Deniz Koruma Robotu İle Sular Daha Güvenli

Spherical GuardBot adlı robotik cihaz, deniz üzerinde hareket ederek koruma ve izleme görevi yapıyor.

spherical-guardbot-could-patrol-the-seas-9270

Gözlemleme ve izleme görevlerini rahatlıkla yerine getirebilen GuardBot aslında uzay araştırmaları için geliştirilmiş bir robot. GuradBot Inc. adlı şirket tarafından tam yedi yıldır geliştirilen robot dünya üzerinde de kullanılarak ilk tanıtımını gerçekleştirdi. Firma yetkililerin GuardBot’u sadece uzay araştırmaları için değil dünya üzerindeki görevler içinde kullanmayı planladığı açıklandı.

Robot, kum, kar ve su gibi yüzeylerde saatte yaklaşık 10 kilometre hızla seyahat edebiliyor ve sadece tek bir şarj ile tam 8 saat boyunca hareket ederek video kayıt yapabiliyor. Cihazın su üzerindeki hızı ise yaklaşık saatte 5 kilometre.

Robot sahip olduğu “Pendulum Motion” sistemi sayesinde merkez kaç kuvvetini kullanarak hareket ediyor. Bunun yanında cihaz sahip olduğu 2 kamera sayesinde fotoğraf ve video çekme özelliklerine sahip. Özellikle sık çalılık alanlarda, sığ sularda, karlı dağlarda ve arama kurtarma çalışmalarında bu cihazın sıkça kullanılması bekleniyor. Uzaktan kumandalı bir şekidle video görüntüler çekebilen cihaz bu görüntüleri kullanıcısına aktarıyor. Ayrıca cihaz, sahip olduğu lazer spektroskop sayesinde kimyasalar maddeleri de algılayarak bildirebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here