Destek Alan 10 İş Fikri Projesi

  Destek Alan 10 İş Fikri Projesi
  Destek Alan 10 İş Fikri Projesi

  1.Enerji Verimli ve Sızdırmaz Plastik Gemici Anemostadı Geliştirilmesi; İş Fikri Projesi Açıklama : Ürün, 1507 kodlu, Tübitak, Kobi, Ar-Ge başlangıç destek programı dahilinde gerçekleştirilmiş bir proje ile geliştirilmiştir. Hava disk valfları havalandırma sistemlerinde, sistemin yapısına göre ilk veya son parça olarak kullanılmaktadır. Her iki durumda da sistemin bina sakinlerine en yakın parçasıdır. Havalandırma sistemlerinin hem üfleme hem de emiş kısımlarında performansını kaybetmeden kullanılabilecek şekilde biçimlendirilmiştir. Özellikle kapak parçası bu işlev düşünülerek şekillendirilmiş; benzeri ürünlerde kullanılan metal kısımlar, yeni tasarımda kapakla bütünleştirilerek, organik formda bütünsel bir yapı oluşturulmuştur. Tasarım sürecinde tüm fonksiyonlar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Bu sayede ürün montaj, performans, üretim ve geri dönüşüm açılarından hem ulusal hem de uluslararası rakiplerine göre pek çok avantajlar sunmaktadır.

  Bu avantajların ilk ve en önemlisi performans kriteridir. Disk valflar için basınç kaybı değeri ürün seçiminde belirleyici değerdir. Basınç kaybının küçük olması sistemin daha küçük fanlarla çalışabilmesini sağlar. Değer küçüldükçe enerji tasarrufu artmaktadır. Ürünümüzün basınç kaybı değeri rakiplerinin çok altındadır. Bunun yanında diğer ürünlerde görülen hava kaçakları giderilmiştir. Böylelikle daha verimli, yüksek performanslı bir ürün elde edilmiştir. Montaj bileziği parçası sayesinde ürünün daha önce benzerlerinde görülmeyen bir şekilde kolay ve hızlı montajı yapılabilmektedir. Tamamı plastik malzemeden tasarlanan üründe örneklerinde kullanılan metal kısımların kullanılmaması hem üretim hızını artırmakta hem de üretim, bakım, onarım maliyetlerinde azalma sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde, geri dönüşüm sürecinde önemli bir faaliyet olan sınıflandırma işlemi kolaylaşmaktadır. Tamamı tek bir plastik malzemeden üretilen ürün sınıflandırma sırasında fazladan bir işleme gerek duymamaktadır.

  Firma : AFS Boru Sanayi A.Ş.
  Adres : İvedik Organize Sanayi Bölgesi, 1468. Cad., No : 153 Ostim /ANKARA
  E-mail: pr@afs.com.tr
  Web Site : www. afs.com.tr
  Telefon : +90 312 395 48 60
  Faks : +90 312 395 48 68
  Proje : Enerji Verimli ve Sızdırmaz Plastik Gemici Anemostadı Geliştirilmesi / Development Of Energy Efficient And Fully-Airtight Air Disc Valves

  Destek Alan 10 İş Fikri Projesi
  Destek Alan 10 İş Fikri Projesi

  2.Havalandırma Kanalları İçin İzolasyon / Çivisi İş Fikri Projesi Açıklama : Havalandırma kanallarının izole edilmesi işleminde kullanılan izolasyon çivisi bir yüzeyinden havalandırma kanalına yapıştırılan diğer yüzeyinde köşegenler ve kenarlar üzerinde bombelerle oluşturulmuş bir taban ve izolasyon malzemesini taşıyan silindirik parçanın iki yönde sivrileştirilmesiyle oluşturulmuş bir çivi ucundan oluşmaktadır.

  Proje : Havalandırma Kanalları İçin İzolasyon / Çivisi / Self-Adhesive Pins For Air Ducts

  3.Anti-Mikrobiyal Havalandırma Sistemleri İçin Gümüş İçeren Nano-Polimer Kapsül Teknolojisi İş Fikri Projesi Açıklama : Bu buluş havalandırma sistemlerinde kullanılan esnek hava kanallarına, esnek konnektörlere, panjurlara ve anemostadlara gümüş parçacıkları içeren nano polimer kapsül teknolojisi ile anti-mikrobiyal özellik kazandırılması ve bunun sonucunda elde edilen anti-mikrobiyal özellikli havalandırma sistemi elemanları ile ilgilidir. Güvenli ve sağlıklı bir anti-mikrobiyal olan bu polimer kapsül, kuvvetli bir anti-bakteriyel ve anti-fungaldir. Ayrıca katalitik bir mekanizma ile çalışmaktadır ve sonucunda gümüş iyonları serbest kalmamaktadır. Bu da havalandırma sistemleri yapısındaki gümüş iyonlarının serbest kaldıktan sonra doğada mevcut diğer mikroorganizmalar için tehdit unsuru oluşturması ve canlı vücudunda biyolojik birikime yol açması problemini ortadan kaldırmaktadır.

  Proje : Anti-Mikrobiyal Havalandırma Sistemleri İçin Gümüş İçeren Nano-Polimer Kapsül Teknolojisi / Silver-Containing Nanopolymer Capsule Technology For Antimicrobial Ventilation Systems

  4.Gestplay İş Fikri Projesi Açıklama : Müşterilerinizin vücut hareketlerini algılayan, interaktif reklamcılık sektörüne yeni bir boyut kazandıran akıllı reklam ve tanıtım sistemi.

  Firma : Agis Bilişim Teknolojileri
  Adres : İTÜ Teknogirişim Atölyesi No: 214 34467 Maslak / İSTANBUL
  E-mail: emrahustun@agis.com.tr
  Web Site : www.agis.com.tr
  Telefon : +90 212 285 05 25
  Proje : Gestplay

  5.Hareket Eden Ağırlıklardan Elektrik Üretmek İş Fikri Projesi Açıklama : Bu buluş karayollarının muhtelif yerlerine yerleştirilerek, karayollarından geçmekte olan taşıtların yere uyguladıkları basınç kuvvetini önce mekanik enerjiye çeviren ve bu mekanik enerjiyi alternatöre aktararak alternatör vasıtasıyla elektrik enerjisi üreten elektripedal ile ilgilidir.

  Proje Sahibi : Ahmet Üstün
  Adres : Nokta Kırtasiye Cumhuriyet Cad. No:32 Bucak / BURDUR
  E-mail: noktapazarlama15@hotmail.com
  Telefon : +90 248 315 61 78
  Faks : +90 248 315 61 78
  Proje : Hareket Eden Ağırlıklardan Elektrik Üretmek / Gerate Elektricity From Moving Weights

  6.Emisyon Tespit Programı İş Fikri Projesi Açıklama : Türkiye’nin 81 ili için girilen derece gün değerlerine göre kömür, fuel-oil ve doğalgaz yakıtları / XPS, EPS ve taş yünü izolasyon malzemleri / Sandwich, Gaz beton ve tuğla duvar tiplerine göre optimum yalıtım kalınlığı ve bu kalınlıklardaki CO2 emisyonunun tespitini sağlayan EES program kodu geliştirilmiştir.

  Kurum : Yıldız Teknik Üniversitesi
  Proje Sahibi : Ahmet Yurtseven
  Adres : Barbaros Blv. Y.T.Ü Merkez Kampüsü T – Blok Gemi İnş. Fak. Beşiktaş / İSTANBUL
  E-mail : ahmety@yildiz.edu.tr
  Web Site : www.ahmetyurtseven.com
  Telefon : +90 212 383 29 38
  Faks : +90 212 236 41 65
  Proje : Farklı Yakıt Ve Yalıtım Malzemelerine Göre Optimum Yalıtım Kalınlığı Ve Emisyon Tespit Programı

  7.Music Identification İş Fikri Projesi Açıklama : Yapay zeka metadolijerini kullanarak otomatik müzik tanıma teknolojileri geliştirilmesi, müzik meslek birlikleri (MÜYAP, MESAM… vb) için yasa ile şart koşulan parça listesi raporlamalarının bir otomasyon sistemi dahilinde gerçekleştirilesi.

  Firma : AI Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti. AI Technology
  Adres : Meşrutiyet Cad. 6/6 34440 Beyoğlu / İSTANBUL
  E-mail: ahter3@gmail.com
  Web Site: www.aiTeknoloji.com
  Telefon : +90 541 327 04 44
  Proje : Music Identification

  8.PCB’ li Trafoların Geri Dönüşümünde Yeni Teknolojilerin Kullanımı İş Fikri Projesi Açıklama : Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu projeyle PCB’ li trafoların ve trafo yağlarının güvenli bir şekilde bertarafının sağlanması.

  Firma : Akademik Mühendislik İnşaat ve Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
  Adres : Şemsipaşa Mah. 1. Sok. No: 10 D: 1 Gaziosmanpaşa / İSTANBUL
  E-mail: akademikmuh@gmail.com
  Telefon : +90 212 417 17 48
  Faks : +90 212 417 17 58
  Proje : PCB’ li Trafoların Geri Dönüşümünde Yeni Teknolojilerin Kullanımı / Using New Technology In Recycling Of Transformers With Pcb

  9.Işıldayan Evim İş Fikri Projesi Açıklama : Hocamız bizden çevremizdeki sorunları listelememizi istedi, bende çevremdeki sorunları listeleyip bunların arasında çözüm üretebileceğim sorunları belirledim. Sınıfımdaki arkadaşlarımla, ailemle, öğretmenlerimle paylaştım. Belirlediğim sorun: karanlıkta insanların evde kullandıkları birçok eşyayı göremeyip ve bunları kullanamamaları. Özellik yaşlılar ve karanlıktan korkan çocuklar. Bu sorundan yola çıkarak araştırmalar yaptım. “Maliyeti düşük ve sürekli kullanabileceğimiz ve şuan kullandıklarımızdan farklı bir şey olmalı “dedi hocamız. Bunu dikkatte alarak araştırmalarıma devam ettim. İnternetten ışık ve ışıldayan kelimesini girdiğimde burada değişik bir boya ile karşılaştım. Babam inşaat ustası eve gittiğimde babama bu boyayı sordum oda öyle bir boyanın olduğunu fakat nerelerde kullanıldığını bilmediğini söyledi. Okula geldiğimde öğretmenime sordum. Öğretmenimle beraber araştırdık ve birkaç ev eşyasında kullanıldığını gördük. Öğretmenime, bende bunların kullanmadıkları eşyalarda kullansam olur mu diye sordum oda bana tabi neden olmasın dedi.

  Boyanın özelliğini araştırdım, ışıldayan boya ışığı içine depolayıp karanlıkta bu yansıttığını ve bu özelliğinin 15 yıl sürdüğünü öğrendim. Öğretmenim bu boyayı üreten yerlerden boya istedi ve bir hafta sonra boyamız geldi. Sonra bende evde kullanılan önemli eşyaları listeledim ve bunların küçük prototipini üreterek projemi hazır hale getirdim; ayrıca Van depreminden dolayı okula gelmekten korkuyordum bizim okulumuz yatılı olduğu için geceleri uyuyamıyorduk. Hep ufak sallantılar herkes yurtta bir yerlere koşuyor ağlayan bağıran arkadaşlarım bide elektrik kesilince öldüğümüzü düşünüyorduk. Düşündüm de kız yurdunun duvarları ve merdiven basamakları, kapı kolları bu boyadan olsa yurdumuzun daha güvenli olacaktır. Umarım bu projem en yakın zamanda okullumuza da uygulanır.

  Kurum : Akbulak Yatılı Bölge Ortaokulu
  Adres : Akbulak Köyü-Muradiye / VAN
  E-mail: hasansengal@hotmail.com
  Web Site : akbulakimkbyibo.meb.k12.tr
  Telefon : +90 432 474 43 64
  Faks : +90 432 474 43 61
  Proje : Işıldayan Evim / My Shining Home
  Proje sahibi : Yakup Evcil

  10.Bardak İçi Hazne : Alınan patent, bardak içi haznesi olup bardağa kolayca monte edilebilen ve ergonomik olup, bardağa birçok yeni özellik eklemektedir. Örneğin, bardak içi hazne tasarımıyla bir bardakta aynı anda hem yemek(köfte, cips, tavuk, çerez vs.) yiyebilecek hem de içecek (kola, ayran, meyve suyu vs) içilebilecektir. Ayrıca bardak altlığı sayesinde küçük gıda malzemeleri (kürdan peçete, ketçap, tuz vs)gibi malzemeler aynı bardak da taşınabilecektir.

  Adres : Serhat Sitesi 1306. Sok. 44/6
  Demetevler / ANKARA
  E-posta  : serdar.kahya06@gmail.com
  Telefon  : +90 312 395 47 46
  Proje : Bardak İçi Hazne / Inside Section of Paper
  Proje Sahibi : Serdar Kahya

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here