Diasa 1070 mağazaya çıkacak, 2 bin kişiye iş kapısı açacak

Türkiye’nin önde gelen indirim marketlerinden DiaSA, kriz yılı 2009’u 675 mağazayla kapattı, 2010’un ilk 3 ayında ise 38’i kendisine ait, 22’si franchise 60 yeni nokta açarak toplamda 721 mağazaya ulaştı.

DiaSA Genel Müdürü Fernando Gonzalez Somoza, Türkiye’de çok büyük hedefleri olduğunu belirterek “Bu yıl sonunda 905 mağazaya ulaşacağız. 2012 yılına kadar 1.070 yeni mağaza açmayı ve 2 bin yeni elemanı istihdam etmeyi planlıyoruz. Şu anda 3 bin 120 olan çalışan sayısı 5 bini geçecek” dedi

140 milyon dolar
Marmara ve Ege Bölgesi’nde 22 şehirde faaliyet gösteren DiaSA, büyüme hedefleri doğrultusunda bu yıl İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde de mağazalar açmayı planlıyor. Global krizde bile satışlarını yüzde 19 artırdıklarını hatırlatan Fernando Gonzalez Somoza “Beş yıl içinde tüm Türkiye’de soğan halkaları şeklinde büyüyeceğiz” diye konuştu.
DiaSA’nın hem kendisinin mağazalar açacağını hem de franchise (bayilik) vererek iki taraftanda büyüyeceği bir formülle hareket edeceğini vurgulayan Fernando Gonzalez Somoza şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de franchise veren ilk gıda perakendecisi biziz. Bu yıl yeni girişimcileri franchise sistemine dahil etmeyi planlıyoruz. Şimdiye kadar bakkaldan DiaSA franchise şubesine dönen 40’a yakın işletmeyi bünyemize kattık. DiaSA franchise adayı bakkallara da kurumsal bir markanın parçası olma fırsatı sunuyor. DiaSA’nın franchise olmak için 200-250 metrekarelik net satış alanı yeterli. Giriş bedeli olarak 2.500 Euro istiyoruz. Onun dışında bayilerin kâr payı, kira ya da reklam harcamaları için her hangi bir bedel ödemesi gerekmiyor. Bunun dışında 40 bin-120 bin lira arasında bir mağaza yatırımı yapmaları gerekiyor.

6 bin 500 ürün araştırılıyor
Yaptıkları günlük araştırmalar ve analizlerle kaliteli ürünleri ucuza satma imkanı bulduklarını anyatah Somoza “En ucuz market olabilmek için her hafta 6 bin 500 ürünü araştırıyor ve kontrol ediyoruz. Kaliteli ürünü çok ucuz fiyata tüketicimize sunuyoruz. Özellikle private label (market markası) ürünlerimiz tüketicinin tüm ihtiyacına cevap verebilecek düzeyde” dedi. Yoğurttan peynire, deterjandan tuvalet kağıdına bir çok ürünü kendi markalarıyla sattıklarını anımsatan Somoza, Dia marka ürünlerin toplam satışlar içindeki payının yüzde 40 olduğunu söyledi. Somaza “İyi bir düzenleme ve ürün sınıflandırmasıyla kaliteli ve taze ürünlerle daha güvenilir fiyatları bir araya getirip müşterilerimize daha ekonomik çözümler sunuyoruz. Amacımız her zaman en düşük fiyatı vererek en ucuz olmak. Bu konudaki ididamızı da özellikle DiaSA markalı ürünlerle gösteriyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here