Doğal yollarla enerji üretimi araştırılıyor

Batı İngiltere Üniversitesi (UWE)’de yapılan bir araştırma doğal yollarla enerji üretimine yeni bir boyut kazandırıyor.

_81430968_insideurinalforbbc

“wee-lectricity” Adı verilen proje, felaket bölgelerinde ve elektirik bulunmayan bölgelerde idrar kullanarak elektirik üretimi sağlamayı amaçlıyor. Proje, idrarın içinde bulunan bakterileri kullanarak elektirik üretimini araştırıyor.

Üniversitenin kampüsünde, öğrencilerin projeye idrar bağışı yaparak yardımcı olması istendi. Araştırmaları ve geliştirmeleri devam eden projenin özellikle felaket bölgelerinde büyük bir yarar sağlayacağı düşünülüyor. Porjenin başında bulunan Dr. Ioannis Ieropoulos yaptığı açıklamada, bu teknolojinin şu ana dek yapılan en yeşilci ve en çevreci enerji üretim yöntemi oldunu belirtiyor.

İdrar içinde bulunan ve idrardan beslenen bakterileri inceleyen proje, bu bakterilerin elektirik üretiminde kullanılabileceğini keşfetti. Proje sayesinde ihtiyaç duyulan bölgelerde oldukça cuzi maliyetlere elektirik enerjisi sağlanabilecek.

Üniversite kampüsünde bulunan çalışanlar ve öğrenciler projeye destek olmak amacıyla bu sistemin uygulandığı tuvaletleri kullanıyorlar.

 

1 YORUM

  1. Bu bişey değil. Yakın gelecekte su kaynakları tüketilince idrarlar suya dönüştürülecek ve içilecek. Hatta yanlış hatırlamıyorsam böyle bir cihaz da üretilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here