Diasa 200 yeni girişimci arıyor

DiaSA 2010 yılında franchise marketleri için 200 yeni iş ortağı arıyor.
Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer, Carrefour’un Türkiye’den çıkacağına ilişkin söylentilerle ilgili bir soru üzerine, “Türkiye, Carrefour’un gözünde gelecek taşıyan bir ülke. Bunun değişeceğini sanmıyorum” dedi.

DiaSA’nın 10. yıldönümünde Türkiye’deki 10 yıl sonuçlarının değerlendirildiği ve gelecek dönem hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Dinçer, Sabancı’da misyonlarının büyüme potansiyeline sahip rekabetçi bir portföy yöneterek, Türkiye’ye ve paydaşlarına değer yaratmak olduğunu olduğunu belirtti.
Dinçer, bu misyon çerçevesinde perakendeyi en önemli büyüme alanlarından biri olarak belirlediklerini ifade ederek, sektörde CarrefourSA ile genel perakende, DiaSA ile indirim marketi, TeknoSA ile elektronik perakende alanında faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.


Halihazırda perakende sektörünün büyüklüğünün 220 milyar dolar olarak tahmin edildiğini söyleyen Dinçer, “Bu pazarın yaklaşık yarısı gıda perakende pazarı ve biz burada çok büyük bir potansiyel görüyoruz” dedi. Dinçer, DiaSA ile faaliyet gösterdikleri illerin her mahallesinde olmayı hedeflediklerini belirterek, “Ortağımızla birlikte Türkiye’nin geleceğine, modern perakendeciliğin Türkiye’deki geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.


Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış toplam 22 şehirde, 680 markete ulaştıklarını, 10 senede toplam 2 bin 800 kişiye istihdam sağladıklarını, Marmara ve Ege bölgelerinde haftada 2’den fazla market açtıklarını anlatan Dinçer, küresel krize ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:


“Tüm dünyayı saran ve bizi de etkileyen ekonomik krizin sonlarına geldiğimizi düşünüyoruz. Sakin sulara yaklaşıyoruz. Kriz döneminde bile 20 milyon lira yatırım yaptık. Gelecek yıl için çok daha iyimser planlar yapıyoruz. Ülkemize, gelişen ekonomimize güvenimiz sonsuz. Gelecek yıllarda istihdamımız, yatırımlarımız katlanarak büyüyecek. Çünkü Sabancı olarak perakendeye dönemsel şokların ötesinde stratejik ve uzun vadeli bakıyoruz. 2010 senesinde de franchise marketlerimiz için 200 yeni girişimci, 200 yeni iş ortağı arıyoruz.”


CARREFOUR’UN TÜRKİYE’DEN AYRILACAĞI SÖYLENTİLERİ


Haluk Dinçer, konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, Carrefour’un Türkiye’den çıkacağına ilişkin söylentilerin hatırlatılması üzerine, basında yer alan bu söylentilere kaynak olan yatırım bankası raporunun Carrefour’a yönelik olumlu bir içeriğe sahip olduğunu belirtti.


Global kriz nedeniyle şirketlerin yakından izlendiğini kaydeden Dinçer, “Raporda ‘Carrefour Grubu’nun stratejisi doğrudur, buna yatırım yapın, bu stratejinin başarı şansı yüzde 80’dir’ diyor. Yüzde 20 ihtimalde ise bazı ülkelerden çıkabilir deniyor. Türkiye Carrefour’un gözünde gelecek taşıyan bir ülke. Bunun değişeceğini sanmıyorum. Ortaklığımız da 10 yılı aşkın süredir başarılı şekilde gidiyor” diye konuştu.


“DİA MARKALI ÜRÜNLERİN YÜZDE 99,5’İ YEREL ÜRETİLİYOR”


DiaSA Türkiye Genel Müdürü Fernando Gonzalez Samoza ise 22 şehirde yaşayan 26 milyonun üzerinde kişiye hizmet verdiklerini, Marmara ve Ege bölgesindeki lojistik platformları ile Türkiye nüfusunun yüzde 40’ına ulaştıklarını ve her yıl 90 milyondan fazla müşterinin mağazalarını ziyaret ettiğini kaydetti.
Önümüzdeki dönemde diğer bölgelerde de mağazalar açarak büyümeye devam etmeyi planladıklarını söyleyen Samoza, Türkiye pazarına yönelik katkılarına ilişkin olarak, “Türk tedarikçi firmaları, diğer Dia ülkelerine 10 milyon liranın üzerinde ihracat yapıyor. Ulusal markaların yüzde 100’ü yerel olarak satın alınıyor. Dia markalı ürünlerin yüzde 99,5’i yerel olarak üretiliyor” diye konuştu.


700’den fazla ürün sayısı ile en fazla market markasına sahip indirim marketi olduklarını belirten Samoza, satılan ürünlerin yüzde 55’inin kendi markaları olduğunu kaydetti.


“2009 SONUNDA TOPLAM 245 FRANCHISE MAĞAZA”


Samoza, faaliyete başladıkları 1999 yılından bu yana 150 milyon liralık yatırım yaptıklarını ve 156 bin metrekare satış alanına sahip olduklarını ifade ederek, “Önümüzdeki 3 sene içinde 140 milyon liralık yatırım yapacağız. Mağaza ağımız 2 katına çıkacak. Bununla birlikte satışlarımızın yüzde 120 artması bekleniyor. Çalışan sayımızı 5 binden fazla artırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. Bu hedeflerine ulaşmak için izledikleri stratejiye değinen Samoza, Dia market mağazalarının müşterileri tarafından olumlu şekilde kabul gördüğünü, 2009 sonunda 110 mağazanın Dia market mağazası olacağını anlattı. Dia için franchise sisteminin önemine işaret eden Samoza, şu bilgileri paylaştı:


“2009 yılında 90 franchise mağazası açıldı. Mağaza sayısıyla DiaSA, Türkiye’de perakende alanında franchising veren bir numaralı şirkettir. 2009 yılı sonu itibariyle toplam 245 franchise mağazaya ulaşılacaktır. Franchise mağazalarda satışlar, geçtiğimiz yıla göre yüzde 35 oranında artış kaydetmiştir.”


DiaSA’nın 10. yılı nedeniyle düzenledikleri kampanyalar hakkında da bilgi veren Samoza, konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, ortalama sepet büyüklüğünün müşteri başına yaklaşık 9 lira seviyesinde bulunduğunu, bunun da geçen seneye göre bir artışa karşılık geldiğini belirtti.


“3 YIL İÇİNDE TÜRKİYE, MAĞAZA SAYISINDA 2. OLACAK”


DİA Grup Üst Yöneticisi (CEO) Ricardo Curras da Dia Grup olarak 8 ülkede 6 bin 252 mağaza ve 52 binin üzerinde çalışanla faaliyetlerini yürüttüklerini belirterek, 2008 yılında 10,5 milyar avro satış geliri elde ederken, 458 milyon avroluk yatırım yaptıklarını anlattı. Curras, Türkiye’nin Dia’nın faaliyet gösterdiği ülkeler içindeki yerine ilişkin şu görüşleri aktardı:


“Dia’nın varolduğu tüm ülkeler arasında Türkiye, mağaza sıralamasında üçüncü, franchise sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye, Dia evreni içinde mağaza sayısı açısından ikinci olacaktır. Dia Türkiye’nin faaliyetleri bizim için çok önemlidir ve en önemli gelişim noktalarımızdan biri olacaktır. Dia Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda birinci franchise ülkesi olmasını bekliyoruz. Türkiye kalabalık genç ve eğitimli nüfusu, 15,4 milyon hanesi ile bizim açımızdan büyük bir potansiyele sahiptir ve son yıllarda şaşırtıcı bir gelişme göstermiştir. Sizi temin ederim son yıllardaki Türkiye gerçeğini görmekte olan yabancılar bu muhteşem ülkeye tekrar gelebilirler.”


“TÜRKİYE YENİDEN EN ÇOK GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEN OLACAK”


Türkiye’nin küresel krizden çok kuvvetli bir şekilde çıkacağına inandıklarını söyleyen Curras, “Türkiye, yeniden en çok gelişmekte olan ülkelerden biri olacaktır. Dia buna kayıtsız kalmak istememektedir. Sizi temin ederim ki bu gelişimden faydalanmak için biz burada olacağız” diye konuştu.
Curras, GDO’lu ürünlere ilişkin bir soru üzerine, “Bu şu anda bütün Avrupa’da tartışma konusudur. Carrefour Grup çok açık bir politikaya sahiptir, ki bu AB otoritelerin genetiği bozulmamış ürünleri koruma yönünde gösterdiği yolu takip etmektedir. Dia da aynı yolu takip etmektedir” dedi.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar su an elimde mevcut olan aktif calışn bir marketim var bu marketi diasa maketler zinciri ile birlestirmek istiyorum kunu hakkında bni bilgilendirmenizi rica ediyorum mail adresim jutenyam@yahoo.com şanlı urfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here