Dijital Pazarlama Konusunda Fikirlerinizi Aydınlatacak Avantajlar

Dijital pazarlama imkanları konusunda hala kararsızlık mı yaşıyorsunuz? O zaman sizi ikna edelim. Dijital pazarlamaının bu avantajlarını gözden kaçırmayın
Dijital Pazarlama Konusunda Fikirlerinizi Aydınlatacak Avantajlar
6 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Bir markanın tanıtım ve reklam faaliyetlerinin dijital ortama taşınması yoluyla gerçekleştirilen pazarlama süreci “dijital pazarlama” olarak ifade edilir. Teknolojinin gelişmesi, internet erişiminin kolaylaşması ve akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşması gibi faktörler dijital pazarlamanın hem etkisini hem de bileşenlerini çoğaltmaktadır. Sürekli artan bir ivmeyle iş dünyasını domine eden dijital pazarlama stratejileri markaların tüketicilere hızlı, etkili ve özgün şekilde ulaşmasını mümkün kılmaktadır. Büyük firmalar kadar küçük firmalar için de göz ardı edilmesi zor fırsatlar sunan dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemleri ile kıyaslandığında uygun maliyetleri ile tercih edilme nedenlerini çoğaltmaktadır.

Dijital Pazarlamanın 10 Faydası

İşte sizi bir dijital planlama planı ve bütçe edinme konusunda ikna edeceğini düşündüğümüz 10 avantaj:

1. Dijital Pazarlama Uygun Maliyetlidir

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile kıyaslandığında dijital pazarlama yöntemlerine başvuran firmaların çok ciddi bir maliyet avantajı yaşadığı biliniyor.  Online görüntülü reklamcılık, blog oluşturma, SEO, içerik pazarlaması, web sitesi, e-mail pazarlaması ve sosyal medya gibi farklı kanallar aracılığı ile yürütülebilen dijital pazarlama çalışmaları için firmaların devasa bütçeler ayırmasına gerek kalmıyor. Doğru stratejilerle hedef kitleye en kolay ulaşılabilecek yöntemler seçildiğinde dijital pazarlamanın uygun maliyetlerine karşın yüksek verimlilik elde edilebiliyor.

2. Dijital Pazarlama Sonuçları Ölçülebiliyor

Bir firma, şahıs ya da kurum dijital pazarlama yöntemlerine başvurduğunda düzenlediği çalışmaların sonuçlarını çok rahat bir şekilde ölçebiliyor. Örneğin e-posta pazarlama performansını inceleyebiliyor, Google Adwords reklamları verdiğinde kaç kişinin o reklamı tıklayıp web sitesini ziyaret ettiği verilerine ulaşabiliyor, sosyal medya paylaşımlarının kaç kişi tarafından görüntülendiğini ve sosyal medya üzerinden kaç kişinin kendisine eriştiğini öğrenebiliyor. Dolayısıyla dijital pazarlama kampanyalarının da çalışmalarının da elde edilen sonuçlar doğrultusunda optimize edilmesi mümkün oluyor.

3. Dijital Pazarlama Sonuçları Hızlı Alınıyor

Dijital pazarlama çalışmaları kapsamında atılan tüm adımlar internet ortamında hızlı bir şekilde yayılıyor. Müşterilerle gerçek zamanlı etkileşim sağlanabiliyor ve müşterilerin tepkileri anında gözlemlenebiliyor. Örneğin eğer firmanız için internet reklamları verdiyseniz ve potansiyel bir müşteri reklamınızı tıklayıp sitenize girdiyse, sitenize girip form doldurduysa ya da siteniz üzerinden alışveriş yaptıysa bu bilgilere anında sahip olabiliyorsunuz. Bu açıdan yaklaşıldığında da dijital pazarlamanın hem kısa hem de uzun vadeli amaçlar üzerinde daha net kararlar alınmasını kolaylaştırdığı anlaşılabiliyor.

4. Dijital Pazarlama İle Mobil Müşterilere Erişim Sağlanabiliyor

Dijital pazarlamanın bu denli ortalığı kasıp kavurmasının temel nedenlerinden birinin akıllı cihazlara sahip kişilerin mobil erişim imkanlarının gelişmişliği olduğu inkar edilemiyor. Saniyeler içerisinde cep telefonlarına giden bildirimler, sosyal medya gezintileri sırasında denk gelinen reklamlar, ilgi çeken videolar ile web sitelerine yapılan hızlı ziyaretler dijital pazarlamanın mobil kanadını tabiri caizse uçuruyor.

5. Dijital Pazarlama Globallik Yolunda Avantaj Sağlıyor

Geleneksel pazarlama faaliyetlerini düşünürsek dijital pazarlamanın küresel boyutta etki yaratabildiğini belirtebiliriz, yeter ki stratejiler doğru ve hedef kitlenin özellikleri düşünülerek planlansın. İşletmenin markası hakkında farkındalığın bulunduğu lokasyondan il geneline, il genelinden ülke çapına, ülkeden ise tüm dünyaya yayılması imkanı sunan dijital pazarlama yöntemleri tarihte eşi benzeri görülmeyen bir etki aurası oluşturuyor. Ticaret ve iş hayatının kalıplaşmış doğrularını yıkan ve kendine kocaman bir boşluk yaratan dijital pazarlama, yöntem çeşitliliği sayesinde de sunduğu fırsatları çoğaltıp çeşitlendirebiliyor.

6. Dijital Pazarlama Yöntemleri Sayesinde Müşteri Davranışları Analiz Edilebiliyor

Az önce de belirttiğimiz gibi dijital pazarlama çalışmalarının sonuçları ölçümlenebiliyor. Müşterilerin tepkileri ve dijital pazarlama çalışmaları karşısında aldıkları aksiyonlar hakkında kolay bir şekilde bilgi edinilebiliyor. Dolayısıyla internet üzerinden pazarlama yapanlar bir sonraki kampanyaları için müşterilerinin davranışlarını daha iyi yönlendirebilme opsiyonuna kavuşuyor. Mevcut ve potansiyel müşterilerin bilgilerine erişebilen, onların davranışlarını analiz edip daha çok talep gösterebilecekleri şekilde kampanyalarını gözden geçirenler internet okyanusundaki büyük balıkları tutabiliyor.

7. Dijital Pazarlama 7 Gün 24 Saat Firmaları Tanıtıyor

Saat diliminden, iklimden, mesai saatlerinden veya personellerin izin isteklerinden bağımsız olarak işletmelerin reklam ve tanıtımının yapılmasını sağlayan dijital pazarlama teknikleri firmalara çoklu faydalar sunuyor. Çalışma saatleri dışarısında taleplerle karşılaşan, müşteri yorumlarına bizzat yanıt verme ayrıcalığına sahip olan ve kendisini internet ortamındaki farklı mecralarda içerik pazarlaması sayesinde ifade edebilen işletmeler dijital pazarlamanın avantajları ile başarılarını arttırabiliyor.

8. Dijital Pazarlama Marka Bilinirliğini Arttırır

Sabah uyandınız ve sosyal medyaya bir göz atmak istediniz. Gün içerisinde cep telefonunuza gelen mail bildirimleri ile karşılaştınız ya da mobil uygulamalar aracılığı ile size iletilen kampanyalar hakkında bilgi sahibi oldunuz. Google arama motoru üzerinden bir ürün bilgisine ulaşmaya çalıştınız, günler geçtikten sonra o ürün ve muadilleri ile ilgili yeni bilgilere maruz kaldınız. Youtube üzerinden video izlemek için zaman buldunuz ve o izlediğiniz videoyu sosyal medya hesabınızdan paylaşmak istediniz. Bu ve bunun gibi onlarca örnek vererek dijital pazarlamanın günlük yaşamımızdaki yerini ifade edebiliriz. Dijital pazarlamanın sunduğu en büyük avantajlardan biri de tüketicileri sürekli belli şeylere maruz bırakabilme yetisinde gizlidir. Bu ağı efektif olarak kullanabilen markaların bilinirliğini arttırması da haliyle hiç şaşırtıcı değildir.

9. Dijital Pazarlama Müşteri Sadakatini Arttırır

Dijital pazarlama sayesinde firmalar mevcut ve potansiyel müşterileri ile interaktif bir ilişki kurma fırsatı yakalar. Onlardan gelen talepleri, soruları ya da şikayetleri fark eder. Müşterilerine dönüş yapar, sorularını giderir. Müşterilerin başlattıkları iletişim kurma çabalarına karşılık verildiğinde de en agresif şikayetleri ileten müşterilerin dahi markaya karşı pozitif duygular geliştirmesi sağlanabilir. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi müşteri görüşlerini, fikirlerini ya da hislerini göz ardı etmez. “Reklam yapayım, sonuçları görürüz” mantığı ile dijital pazarlama süreci işleyemez. Bu nedenle de reklam ve tanıtım süreçlerinde firma yetkililerinin aktif rol alması müşterilerin memnuniyetini ve sadakati arttırır.

10. Dijital Pazarlama Sayesinde Doğru Kitleye Erişim Sağlanır

Doğru analizlerle doğru kitleye erişilmesini sağlayan dijital pazarlama yöntemleri maliyet avantajının yanı sıra şirketlere zaman yönetimi alanında da faydalar sunar. Reklam ve tanıtım süreçleri için harcanan bütçenin doğru hedefleme ile efektif bir şekilde harcanmasını mümkün kılar. Her firmanın müşteri kitlesini harekete geçirecek dinamiklerin farklı olduğu gerçeği dijital pazarlama öncesinde yapılacak hedef kitle analizinin önemini arttırır.

Günümüzde pazarlama dijital pazarlama ile birlikte yeni bir anlam ve kapsam kazanmıştır, inkar edemeyiz. Yine de dijital pazarlama çalışmalarına başlayan her firmanın da mutlak başarıya ulaşacağını söyleyemeyiz. Dijital pazarlama yöntemlerinin ve tekniklerinin kendine has zorlukları bulunur. Doğru analizlere dayandırılmayan, hedef kitlenin tepkileri doğrultusunda şekillendirilmeyen hiçbir pazarlama yöntemi gibi dijital pazarlama da hedeflere ulaşılmasını sağlayamaz.

Dijital Pazarlamanın Dezavantajları Nelerdir?

Kişiselleştirilebilen, ölçümlenebilen, geliştirilebilen ve sunduğu faydalarla iş dünyasının vazgeçilmez pazarlama stratejisi haline gelen dijital pazarlamanın bazı dezavantajlarının olduğunun da bilinmesi gerekir.

Dijital pazarlama artık herkesin tercihi olduğu için bu alanda çok büyük bir rekabet vardır. Kendi imkanları ile dijital pazarlamanın avantajlarını yaşamak isteyenlerin şanslarının fazlasıyla yaver gitmesi gerekir ki dijital pazarlama başarısında şansın rolü var mıdır, tartışılır. Dijital pazarlamanın dezavantajı olarak görülen bir diğer konu aynı zamanda dijital pazarlamanın avantajıdır. Dijital pazarlama yapmak isteyenlerin çok fazla alternatifleri bulunur ancak doğru analizlerle ilerlenmediği takdirde bu ekosistemde hemen kaybolunur.

Sonuç olarak dijital pazarlama başarısı deneyime, vizyona ve gelişmeleri takip edebilmeye bağlıdır. Analizlere dayanmayan dijital pazarlama çalışmalarının başarı ile sonuçlanmasını beklemek gerçekçi bir umut ışığı olarak değerlendirilmemelidir. Yine de dezavantajları dahi avantajları ile kesişen dijital pazarlamanın sunduğu potansiyel asla göz ardı edilmemelidir. Artık tüm işletmelerin ve hatta bireysel markasını oluşturmak isteyen kişilerin dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Kulaktan duyma bilgilere dayanarak dijital ortamda gerçekleştirilen faaliyetler yanlış kitle üzerinde etki yaratılmasına ya da harcanan çabaların karşılığının alınamamasına yol açabiliyor. Bu nedenle dijital pazarlama eğitimleri alma imkanı olanların bu seçeneklerini değerlendirmeleri öneriliyor.

Neden Dijital Pazarlama Eğitimi Alınmalıdır?

Dijital pazarlama uzmanlık ister, sadece konu hakkında fikir sahibi olanlar dijital pazarlama alanında gelişim göstermeyi bekleyemez. Dijital pazarlama ve internetteki iş ekosisteminin anlaşılması için dijital pazarlama eğitimlerine katılmak gerekir. Online dijital pazarlama eğitimi seçeneğinin bulunması dijital pazarlama alanında bilgi sahibi olmak isteyenlerin elini kuvvetlendirir.

“Neden dijital pazarlama eğitimi alınmalı?” sorusuna genel anlamda şu yanıtlar verilebilir:

  • Dijital pazarlama eğitimi sayesinde bireyler internette var olmanın farklı yollarını keşfedebilirler. Hedeflerini göz önünde bulundurabilir ve amaçları doğrultusunda dijital pazarlamanın farklı alanlarına yönelebilirler.
  • Dijital pazarlama eğitimi işini büyütmek isteyen firmalara, başarılarını duyurmak isteyen girişimcilere ya da ürünleri ile farkındalık yaratmak isteyenlere hareket stratejilerini öğretir. Analizlerin nasıl yapılacağı, hangi mecralarda neden olunması gerektiği, dijital pazarlamanın gelişim alanlarını fark ettirir.
  • Dijital pazarlama birçok yeni nesil mesleğin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Freelance olarak çalışmak ya da sürekli gelişen bir sektörde yetenekleri doğrultusunda uzmanlaşmak isteyenler dijital pazarlama eğitimlerine katılarak kendilerine yepyeni ve gelecek vadeden bir kariyer yaratabilirler.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.