Deniz ulaştırma işletme mühendisliği

Ticaret gemilerinin verimli bir biçimde işletilmesi ile limanların yönetimi alanında çalışan kişidir.


GÖREVLER


Deniz ulaştırma işletme mühendisi uzak yol vardiya zabiti veya uzak yol vardiya mühendisi olarak da deniz ticaret filosunda çalışır ve şu görevleri yapar;
– Gemilerin güvenli bir biçimde çalıştırılmasını ve işletilmesini sağlar,
– Yüklerin ilgili limana teslim edilmesini sağlar,
– Limanda deniz ticareti ile ilgili (brokerlik, forvarderlik, acentelik, sigorta, gümrükler vb.) işleri yürütür,
– Teknik kadrolar ile yönetim kadroları arasında iletişimi sağlar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Harita,
– Meteoroloji aletleri,
– Gemi makineleri,
– Radar, cayro pusula, manyetik pusula, GPS vb. gibi seyir aletleri,
– Bilgisayar ve diğer büro malzemeleri.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Deniz ulaştırma işletme mühendisi olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde genel akademik yeteneğe,
– Düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne,
– Sayısal düşünebilme yeteneğine,
– Mekanik yeteneğe sahip,
– Göz ve ellerini eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Bir işi planlayan ve uygulamaya koyabilen,
– Fen bilimlerine, özellikle matematiğe ve mekaniğe ilgili, bu alanlarda başarılı,
– Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen ve çizebilen,
– Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
– Uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Deniz ulaştırma işletme mühendisi, resmi ve özel deniz taşımacılık şirketlerinde, gemilerde ve limanlarda çalışır. Denizde açık havada çalışabileceği gibi büro ortamında da çalışır. Çalışma ortamı; büro olduğu zaman temiz, gemilerde çalıştığı zaman sıcak, soğuk, nemli, tozlu, gürültülü, sarsıntılı, ıslak, ani ısı değişimi olabilmektedir. Çalışırken birinci derece verilerle (sayılarla) ilgili olmakla birlikte, gemi makineleriyle de ilgilidir. Ancak işi gereği insanlarla da iletişim halindedir. Emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketi elemanlarıyla, yerli ve yabancı işletmelerin elemanlarıyla iletişim halindedir. Düşme, boğulma, mali kayıp gibi işin tehlikeleri olabilir. İşin gereği denizaşırı ülkelere seyahat söz konusu olabilir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Resmi ve özel deniz ticaret firmalarında, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, kaptan veya gemi makine mühendisi olarak gemilerde çalışabilirler.
Günümüz dünya ticaretinin % 85’inin denizyoluyla gerçekleştirilmesi, üç yanı denizlerle çevrili ve denizciliğin gelişmesine uygun şartlara sahip olan ülkemizin ekonomik kalkınmasında denizcilik sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır.
Deniz sektörü, deniz yoluyla yapılan bir taşıma faaliyetinin ötesinde, limancılık, işletmecilik, gemi yapımı, uluslararası anlaşmalar ve pazarlamalar, deniz sigortacılığı ve hukuku, makinecilik vb. bir çok faaliyetleri içermektedir. Uluslararası düzeyde çok yönlü rekabet ve çalışma şartları altında bulunan denizcilik sektöründe gerek kara ve gerekse denizde çalışabilecek üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır. Özellikle son yıllarda denizciliğe yapılan teşviklerle, uluslararası katkılarla, uluslararası düzeyde gelişmelere açılan denizcilik sektörümüz, mezunlara geniş çalışma alanı vermektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
-Mesleğin eğitimi; üniversitelerin “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek eğitimine başlayabilmek için
-Lise veya dengi okul mezunu olmak,
-Öğrenci Seçme Sınavı’nda ( ÖSS) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği lisans programı için yeterli Sayısal –2 (SAY-2) puanı almak ,
-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
-Bu yüksek öğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
-Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
Deniz ve Liman İşletme Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği programı, denizcilik işletmelerinin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki ilişkiyi kurabilecek donanımdaki yönetim elemanları yetiştirme amacına yöneliktir. Uluslararası STCW sözleşmesi gereği her ülke aynı konuları okutur.
Öğrencilere eğitimleri süresince;
Matematik, Fizik, Kimya, Teknik Resim, Statik, Ekonomi, İşletme, Deniz Hukuku, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Malzeme Bilgisi, Denizde Güvenlik, Navigasyon, Gemi İnşa ve Stabilite, Gemi Manevrası, Deniz Meteorolojisi ve Oşinografi, Vardiya Esasları, Yöneylem Araştırması vb. dersler verilir.


MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler .
Karada çalışanlar, çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik, müdürlük, işletme ya da şirket müdürlüğüne kadar yükselebilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün tüm yüksek öğrenim öğrencilerine verdiği kredi haricinde herhangi kazanç söz konusu değildir. Başarılı öğrenciler çeşitli kurumların burslarından yararlanabilirler.
Mesleki eğitimin tamamlanmasından sonra denizcilik sektöründe işe giren elemanlardan denizde çalışanlar en az 1200, karada çalışanlar ise en az 600 (dolar) kazanç elde ederler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

6 YORUMLAR

  1. ben bu bölümde okuyorum istanbul ünisinde.öyle boy kilo renk körü falan aramıyolar..bölümde kötü değil eğitimde iyi,sağdan soldan duyduğunuza inanmayın, güverteyi seçmek isteyenlerin stcw denen belgeyi çıkarması gerekiyor,o belgeyi çıkardıktan sonra birinci sınıfın sonunda yazın gemide staj yapabiliyonuz , stajınız kabul edilirse,ikinci sınıfta güverteye geçebiliyonuz.zaten stcw belgesini vermezlerse gemide staj yapamadığını için güverteyide seçemezsiniz..işletme opsiyonundan devam edersiniz.ki o belgeyi alamayanı daha görmedim.alırsınzı rahat olun,ama itüde direkt kaptan yetiştirdikleri için,orada belki problem olabilir.gerçi ordada olacağını sanmıorum,çok fazla aykırı göze çarpan bir durum yoksa. mankenlik ajansımı bu:) yani rhat olun gençlik.takılmayın böyle şeylere..

  2. renk körü olmamak ve gözlüklü veya gözlüksüz normal görebilme. puanı düşük çünkü iyi bir meslek değil

  3. kilo sınırı ne olabilir boy ile kilo arası en fazla kaç ben de bayağı fazllalık varda 30 kilo kadar ? bir de bu bölümün puanı neden düşük?

  4. kilo sınırı ne olabilir boy ile kilo arası en fazla kaç ben de bayağı fazllalık varda 30 kilo kadar ? bir de bu bölümün puanı neden düşük?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here