Dijital pazarlamanın yeni ufukları “3. Digital Age Konferansı”nda ele alındı

3. Digital Age Konferansı, dijital pazarlamanın yeni ufuklarını mercek altına aldı. “Yakınsama ve Dijital Pazarlama” temasıyla düzenlenen etkinlikte, pazarlama ve reklâm sektörlerinin ileri gelenleri dijital dünyanın önemli isimleri ile bir araya geldi.
Konferans, “Convergence” (Yakınsama), “Experience” (Deneyim), “Marketing” (Pazarlama) ve “Dijital Başarı Hikâyeleri” olmak üzere dört ana başlık çerçevesinde gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk konuşmasını ise Crispin Porter+Bogusky Europe Yaratıcı Grup Başkanı ve Kurucusu Gustav Martner yaptı. Martner konuşmasına 1994 yılında dünyada yapılan ilk reklâm bandı (banner) çalışmasını göstererek başladı ve dinleyicileri geçmişte keyifli bir yolculuğa çıkardı. “Önceleri yalnızca reklâm ve satış yapma yarışı vardı,” diyen Gustav Martner, gelişmiş teknolojinin gelişmiş reklâmcılık anlamına geldiğini belirtti ve günümüzde kullanılan yeni teknolojinin kitle iletişiminde büyük rol oynadığına dikkat çekti. Konuşmasında sanal dünyanın doğuşuna da değinen Gustav Martner, bir kültür değişimi yaşandığını ve bu sayede artık her şeyin daha şeffaf ve demokratik olduğunu da sözlerine ekledi. Dijital değişimin kültürde yarattığı farklılıkları da şirketinin yaptığı çalışmalardan örnekler eşliğinde anlatan Martner, günümüzde dileyen herkesin bir medya kanalı oluşturabileceğini vurguladı.

Martner’ın ardından sözü IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye Başkanı ve Yüksek İstişare Üyesi Levent Erden aldı ve IAB Türkiye’nin faaliyetlerini katılımcılara aktardı. Konferansın üçüncü konuşmacısı ise Gemius Başkan Yardımcısı Filip Piecznysky oldu. Konuşmasında “İnternet Hedef Kitle Ölçümü”nün önemine değinen Piecznysky, söz konusu ölçümün internet pazarındaki büyümeyi ortaya koyduğunu belirterek “Medya ajansları güvenilir medya planlama verileri ile donatılıyor. Reklâmverenler ise bütçelerini internetteki reklâm kampanyalarına harcamak konusunda giderek daha da cesur davranıyorlar,” dedi.

‘İnternet Hedef Kitle Ölçümü’nün pazarın büyümesinde oynadığı rolü de çeşitli ülkelerden rakamlar vererek anlatan Filip Piecznysky, bu doğrultuda dünya çapında kullanılan ‘Site Odaklı Ölçümleme’, ‘Kullanıcı Odaklı Ölçümleme’ ve ‘Offline Yapısal Araştırma’ yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Sonrasında ise Microsoft Avrupa Ortadoğu ve Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu Marka Strateji Uzmanı Ben Richards katılımcılara seslendi ve gelecek için yaratıcı çözümlerin neler olabileceğine dair ipuçlarını paylaştı. Yaratıcı interaktif uygulamalarda gelinebilecek noktalar hakkında son derece ilginç örnekler veren Richards, hem geleceğin hem de bugünün yaratıcı pazarlamasının özünün “cazip kılma,” “paylaşma” ve “heyecan verme” olduğuna dikkat çekti. İletişim alanında artık “ya uyum sağlarsın ya da gidersin” yasasının gerçerli olduğuna değinen Richards, doğru yapıldığı takdirde ortalığı karıştırmanın iyi bir şey olduğunun altını çizdi.

MediaCom Interaction Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Yönetici Direktörü Oliver Gertz’e geldi. “Yakınsama Çağında Sosyal Medya” başlıklı konuşmasında Gertz geleneksel medya günlerinde yaşanan kolaylık ve zorluklara dikkat çekti. İnternetin medya dünyasını değiştirdiğini dile getiren Oliver Gertz, tüketicilerin günümüzde yalnızca tüketmekle yetinmediklerini aksine ürettiklerini, paylaştıklarını, tartıştıklarını ve derecelendirme yaptıklarını vurguladı. Medyanın artık yalnızca medya şirketleri tarafından sahiplenilmediğine dikkat çeken Gertz, bu yeni dönemde medyanın “sahiplenilmiş medya” (Facebook profilleri, Youtube videoları ve marka siteleri), “satın alınmış medya” (reklâmcılık, ödenmiş arama ve advertorial) ve “kazanılmış medya” (arkadaşlar ve takipçiler, ürün ve marka hakkındaki tartışmalar) olmak üzere 3 yeni kola ayrıldığını ifade etti.

Reklâmcılığın sonsuza dek değiştiğini söyleyen Gertz, tüketiciye ulaşmada yakınsamalı sosyal medya iletişiminin giderek önem kazandığına dikkat çekti. Bundan böyle içerik ve reklamın tek bir kanala mahkum olmadığını, tüketciye yeni yakınsamalı sosyal medya aracılığıyla ulaşmanın geleceğin en önemli görevlerinden biri olduğunu belirten Gertz, sosyal medyada var olmak isteyen şirketlere müşterileri dinlemenin, fikir ve stratejileri müşterilerle ilişkilendirmenin ve içeriği dağıtmanın önemi hakkında bilgi verdi. Konuşmasında ünlü markaların örnek faaliyetlerine de yer veren Gertz, içerik ve iletişimin bugün pek çok kanal aracılığıyla tüketicilere bir arada iletilebildiğini de sözlerine ekledi.

Murat SOLAK -Akşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here