Dilim Börekte Franchise ’da kazandıran model

Dilim Börek Bayilik –  Franchise vermeye başlıyor

Dilim Börek
Dilim Börek

Dilim böreğin kazandıran Franchise modelini şu özelliklerden oluşuyor satış bölgeleri müşterisi ile birlikte devir ediliyor, geniş bir zaman diliminde farklı ihtiyaçları karşılayabiliyor, bir önceki günden alınan siparişler ile güne hazır bir ciro ile başlanıyor, yüksek fiş ortalaması ile daha büyük ciroları hedefleyen bir perakendecilik fırsatı sunuluyor, teknolojik altyapısı ile kolay yönetilebilir ve izlenebilir olmasının yanında inovatif, değer katan yenilikleri içinde barındırıyor.

2003 yılında kurulan ve hızla büyüyen Dilim Börek kuruluşunun 10 yılında Franchise’ a açılıyor.

Şu anda veritabanında kayıtlı 220 bin müşterisi bulunan Dilim Börek, Franchise’ a açılmaya karar verdi. Dilim Börek’in 2003 yılında 140 m2 ve üç çalışan ile kurulmuş bir şirket olduğunu belirten Franchise’ dan sorumlu İcra Kurulu Üyesi İbrahim Bayezit firmanın bu noktaya nasıl geldiğini ve büyüme stratejilerini şöyle anlattı:

Dilim Börek Franchise Açıklaması

“Dilim Börek 2006 yılında İstanbul, Avrupa Yakası üretim ve lojistik merkezini, 2009 yılında Kurtköy Çağrı Merkezi kurdu. Bunun ardından 2010 yılında Şeri-ali Üretim Merkezi kuruldu. 2011 yılında üretim birleştirildi. 3 ortağın kurduğu şirkete çalışan sayısı kısa sürede 215’e ulaştı. Dilim Börek’ in 2009 yılında 8 milyon son tüketici cirosu yaptı. 2012 de 25 milyon son kullanıcı cirosuna sahip bir firma haline geldik. Bu cironun onlarca, yüzlerce satış noktası ile değil sadece 4 nokta ile yapılması çok önemli bir veridir. Bu veriler bizim, maliyet ve verimlilik odaklı olduğumuzu gösteriyor.”

Dilim Börek’in sağlam bir CRM ve veri havuzlarının olmasını büyükbir avantaj olarak değerlendiren Bayezit, “Kontrolsüz ve denetimsiz bir büyümeyemüsaade edemezdik. 2009’dan başlayarak; çağrı merkezi kurulması, üretimin tekbir noktada birleştirilmesi, yönetim karar destek sisteminin oluşturulması, biryıl süren franchise hazırlıkları, bunların hepsi planlanan stratejinin adımlarıve parçaları. 2013 yılında yaygınlaşarak 35% büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Dilim Börek’in Franchise’dan sorumlu İcra Kurulu Üyesiİbrahim Bayezit şöyle devam etti.

“Halk arasında bilinen gelenekselleşmiş ürünlerimizi katkısız ve doğal olarak üretiyoruz. Ayrıca bu lezzetleri tüm nefasetiyle ücretsiz adrese teslim ediyoruz. Birde tüketiciye uygun fiyatla büyük paket fırsatını sunuyoruz. İkram kültürümüzü yaşatmaya ve desteklemeye odaklanmış bir firmayız.Bizim ile temsil ve ağırlama kolaylaşıyor. Her türlü ürünümüz için katkısız doğal ve seçkin malzemeler ile üretim yapıyoruz. Ham maddelerimizi titizlikle temin edip, üretim süreçlerimizin her aşamasına özen gösteriyoruz.”

Dilim Börek’in bugünlere müşterilerine değer vererek ve onların önerilerine dinleyerek geldiğini belirten Bayezit, “2010’da 75 bin, 2011’de 140 bin olan gerçek müşteri sayısı şu anda 220 bine ulaştı. Çağrı merkezimiz müşterilerimizi her yönüyle tanıyor ve onlara isimleri ile hitap ediyor. Franchise sistemine İstanbul’ dan başlıyoruz. Bu yıl İstanbul’ da 9 yeni nokta planlanıyor. Biz açıldığı gün hazır müşterileri olan franchiselar veriyoruz,çünkü franchise şubelerimiz için tanımlanan dağıtım bölgelerini, o bölgedeki müşteri potansiyeli ile birlikte franchise şubemize devir etmiş olacağız. Bu taahhüdümüz sistem üzerinden, otomatik olarak gerçekleşecek ve ilgili şubenin ekranlarına on-line olarak akacak. Bu dilim böreğin Franchise sisteminde kazandıran modelinin bir parçası. Bu model içinde sizin de anlayacağınız gibi farklı franchise sistemlerinde olduğugibi kendi şubem, franchise şube gibi ayrımlar yapılmıyor. Biz bu sistemi 2009 yılından oluşturduk ve sorunsuz olarak kullanıyoruz” dedi.

İbrahim Bayezit , “Yüksek kira ve maliyetler sebebiyle tümfranchise sistemleri ana ürün ve konseptler farklı olmak ile birlikte birbirine benzemeye başladı. Bunun temel sebebi müşteri ve müşteri gruplarınınfarklı ihtiyaçları ve talepleri. Müşteriler marketlerde olduğu gibi farklıtaleplerini mümkünse tek bir noktadan karşılamak istiyorlar. Bu talebi dikkatealmayan franchiselar başarısız oluyor ya da AVM’lerin içine sıkışıp kalıyor.Biz bu konuda ölçülü bir yöntem izledik, farklı ve orijinal sunumlar ilemüşterilerimizin her gün sabah 06:00’ dan gece 22:00’ ye kadar farklıtaleplerini karşılamaya çalıştık. Dilim Börek Franchise Şubeleri sadece adreseürün teslim etmeyecek, adrese teslim edilen ürünlerin daha küçük paketler ilesatın alınabilecek. Bununla birlikte rahat konforlu bir mekân sunacağızmüşterilerimize. Bu durumda müşterilerimizi, misafir olarak kabul edip okavramın gerektirildiği şekilde ağırlayacağız. Dilim börek mağazaları hoşça zamangeçirilebilecek, sunumuyla farklı ve iz bırakan lezzet mekânları olacak. Franchiseile yaygınlaşarak daha ulaşılabilir olacağız. Müşterilerimiz artık sadeceadreslerine sipariş ederek değil, mağazalarımızda da ürünlerimizitüketebilecekler. Onlar için yine makul fiyatlı ve seçici olacağız” diyekonuştu.

Dilim Börek yönetim kadrosu olarak, bugün oturduğu yerde müşteribekleme devrinin bittiğini belirten, “Dinamik kadromuzla müşterisinin peşinde koşanveonun ihtiyaçları doğrultusunda faaliyetlerini şekillendiren bir kuruluşuz. Ürünlerimiziadrese zamanında ve taze olarak teslim eden kadromuzla güçlü, çevik ve esnekbiryönetim modeline sahibiz. Biz böyle hareket ederek güçlendik, esnek ve çevikbir marka olduk. Bütün bunları yaparken fiyatlarımızda da makul ve gerçekçiolduk.Bunu yanı sıra kalitemizden ödün vermedik, seçkin, katkısız doğalmalzemeler ile üretim yaptık.

Franchise sistemimizin mevcut sistemlerden en önemlifarkları; bölgelerin müşterisi ile birlikte devir ediliyor olması, geniş birzaman diliminde farklı ihtiyaçları karşılayabilmesi, önceki günden alınansiparişler ile güne hazır bir ciro ile başlama, yüksek fiş ortalaması ile dahabüyük ciroları hedefleyen bir perakendecilik fırsatı, teknolojik altyapısı ilekolay yönetilebilir ve izlenebilir olması, innovatif, değer katan yenilikleribarındırması olarak özetleyebiliriz” dedi.

İbrahim Beyazit şöyle devam etti.

“Aslında biz sadece başkalarını taklit etmeden; artan maliyetlere dayanıklı, az eleman ile yönetilebilen,rekabetçi, kazanan bir model inşa etmeye çalıştık. Bunu bir yıl boyunca test ve teyit ettik. Bu modeli ilerleyen zaman içinde daha da geliştireceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here