Design Lab 2010’da İpi “Snail”le Peter Alwin Göğüsledi

Şekerle Beslenen Salyangoz Yiyecekleri Isıtacak


Design Lab 2010’da İpi “Snail”le Peter Alwin Göğüsledi


Hintli tasarım enstitüsü öğrencisi Peter Alwin, Snail (Salyangoz) adını verdiği mikro indüksiyonlu ısıtıcıyla Design Lab 2010’un birincisi oldu.
Endüstriyel ürünlerin ve ev aletlerinin küresel lideri Electrolux, Design Lab 2010’da ipi göğüsleyenin Snail’in tasarımcısı Peter Alwin olduğunu açıkladı. İngiltere’nin tasarım ve mimaride en prestijli etkinliği 100% Design London’da gerçekleşen finallerde Rus yarışmacı Yuriy Dmitriev, Bio Robot isimli buzdolabıyla ikinci olurken Amerikalı genç tasarımcı Matthew Gilbride da Elements Modular Kitchen’la (Modüler Mutfak Ekipmanı) üçüncülüğe hak kazandı.


Şekerle Beslenip Yemekleri IsıtacakPeter Alwin Ve Tasarımı Snail
Portatif bir ısıtıcı ve pişirici olan Snail, manyetik indüksiyon sistemiyle çalışıyor. Gerçek bir salyangoz şeklinde ve tıpkı onun gibi çok yönlü olan Snail, ısıtacağınız malzemeye göre bir tavaya, cezveye ya da fincana yapıştırılıyor. Bu sayede geleneksel pişirme ekipmanlarına ayrılan yerden tasarruf sağlıyor. Yüksek kapasiteli şeker kristali bataryasıyla çalışan portatif pişirici, şekerden elde ettiği enerjiyle bobini ısıtarak manyetik indüksiyon işlemini yönetiyor. Isıtıcının iç sensörleri yiyeceğin türünü belirleyip uygulanacak ısıyı ve pişirme süresini otomatik olarak seçiyor. Snail’in dokunmatik göstergesine yapılan küçük bir dokunuş, işlemi başlatıyor.SnailDetaylı Araştırma Başarıyı Getirdi
Snail’in verilen bilgilendirmenin de ötesinde iyi araştırılmış bir tasarım olduğunu dile getiren jüri üyeleri, projenin şehirliler için kullanışlı bir ürün olmasının yanı sıra uzak yerlerde de kullanılabilmesiyle ilk cep telefonunu andırdığını ve bu nedenle gelecekte çığır açacağını söylediler.

Organik tasarım, ürünü kişiselleştirmek için ihtiyaç duyulacak farklı renk ve şekil alternatiflerini beraberinde sunuyor.

Dünyaca Ünlü Jüri
Design Lab 2010’un birincisini INEKEHANS/ARNHEM tasarım ofisinin kurucusu Ineke Hans, 2010 Britanya Tasarım Ödülüleri’nde yılın tasarımı ödülüne sahip olan Benjamin Hubert, BarberOsgerby’in Stüdyo Müdürü Jon Marshall ve Electrolux Global Tasarım Başkan Yardımcısı Henrik Otto’dan oluşan jüri belirledi.

Profesyonel Tasarımcıların Yanında Yeri Hazır!Design Lab 2010 Finalistleri


Yarışmanın birincisi 5000 Avro para ödülünün yanı sıra Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde 6 ay ücretli staj yapmaya da hak kazandı. Design Lab 2010’un ikincisi olan Bio Robot’un tasarımcısı Yuriy Dmitriev 3000 Avro, üçüncüsü Matthew Gilbride ise Elements Modular Kitchen’la 2000 Avro para ödülünün sahibi oldu. Online oylamayla “People’s Choice Award” (Halkın Seçimi Ödülülü)’nü de kazanan Bio Robot, Rus tasarımcı Dmitriev’e iki mutluluğu aynı anda yaşattı.


Design Lab 2010
Bu yıl sekizincisi gerçekleşen Electrolux Design Lab, geleceğin küçülecek yaşam alanları için yaratıcı çözüm önerilerine odaklandı. Birleşmiş Milletler’in araştırmalarından yola çıkan Design Lab 2010, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerini ve ilgili bölümlerden yeni mezun olanları dünya nüfusunun yüzde 74’ünün şehirlerde yaşayacağı 2050 yılının evleri için yiyecek hazırlama, saklama, çamaşır ve bulaşık yıkama çözümleri üretmeye davet etti. Yarışmacıların görevi çevreci, zamana ve mekana uygun, kişileştirilebilen ev aletleri tasarlamaktı.

Yarışmaya bu yıl 50’yi aşkın ülkeden 1300’den fazla katılım oldu.

8 Finalist
1300 proje arasından sıyrılarak finale kalan 8 proje, jüri değerlendirmesinin ardından yarışmayı şu şekilde tamamladı:

Birinci: Snail, Mikro İndüksiyonlu Isıtıcı – Peter Alwin, National Institute of Design (Ulusal Tasarım Enstitüsü), Hindistan
İkinci: Bio Robot Buzdolabı,Havalı, Çevreci, Yiyecek Muhafızı – Yuriy Dmitriev, CSU, Rusya
Üçüncü: Elements Modular Kitchen, Modüler Mutfak Ekipmanı – Matthew Gilbride, North Carolina State University(Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi),ABD
Halkın Seçimi: Bio Robot Buzdolabı,Havalı, Çevreci, Yiyecek Muhafızı – Yuriy Dmitriev, CSU, Rusya


* The Kitchen Hideaway (Gizli Mutfak), Daniel Dobrogorsky – Monash University, Avustralya
* Clean Closet (Temiz Gardırop) – Michael Edenius, UmeÃ¥ Institute of Design, İsveç
* Dismount Washer (Demonte Çamaşır Makinesi) – Lichen Guo, Zhejiang University of Technology, Çin
* External Refrigerator (Harici Buzdolabı) – Nicolas Hubert,L’Ecole de Design Nantes Atlantique,Fransa
* Eco Cleaner (Eko Temizleyici) – Ahi Andy Mohsen,Elm o Sanat University, İranDaha fazla bilgi için www.electrolux.com/designlab‘i ziyaret edebilirsiniz.


Electrolux Design Lab Hakkında
2003’ten bu yana düzenlenen Electrolux Design Lab Tasarım Yarışması, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin ve mezunlarının geleceğin ev aletlerine yenilikçi fikirler getirmeleri amacıyla yapılmaktadır.


Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen, finallerinde farklı bir şehre konuk olan ve uluslararası basına açık bir etkinliktir. Geçmiş temalar:

“Gelecek 90 Yıl İçin Tasarım”, Londra 2009

“Internet Kuşağı”, Zürih, 2008


“Yeşil Tasarım”, Paris, 2007


“Sağlıklı Beslenmek için Tasarımlar”, Barselona, 2006


“Gelecek için Tasarım” Stockholm, 2005


“Çevre Dostu Tasarımlar”, New York, 2004


“Kullanıcı Dostu Tasarımlar”, Budapeşte, 2003Barselona’da düzenlenen Design Lab’06 yarışmasında, Metin Kaplan “Nevale” adlı tasarımıyla ülkemize birincilik getirmişti.

Electrolux Grubu, her yıl dünya çapında 150 ülkede, satışını yaptığı 40 milyon adedi aşkın beyaz eşya ve profesyonel ürünle global bir lider. Kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarım ve işlevselliği ürünlerinde buluşturan Electrolux, buzdolapları, bulaşık ve çamaşır makineleri, elektrikli süpürgeler ve fırınlar üretiyor. Electrolux Grubu çatısı altında, AEG-Electrolux, Electrolux, Zanussi, Frigidaire ve Eureka gibi ünlü markalar bulunuyor. 51.000 çalışanıyla Electrolux, 2009 yılında 14,7 milyar dolar ciro yaptı.


Ayrıntılı bilgi http://www.electrolux.com/press ve www.electrolux.com/news adreslerinden temin edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here