Devlerin şaşırtan hikayeleri!

Şimdilerde adlarını neredeyse herkesin bildiği dev firmalar, kuruldukları yıllarda bambaşka ürünler satıyorlardı
Kimi firmalar, kendilerine bir ürün yelpazesi çizer ve yollarını belirler. Diğerleriyse, kendileri her zaman piyasa şartlarına uyarlar.
Bu firmaların bazılarını inceleyince, doğru olanın hangi seçim olduğuna daha rahat karar vereceksiniz…

1 – Avon
David H. McConnell, 1886’da “istemeden” Avon’u kurdu. McConnell, kapıdan kitap pazarlıyor ancak kadın müşterilerini etkileyebilmek için, kitapların yanında hediye parfümler dağıtıyordu.
Kısa sürede hediye parfümleri kitaplarından daha çok ilgi çeker hale gelince McConnell California Perfume Company adlı şirketini kurdu. Şimdiki adıyla Avon.

2 – Nokia
1865 yılında Finlandiya’da “işe” başlayan telekom devi, aslen kağıt üretimiyle uğraşıyordu. 1960’lara kadar farklı endüstrilerde üretim yapan şirket, o tarihlerde telefon üretimi konusunu ciddiye almaya başladı…

3 – 3M
Minnesota Mining and Manufacturing Company 1902 yılında ilk kurulduğunda, kurucularının amacı kesinlikle Post-It satmak değildi. Şirket, üreticilere, elmastan sonraki en sert mineral olan ‘corundum’ satmayı planlıyordu.

4 – DuPont
E.I. du Pont, 1802 yılında firmasını barut üzerine kurdu. Ancak ilerleyen yıllarda işini geliştiren DuPont dinamit ve diğer patlayıcılardan da ürettikten sonra, çok daha çeşitli kimyasallar üretmeye başladı.

5 – Tiffany & Co.
Mücevherat devlerinden biri olan şirket, ilk olarak Tiffany, Young, ve Ellis adı altında, 1837’de kurulan bir kırtasiyeciydi. 1853 yılında Tiffany ana işinden vazgeçip, mücevherata yöneldi.

6 – Colgate
1806 yılında kurulan firma, 1873 yılında kadar dişmacunu üretmedi. Kurucu William Colgate aslında sabun, mum ve nişasta üretiyordu.

7 – Xerox
1906 yılında kurulduğunda fotoğraf kağıdı ve fotoğraf ekipmanları satan, Haloid adlı bir şirketti. 1959 yılında Xerox 914 model fotokopi makinesini üretene dek de, bugün tanıdığımız halinde değildi.

8 – Hasbro
Transformers ve G.I.Joe’yu bize kazandıran firma, 1923’te Hassenfeld Brothers adıyla kuruldu. Ve tabii ki firma ilk başta oyuncak değil, tekstil artığı kumaşları pazarlıyordu. 1952 yılında Patates Kafa oyuncağını üretene kadar da okullara yönelik ürünler satmaya devam ettiler.

9 – Abercrombie & Fitch
1892 yılında David Abercrombie New York’ta giyim dükkanını açtığında, dünyanın her yerinde üniversite öğrencilerini giydireceğini planlamamıştı… Mağaza aslen spor malzemeleri ve eşyaları satıyordu. Sizin tanıdığınız Abercrombie & Fitch, Limited Brands’ın 1988’de şirketi satın almasıyla ortaya çıktı.

10 – John Deere
Traktörlerden oluşan orduya sahip firmanın arkasındaki adam, İllinois’deki bir demirci ustasıydı. Arazinin toprağının sertliği, Deere’in metalden sabanlar yapmasına ve bu da dünyanın en büyük çiftçilik malzemeleri üreticisine dönüşmesine yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here