda 100 çiftçiye ulaşmayı hedefliyoruz” diyor. Bozkır’ın Armutlu köyünde yakın zamanda bir de üretici birlikleri kurulması planlanıyor. Konya’da çilek üretimi sadece Armutlu köyünde yapılmıyor. Yine Seydişehir ilçesine bağlı Yaylacık Köyü’nde de ciddi miktarda çilek üretimi var. 100 dekarlık bir alanda dikim yapılıyor. Burada üretilen çilek, bir dış ticaret şirketi aracılığıyla Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Şenarslan’ın verdiği bilgiye göre çilek, köylünün kaderini değiştirmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here