Depresyonda Mısınız? Depresyon Belirtileri ve Depresyon Testi

Depresyonda Mısınız?
Depresyon

Son zamanlarda iştahınız azalıyor ve kilo kaybınız belirgin bir hal mi alıyor? Uykuya dalmakta da uyanmakta da sorun mu yaşıyorsunuz? Her şey sizi sinirlendiriyor ve en küçük olaylar dahi çaresiz hissetmenize mi neden oluyor? Peki ya bahar gelmesine rağmen dışarı çıkma fikri bile sizi rahatsız mı ediyor? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sizi endişelendirmesin, depresyon belirtileri kişiden kişiye değişebiliyor. Yine de benzer şikayetler yaşıyorsanız tedbirli olmanızda fayda var, depresyon testi çözerek ruh durumunuzla ilgili farkındalık düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Bu yazımızda dillere pelesenk olan “depresyondayım” söyleminin ne kadar doğru kullanılıp kullanılmadığını ortaya koymak için önemli bilgileri sizler için derledik. Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon testleri ne işe yarar? En çok hangi depresyon testi yapılıyor? gibi soruların yanıtları sizleri bekliyor!

Depresyon Nedir?

Depresyon; bir iki günlüğüne üzüntü ya da karamsarlık hissedilmesi ile karakterize sıradan bir ruh hali değişimi değildir. Depresyon, türüne göre değişmekle birlikte kişiyi psikolojik olduğu kadar fiziksel olarak da etkileyebilen önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon her eğitim ve gelir düzeyinden kişileri aynı şekilde etki altına alabilir. Hastaları da hastaların etkileşim halinde olduğu kişileri de etkileyebilen depresyon tedavi edilebilen hastalıklar arasında sınıflandırılır.

Depresyon kişinin nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davrandığını negatif yönde değiştirir. Kişinin hayat kalitesini azaltır, işte ya da okulda verimini düşürür, kişinin sosyal hayattan soyutlanmasına ve en sevdikleri ile dahi görüşmek istememesine neden olabilir.

Depresyon hastalığı hakkında her kafadan bir ses çıktığı için bizim toplumumuzda maalesef depresyon normalleştirilmeye ve yaşanan duygular yanlış bir şekilde depresyon olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bazı internet sitelerinde depresyonun önemsizleştirilmesi ve magazinsel hale getirilen depresyon testleri hazırlanması maalesef ki depresyon hastalığının ciddiliğinin anlaşılmasını zorlaştırmaktadır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri hakkında detaylara geçmeden önce depresyon belirtilerinin kişiden kişiye değişebileceğini ve bu belirtilerin yarattığı şikayetlerin de öznel bir nitelik taşıdığını hatırlatmak istiyoruz. Az sonra belirteceğimiz depresyon semptomlarının tamamını yaşayanlar olabileceği gibi birkaç tanesinden şikayetçi olabilen depresyon tanısı konulmuş kişiler bulunabilir. En sık görülen depresyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Önlenemeyen suçluluk ve değersizlik duygusu
  • Üzgün hissedilmesi, değişken ruh hali
  • Kronik yorgunluk ve enerji azlığı
  • İştahta belirgin değişimler
  • Kiloda azalma ya da artma
  • Fiziksel aktivitelerde azalma
  • Karar vermede, konsantre olmada ve düşünmede zorlanma
  • Uyuyamama ya da gereğinden fazla uyuma
  • Önceden keyif veren şeylerden uzaklaşma
  • Yalnızlaşma isteği, sosyal hayattan uzaklaşma

Bu belirtiler neticesinde depresyon endişesi yaşamak ve uzmanlardan destek almak için semptomların bir süredir devam etmesi gerektiği söylenir. Neticede her insan depresyondan bağımsız olarak da depresyon belirtilerine benzeyen şikayetler yaşayabilir. Bu nedenle siz de depresyon belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen panik yapmamalısınız. Depresyonla karakterize şikayetler günlük hayatınızı etkiler hale geldiyse bir an önce uzmanlardan destek almayı ise kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Depresyon tanısının konulabilmesi için depresyon belirtileri nedeniyle hayat kalitesi düşen hastaların kapsamlı psikiyatrik muayenelerinin yapılması; bazı fizyolojik hastalıkların da depresyonla benzer şikayetlere neden olduğu ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekir. Depresyonun kesin tanısının konulabilmesi ve depresyonun seyri hakkında bilgi edinilebilmesi için kan tahlilleri, Kantitatif EEG, MR ve psikometrik testlerin de uygulanması gerekebilir.

Depresyon Tanısı ve Depresyon Testleri

Depresyon testleri ile ulaşılmak istenen temel amaç depresyon ile ilgili ayırt edici bilgilerin taranmasıdır. Kişinin kendini o an için nasıl tanımladığından sıyrılmak ve bilimsel verilere ulaşabilmek için hazırlanan depresyon testleri psikologlar veya psikiyatrlar tarafından uygulanmalıdır. Ancak bu şekilde depresyon tanısı adına doğru bilgiler edinilebilir.

Depresyon testleri farklı kapsamlarda hazırlanabilir, tüm testlerin spesifik bir misyonları bulunur. Önemli olan kişilerin kendilerine depresyon testi uygulayıp, internet üzerinden elde ettikleri sonuçlara göre uzmanlara danışmadan kendi tedavilerini yapmamalarıdır.

Unutulmamalıdır ki, kişinin kendi kendine uyguladığı depresyon testleri yalnızca farkındalık sağlar! Depresyon tanısı konulması ya da depresyon ihtimalinin olmadığının anlaşılması için depresyon testleri uzmanlar eşliğinde uygulanmalı ve ölçümlenmelidir.

Depresyon Testleri Ne İşe Yarar?

Psikoloji testleri kapsamında yer alan depresyon testleri, uzun yıllar boyunca sürdürülen bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre dizayn edilmiştir. Tüm psikoloji testlerinde olduğu gibi depresyon testlerinin ortaya çıkışında da ciddi bir çalışma yatar. Akademik geçerliliğe sahip olan ve bilimsel olarak da kabul gören depresyon testi çeşitleri psikologlar ya da psikiyatrlar tarafından gerçekleştirilmediği takdirde teşhis ya da tanı amaçlı kullanılamaz.

Kişiler tarafından uzmanların bulunmadığı ortamlarda gerçekleştirilen depresyon testleri sonuçları kesinlik barındırmasa da kişisel farkındalık sağlama noktasında büyük bir öneme sahiptir. Kişilerin uzmanlardan destek alma gereklilikleri ile ilgili güçlü sinyalleri veren depresyon testi çeşitlerine birçok internet sitesi üzerinden erişim sağlanabilir.

Depresyon Testleri Nelerdir?

Az önce de belirttiğimiz gibi birçok farklı depresyon testi bulunmaktadır. Yazımızda en çok tercih edilen 4 depresyon testi ile ilgili kısa bilgiler aktaracağız.

Beck Depresyon Testi

Majör depresyon tanısının konulmasından ziyade depresyon şiddetinin belirlenmesi için kullanılan Beck depresyon testi, depresyon düzeyi testi olarak da tanımlanabilir. Klinik gözlemlerden yola çıkarak hazırlanan Beck Depresyon testi ilk kez 1961 yılında yayımlanmıştır. Günümüze dek yaşanan değişimlerle birlikte Beck depresyon testinde de değişimler yaşanmıştır. Depresyonun bedensel (somatik) ve bilişsel belirtilerinin ölçümlenmesine dayanan 21 maddelik Beck depresyon testinin geçerliliği birçok kere sorgulanmıştır. Bu test sorgulamalardan başarı ile geçmiştir ve 13 yaş üzerindeki bireylere uzmanlar tarafından güvenle uygulanabilir.

Burns Depresyon Ölçeği Testi

“Depresyonda mıyım?” merakı içerisinde olanların en çok tercih ettiği depresyon testlerinin başında Burns depresyon ölçeği gelir. 235 hasta üzerinde gerçekleştirilen ve elde edilen sonuçlar %95 oranında güvenilir olarak sınıflandırılan Burns depresyon testinde 25 soru bulunur. Fiziksel belirtileri, intihar düşüncesini, duyguları ve kişisel ilişkileri sorgulayan Burns depresyon testi de Beck depresyon testinde olduğu gibi depresyon şiddetinin belirlenmesi üzerine kurgulanmıştır. 0 – 100 arası puanlama sistemi bulunur ve test çözüldükten sonra kişinin değerlendirmesi sırasında normal, mutsuz, hafif depresyon, orta derecede depresyon, ağır depresyon ve çok ağır depresyon olmak üzere 6 sınıflandırmadan biri işaret edilir.

Hamilton Depresyon Ölçeği Testi

Beck ve Burns depresyon testlerinden farklı olarak depresyon tanısı konulan psikiyatrik hastalara uygulanan Hamilton depresyon ölçeği testi psikiyatrların denetiminde cevaplanır. Max Hamilton tarafından 1960 yılında yayımlanan Hamilton Depresyon Ölçeği, 17 sorudan oluşur ve günümüzde de yaygın bir şekilde uygulanmaya devam eder. 0- 53 puan arasında sonuçlar veren bu test de depresyon şiddetinin belirlenmesini hedefler.

Boratav Depresyon Testi

Cumhur Boratav tarafından geliştirilen Boratav Depresyon testi kısa sürede uygulanabilen bir depresyon ölçeği testidir. Kolay puanlanabilir ve hızla tamamlanabilir. Evet – Hayır yanıtlarının verilmesi ile sürdürülen Boratav depresyon testinde en düşük 0 en yüksek 16 puan alınabilir. 18 yaş üstündeki tüm bireylere uygulanabilen Boratav depresyon testi kişilerin duygu durumlarını başarılı bir şekilde ölçebilir.

Deniz ÖZ
Uluslararası İlişkiler mezunu, ancak devletler arası ilişkileri kavramak yerine şirketler arası ilişkilere yönelen; sosyal medya ve dijital pazarlama odağında içerik yönetimi özelinde kariyerinde ilerleyen içerik yazarımız reaksiyonlarınıza fazlaca değer veriyor. Kırmayın, üzmeyin varsa iletmek istediğiniz doğrudan kendisine bilgi verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here