Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Pixabay/pexels

Günümüzde tüm şirketlerin var olması gerektiği savunulan dijital platformlar, dijital pazarlama ile değer buluyor. İnternet kullanımının sürekli artması ve çevrimiçi etkileşim oranlarının yükselmesi dijital pazarlamayı şirketler için bir tercihten çok kaçınması imkansız bir zorunluluğa dönüştürüyor.

Birçok yazımızda bahsettiğimiz veya atıfta bulunduğumuz dijital pazarlama ile ilgili bu kez derinlemesine bilgi aktaracağız. “Dijital pazarlama nedir?”, “Dijital pazarlamanın avantajları nelerdir?”, “Neden dijital pazarlama tercih edilmelidir?” ve “Dijital pazarlama kanalları nelerdir?” gibi en önemli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Dijital Pazarlama Nedir Teknikleri Nelerdir?

Açık hava reklamcılığı, radyo, televizyon, broşürler ve yazılı basın gibi geleneksel pazarlama kanalları dışında kalan mobil platformların, sosyal medya mecralarının ve genel olarak internet sayesinde erişim sağlanan online kanalların pazarlama amacıyla kullanılması “dijital pazarlama” olarak tanımlanabilir.

Pazarlama yöntemlerinin özü aynı kalsa da dijital pazarlama ile firmaların etki alanları hiç olmadığı kadar çok genişlemiştir. İnternet bağlantısı olan her yerde, hedef kitleye ulaşma imkanı sunan dijital pazarlama mecraları; etkinliği ve çeşitliliği ile geleneksel pazarlama yöntemlerinin pabucunu dama atmıştır.

Dijital pazarlama teknikleri de dijital pazarlama kanalları kadar çeşitlidir. Dijital pazarlama tekniklerinden bazıları tüm dijital mecralarda geçerliyken, bazıları sınırlı alanlarda etkiye sahiptir. En çok kullanılan ve etkinliği tartışmaya kapalı olan dijital pazarlama teknikleri; arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcı dostu bir web sitesi, sosyal medya reklamları, sosyal medya yönetimi, e-mail pazarlaması, içerik pazarlaması, Mobil pazarlama, Affiliate pazarlama, mobil uygulamalar, influencer pazarlama ve Google Adwords Reklamları şeklinde gruplandırılabilir.

Dijital pazarlama alanında ilerlemek ve daha çok kişiye ulaşıp marka bilinirliğini arttırmak isteyen tüm firmalar dijital pazarlama alanında uzmanlaşmalı ya da alanında profesyonel olan kişilerden dijital pazarlama hizmeti alarak başarılarını arttırmayı denemelidir. Günümüzde değişen tüketici davranışları, satın alma alışkanlıkları ve internetin bilgi deposu haline gelmesi gibi gerçekler dijital pazarlama hizmeti almanın avantajlarını artırmaktadır.   

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejileri kadar dijital pazarlama kanalı vardır diyebiliriz. İnternet bağlantısı ile erişim sağlanabilen tüm platformlar dijital pazarlama kanalı olarak yorumlanabilir. Daha net bilgi vermemiz gerekirse; geleneksel pazarlama kanalları içerisinde olmayan tüm pazarlama kanallarının dijital pazarlama kanalı olarak adlandırılabileceğini söyleyebiliriz. Sosyal medya mecraları, internet siteleri, e-ticaret platformları, email hesapları ve en geniş şekliyle internet üzerinden erişilebilen kanalları; dijital pazarlama kanalları olarak genelleyebiliriz.

Neden Dijital Pazarlama?

Çünkü artık internete erişim mümkün ve herkesin internete erişebilecek en az bir cihazı var. Cep telefonları, tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar herkesin elinde! İnternetin varlığı bilgi akışının hızlılığına ve viral etkisi olan reklamların başarısına yol açıyor. Dijital pazarlama en küçük işletmelerin dahi adının ulusal ve küresel ölçüde duyurulmasına aracılık ediyor. Üstelik bu dinamizm yalnızca kanallar ve teknoloji bazlı değil internet kullanıcılarının davranışlarında da hissediliyor. Günümüzde dijital medya kullanımına geç kalan şirketler varlıklarını güçlendirmek bir yana “ben de buradayım” mesajını dahi iletemiyor. Hedef kitlesindeki farklılaşmayı takip edenler, yenilikleri deneyenler ve internete özel seslerini keşfedenler büyük firma yolunda evrilmeyi başarıyor.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın birçok avantajı ve dolayısıyla dijital pazarlama stratejilerinin uygulanması için şirketlerin geçerli gerekçeleri bulunuyor. Her şeyden önce dijital pazarlama yöntemleri geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha az maliyetli olmasıyla ön plana çıkıyor. Özel bir reklam verilmediği ve dijital pazarlama hizmeti alınmadığı takdirde bedava online pazarlarda yarışmanın maliyeti dahi olmuyor. Fakat bu söylem şirket sahiplerini yanıltmasın, dijital pazarlama, her pazarlama stratejisi gibi yatırım gerektiriyor. Profesyonellerin dahil olmadığı süreçler, dijital pazarlamanın avantajlarından mahrum kalınmasına neden oluyor. Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından bir diğeri ise yatırımların kısa sürede geri dönmesi olarak sayılabiliyor.

Dijital pazarlama faaliyetlerinin sonuçları objektif bir şekilde değerlendirilebilir, kampanyaların yarattığı etki ve geri dönüşler ölçümlenebilir. Üstelik dijital pazarlama stratejileri sayesinde firmalar yeni müşteriler kazanırlar ve belki de daha önemlisi markalarına duyulan sadakati arttırırlar. Yerellikten ulusallığa, ulusallıktan globalliğe adım atılmasını sağlayan dijital pazarlama stratejilerini uygulamayı tercih edenler, trendleri takip etmenin tüm avantajlarıyla buluşurlar.

Dijital pazarlama uygulama örnekleri inceleyerek ve “online pazarlama nedir?” sorusunun yanıtlarını içselleştirerek siz de internet dünyasına adım atabilir, şirketinizin bilinirliğini ve hedef kitlenizle olan iletişiminizi artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here