Dekor teknikeri

Tiyatro, opera, sinema ve müzik gösterilerinin dekorlarının yapımında, marketlerde, mağazalarda, fuarlarda reyon, vitrin ve standların düzenlenmelerinde kullanılacak dekor tasarımlarının yapılmasında yardımcı olan ve uygulayan kişidir.


GÖREVLER


Dekor ve Kostüm Sanatçısı/Tasarımcısı ile işbirliği halinde;
Tasarım yapılacak mekanın inceler,
Mekanın özelliği doğrultusunda yapılan tasarıma yardımcı olur, alternatif önerilerde bulunur,
Tiyatro, opera, sinema eserlerinin sahnelenmesiyle ilgili dekor söz konusu ise oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü dekor tasarımının, giysi, saç ve eşya modelleri ile uyumunu belirler,
Eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alarak kullanılacak modellerin tasarımına yardımcı olur, elde veya bilgisayarlı çizim proğramları ile teknik çizimlerini yapar,
Tasarlanan modeller için gerekli malzemeyi sağlar,
Sahne dekorları yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir, yapılışını izler ve gerekli gördüğü yerlerde uyarılarda bulunur,
Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, dekor tasarımına giren konuları bu provalarda denetler,
Dekorların yeniden kullanımı söz konusu ise söküm, paketleme ve depolama işlerinin yürütülmesini sağlar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Dekor teknikeri olmak isteyenlerin;
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
Görsel algılama yeteneği gelişmiş
Mekanik ilgisi ve yeteneği olan,
El becerileri gelişmiş,
Sinema, tiyatro ve operaya ilgili,
Tarih, felsefe, sosyoloji ve arkeolojiye meraklı,
Konuları derinliğine araştırabilen,
Başkaları ile iletişim kurabilen, ikna edici,
Karşılaşılan sorunlara kısa sürede pratik çözümler üretebilen,
Yaratıcı düşünceye sahip,
Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Dekor teknikeri olmak isteyenlerin;
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
Görsel algılama yeteneği gelişmiş
Mekanik ilgisi ve yeteneği olan,
El becerileri gelişmiş,
Sinema, tiyatro ve operaya ilgili,
Tarih, felsefe, sosyoloji ve arkeolojiye meraklı,
Konuları derinliğine araştırabilen,
Başkaları ile iletişim kurabilen, ikna edici,
Karşılaşılan sorunlara kısa sürede pratik çözümler üretebilen,
Yaratıcı düşünceye sahip,
Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Dekor teknikerleri, genel olarak tasarım aşamasında ofislerde, imalat zamanında atölyelerde ve dekorun uygulanması aşamasında ise sahnede çalışmaktadır.
Dekor tasarımı ve yapımı sırasında atölye ve sahne ortamında ışık, toz, gürültü ve ısı değişimi olan mekanlarda bulunurlar. Dekor montaj ve söküm aşamasında zaman zaman çalışmalara katılırlar. Çalışmalar gündüz ve gece olabileceği gibi şehir içi ve dışı seyahatler de söz konusu olabilmektedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Dekor Teknikerleri; genellikle Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlüklerinde, özel tiyatrolarda, sinema endüstrisinde, ulusal ve yerel televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, şenlik, konser gibi gösteri uygulamalarında iş bulma imkanına sahiptirler.
Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının yoğunlaştığı merkezler (İstanbul gibi) ile yerleşik tiyatro, opera, bale kuruluşlarının bulunduğu şehirler, meslek mensuplarının oldukça talep edildiği yerlerdir.
Dekor teknikerliği mesleği, kişisel gelişime ve yaratıcılığa açık, estetik beğeni düzeyinin yansıtılabildiği bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle, tasarımların uygulanmasında kendi işini kurmaya da elverişlidir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Serik MYO. “Dekor Tasarımı” bölümünde verilmektedir


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimini alabilmek için;
Lise veya dengi okul mezunu olmak,
ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Eşit Ağırlık-1 (EA-1)” puanı almak gerekmektedir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Temel Sanat Eğitimi, Desen, Teknik Resim, Güzel Sanatlar, Modelaj, Renk-Biçim Bilgisi, Kültür Tarihi, Perspektif, Maket Yapım Teknikleri, Temel Bilgisayar Bilimleri, Form-Geometri, Malzeme Bilgisi, Eser İnceleme, Dekor Resimleme, Türk Sanat Tarihi, Avrupa Sanat Tarihi, Proje, Görsel İletişim, Strüktür Bilgisi, Işıklandırma ve Sahne Efektleri, Set Tasarımı, Animasyon, Dekor Tasarım, Bilgisayarlı Dekor Tasarım, Çevre Tasarımı, Türkçe, Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi, Konstrüksiyon Bilgisi (Ahşap ve Metal), Metraj ve Keşif gibi dersler okutulmaktadır.
Eğitim sırasında staj yapılmaktadır. Staj 30 iş günü sürmektedir.


MESLEKTE İLERLEME
“Dekor Tasarımı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, İç Mimari ve Çevre Tasarımı, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Sahne Tasarımı lisans programına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.
Dikey geçiş sonrası, lisans eğitimini tamamlamaları halinde yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde belli bir uzmanlaşma döneminin ardından atölye şefi, grup amiri, teknik müdür hatta fabrika müdürü olabilir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ve diğer kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından faydalanırlar.
Ayrıca, eğitim esnasında yapılan proje ve tasarım işlerinden dolayı ekip veya bireysel olarak gelir elde etme olanağı bulunmaktadır.
Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel sektörde işe başlamaları durumunda ise yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. İlk işe başlayışta asgari ücretin 2-4 katı civarında ücret alınmakta, zamanla bu ücret artabilmektedir


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi.
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here