Demsa 8 yilda 80 magazaya ulasti

Ferre, Guess, Cavalli gibi dünyaca ünlü markalari Türkiye’ye getiren Demsa Grup’un sahibi Demet Sabanci Çetindogan, ‘Krize ragmen yeni markalarla sektöre girmeye devam edecegiz’ dedi.

Sabanci Holding’deki görevinden 2000 yilinda ayrilarak Demsa Grup’u kuran Demet Sabanci Çetindogan, perakendeci olarak basladigi tekstil sektöründe 8 yilda 80 magazaya ulasti. D&G, Gianfranco Ferre, Ferre, Just Cavalli, Gerard Darel, Guess gibi dünyaca ünlü markalari Türkiye getiren Demet Sabanci Çetindogan, “Krize ragmen yeni markalarla sektöre girmeye devam edecegiz” dedi.

Sabanci ailesinin üçüncü kusak temsilcilerinden ve merhum Haci Sabanci’nin kizi olan Sabanci Çetindogan, gazetecilerin tekstil sektörü ve ekonomik krizle ilgili sorularini yanitladi. Kendisi için tekstilin yasam biçimi oldugunu belirten Sabanci, Adana’da küçüklügünde her cumartesi babasi merhum Haci Sabanci ile Bossa Fabrikasi’na gittiklerini belirterek “Babam elimden tutardi ve fabrikayi gezerdik. Pamugun ip, ipin kumas olmasini, kumasa baski yapilmasini adim adim izlerdim” dedi.


Büyük dünya markalarini Türkiye’ye getiren Demsa’nin 2000’de perakende satisla ise basladigini anlatan Demet Sabanci, 8 yilda 80 magazaya ulastiklarini kaydetti. Ekonomik krize ragmen gerekli önlemleri aldiklarini ve birkaç yeni markayi sektöre katmak için çalistiklarini vurgulayan Sabanci, sunlari söyledi: “Demsa, bugün D&G, Gianfranco Ferre, Ferre, GF Ferre, Just Cavalli, Gerard Darel, Guess, Fornarina, Ice Iceberg, Etam, Mothercare, Laura Ashley, Charles& Keith gibi uluslararasi markalarin Türkiye temsilcisi. Ekonomik kriz nedeniyle yillik ciro hedefimizde yüzde 10 kadar sapma bekliyoruz. Ancak yasadigimiz krize ragmen yeni markalarla sektöre girmeye devam edecegiz.”


Perakende isinde Türkiye’de bugüne kadar bir regülasyon probleminin bulundugunu anlatan Sabanci Çetindogan, “Bu regülasyonlar olmadigi için bu kriz dönemiyle birlikte bunlar tamamen olumsuz yönde isler hale geldi. Ancak bu konuda çalismalar yapiliyor. Birlesmis Markalar Dernegi ve diger konuyla ilgili dernekler bir araya geliyorlar ve ortak bir çözüm üretmeye çalisiyorlar. Devlete bu konuda bir rapor hazirlamayi düsünüyorlar. Çünkü yeni düzenlemelerin yapilmasi gerekiyor” diye konustu.

Demsa’nin perakende isinde A ve A plus müsterilere hitap ettigini vurgulayan Sabanci, satislardaki durgunlugun maddi gücün yetersizliginden degil, bireylerdeki ekonomik kriz psikolojisinden kaynaklandigini söyledi. Sabanci, “Aslinda o kisiler ürünleri rahatlikla alabilecekken, psikolojik etkilenmelerden dolayi bir beklemeye giriyorlar. Bizim müsteri kitlemizle aslinda çok fazla örtüsmese bile psikoloji insanlari çok etkiliyor” dedi. Sabanci, kisa süre içinde zihin gelistirmeye yönelik oyuncaklarin satilacagi “Earling Learnig Center” açma planlari bulundugunu ekledi.
Kaynak: Referans Gazetesi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here